24 Mayıs 2018 Perşembe

  • 4,766 TL
  • 5,598 TL
  • 199,00 TL
  • 102.414
ISPARTA 18°
GÖZYAŞLARIYLA SON VEDA

GÖZYAŞLARIYLA SON VEDA

UZMAN ÇAVUŞ MEHMET KAYAN KAZADA HAYATINI KAYBETTİ

UZMAN ÇAVUŞ MEHMET KAYAN KAZADA HAYATINI KAYBETTİ

O KAZADA ÖLEN SÜRÜCÜ DOKTOR ÇIKTI

O KAZADA ÖLEN SÜRÜCÜ DOKTOR ÇIKTI

ISPARTA'DA DEV OPERASYON 19 KİŞİ GÖZALTINDA

ISPARTA'DA DEV OPERASYON 19 KİŞİ GÖZALTINDA

Isparta'da Saz Kedisi Görüntülendi

Nesli tehlike altındaki endemik türlerden olan ve ’bataklık vaşağı’ olarak da bilinen ’saz kedisi’, doğa ve yaban hayatı üzerine hobi fotoğrafçılığı yapan şoför Hacı İbrahim Güzel tarafından Isparta’da görüntülendi.

Isparta

6’ncı Bölge Müdürlüğü Isparta Doğa Koruma ve Milli ParklarŞube Müdürlüğü’nde 1999 yılından itibaren şoför olarak çalışan Hacı İbrahimGüzel, görevi gereği sürekli doğal yaşam içinde olduğundan yaklaşık 5 yıl öncekendisine bir fotoğraf makinesi aldı. Doğal yaşamda amatör fotoğrafçılığa dabaşlayan Güzel, zamanla kendisini ve ekipmanını geliştirerek Ispartayöresindeki doğal ortam ve yaban hayatı yaşamına ilişkin, fırsat buldukça yabanhayatı ve doğa fotoğrafları çekmeye başladı.

Güzel son olarak, Türkiye’de daha önce Adana Akyatağan MilliParkı’nda görüntülenen, nesli tehlike altındaki endemik türlerden olan ve’bataklık vaşağı’ olarak da bilinen boz renkli saz kedisini (Felischaus),görüntülemek için fotokapan kurdu. Eğirdir Gölü’nün kuzeyindeki Hoyranbölgesinde kurduğu fotokapanla saz kedisini hem fotoğraf, hem de video olarakgörüntülemeyi başardı. Güzel’in fotokapanına bir de kızıl tiki denk geldi.

 

İki yıl önce Akyatağan’da sayıları 71 olarak belirlenen sazkedisi popülasyonuna ilişkin Horan bölgesinde henüz net bilgi yok.

 

6 YIL ÖNCE DE GÖRÜNTÜLENMİŞTİ

Yaklaşık 6 yıl önce orman yüksek mühendisi Türkay Çağlayantarafından da bölgede görüntülenen saz kedisini görüntülemeyi başaran Güzel,"İşim gereği doğada olduğum için fotoğrafçılık merakım oluştu. Şoförolarak sürekli araçla ilgili personeli doğadaki çalışmalar için taşıdığımdanzaman zaman iş durumu müsait oldukça fotoğraflar çekiyorum" dedi.

 

SAZLIKLARDA YAŞIYOR, SUDA AVLANIYORLAR

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) Türkiye’nin derlemelerinegöre, sazlıklarda yaşayan boz renkli, ince uzun bacaklara sahip, her bireyeözgü asimetrik çizgileri bulunan saz kedisi yaban kedisinden daha büyük,vaşaktan daha küçük bir kedi. Koku alma ve görme duyusu çok geliştiğindenalanda görülmeleri zor. Herhangi bir tehlike anında çalılık içine gizlenerekhareketsiz beklerler. Çok iyi yüzücüdürler. Ülkemizde suyu seven ve sudaavlanan tek yabani kedi türüdür.

 

Gece- gündüz aktif olan saz kedisi, deniz, göl ve nehirsistemlerindeki sazlıklarda, çalılık ve ormanlık alanlarda yaşar. Kemiriciler,kuşlar, sürüngenler, kurbağalar, böcekler, tavşanlar, domuz yavruları ve bazende çürümemiş leşlerle beslenirler. Hasta ve sakat bireyleri öncelikle avlarlar.Böylece avladıkları türlerin popülasyonlarının sağlıklı kalmasını vesayılarının dengede tutulmasını sağlarlar.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR