10 Ağustos 2020 Pazartesi

ISPARTA
HER YENİ DOĞAN BEBEĞE 130 TON BETON DÜŞÜYOR

HER YENİ DOĞAN BEBEĞE 130 TON BETON DÜŞÜYOR

NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNE YENİ BİNA

NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNE YENİ BİNA

NİTELİKLİ DOĞAL KORUMA ALANI İLAN EDİLDİ

NİTELİKLİ DOĞAL KORUMA ALANI İLAN EDİLDİ

ÜZÜM PAZARI RESTORASYONU BAŞLIYOR

ÜZÜM PAZARI RESTORASYONU BAŞLIYOR

ISPARTA'DA ÖRTÜALTI TARIM

ISPARTA'DA ÖRTÜALTI TARIM

Isparta

İlimizde son yıllarda büyük gelişme kaydeden ve her geçen yıl daha da gelişmekte olan örtü altı domates yetiştiriciliğinde hasat başladı.

Yayla Seracılığı denince Isparta'da ilk akla gelen Deregümü Köyü başta olmak üzere merkeze  bağlı  Yakaören,  Yazısöğüt,  Büyük  Gökçeli,  Küçük  Gökçeli,  Kuleönü,  Kayı köylerinin  yanı  sıra Yalvaç, Gelendost, Atabey  ve Aksu ilçelerinde  seracılık  faaliyetleri  her geçen yıl önem kazanmakta yeni seralar kurulmaktadır

Seralarda başta domates yetiştiriciliği olmak üzere hıyar ve az miktarda karışık sebze yetiştiriciliği yapılmaktadır.

İlimizde Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 4.200 dekar alanda yapılmakta olan örtüaltı domates ve karışık sebze yetiştiriciliğinde, Temmuz ayı ortalarında başlayan ve hava şartlarına göre ekim ayına kadar devam etmesi beklenen örtüaltında domates hasadında bu yıl dekar başına 15 -20 ton domates hasadı gerçekleşmesi beklenmektedir.

Kıyı kesimde seracılık faaliyetlerinin sonlandığı, bölgemizde ise hasadın yeni başladığı bu dönemde, toplanıp ihraç edilen domates rekoltesi ilerleyen haftalarda hasadın tam olarak başlamasıyla daha da artacaktır.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre ilimizde 768 dekar alanda kesme çiçek yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Örtüaltı  domates  yetiştiriciliğinde  olduğu  gibi  Antalya'da  hava  şartlarından  dolayı üretimin bittiği dönemde ilimizde örtü altında kesme çiçek yetiştiriciliği de başlamaktadır. İlimizde kesme çiçek yetiştiriciliğinin merkezi ise Deregümü Köyü ve Çünür Mahallesidir.  Bu bölgelerimizde üretimi yapılan kesme çiçekler ihracatçı firmalar aracılığıyla Avrupa'nın ihtiyacını karşılamaktadır. Özellikle Çünür Mahallesinde kesme çiçek yetiştiriciliği yapan örtüaltı işletmelerin sayısı her geçen gün daha da artmaktadır.

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

Cifci

26 Temmuz 2020 Pazar 01:29

Saygıdeğer ziraat odası başkanı siyasilerle fotoğraf çekileceğine çiftçi maliyetin altına mal veriyor onunla ilgilen aidat parası almasını biliyorsun

suskun

26 Temmuz 2020 Pazar 00:20

SURİYELİ sen git akpden yala onlarda cok var mal yala yala bitmez.

SURİYELİ

25 Temmuz 2020 Cumartesi 21:10

chp,hdp,ip,fetö perinçekçilerden ALIŞ VERİŞ ETMEM. 1 damla su dahi vermem. ayrıca EKONOMİK AMBARGO UYGULARIM Kİ: vel vel deresine can çekişe çekişe ğitsinler. HESABIM VARDIR,ALLACAĞIM VARDIR.

erhan

25 Temmuz 2020 Cumartesi 15:08

yazık çiftçilere, komisyonculara, ziraii ilaçcılara ,gübrecilere hep bunlara çalışıyorlar elde avuçta bişey yok

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR