23 Mart 2018 Cuma

  • 3,957 TL
  • 4,889 TL
  • 170,88 TL
  • 116.603
ISPARTA 10°
KORKUNÇ KAZA 1 ÖLÜ 2 AĞIR YARALI

KORKUNÇ KAZA 1 ÖLÜ 2 AĞIR YARALI

GENEL BAŞKANDAN BİLGİÇ İTİRAFI

GENEL BAŞKANDAN BİLGİÇ İTİRAFI

ISPARTA'DAKİ O KAZADA 2 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

ISPARTA'DAKİ O KAZADA 2 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

ISPARTA’YA YAPILAN YATIRIMLAR

ISPARTA’YA YAPILAN YATIRIMLAR

Isparta'da onları ihbar edin

Isparta'da onları ihbar edin

Isparta

Türkiye’de son yıllarda giderek artan bir konu anlaşmalı boşanma.Toplumda bazı vatandaşlar ölen anne ve babasının maaşını alabilmek için eşiyle anlaşmalı boşanıyor. Boşanmasına rağmen eşiyle yaşamaya devam edenlerle ilgili suiistimallerle ilgili SGK’da mücadelesini sürdürüyor.

 

ŞİKAYETLERLE TESPİT EDİLİYOR

Anlaşmalı boşanmaların bizzat vatandaşların ihbarlarıyla ortaya çıktığını belirten SGK İl Müdürü Mustafa Durgut, kurumun yaptığı denetmeler sonucunda hileli boşanma tespit edildiği takdirde vatandaşların aldıkları maaşların tümünün geri alındığını ifade etti. Durgut, “5510 sayılı kanunun 56’ıncı maddesinde maaşların nasıl kesileceği ayrıntılı olarak yazıyor.

 

Muvazaalı boşanmayı bizim tespit etmemiz mümkün değil. Alo170, BİMER VE Cumhurbaşkanlığı İletişim Birimi olan CİMER’den yapılan şikayetler ya da vatandaşların Valilik, diğer kurumlar ile bizzat bize gelerek şikayette bulunması durumunda değerlendirme yapıyoruz. Bu değerlendirmeyi yaparken gerçekten hassas davranıyoruz. İlk önce nüfus müdürlüğüne yazarak,bunların boşanma tarihini öğreniyoruz. Bu boşanmadan sonra bir evlilik, boşanmavar mı, yok mu, boşanmadan sonra kişiler arasında herhangi bir hukuki bağ varmı bunları araştırıyoruz. İlgili mahalle muhtarına soruyoruz. Sağlık kuruluşlarına başvuruyoruz. Komşularına da soruyoruz. 15-20 kriteri değerlendirdikten sonra aylığın kesilip, kesilmeyeceğine karar veriyoruz. Eğer yapılan şikayettin doğruluğu yoksa aylığına devam ediyoruz. Ama doğruluğunu tespit ettiğimiz anda başlangıçtan günümüze kadar ödenen aylıkları geri alıyoruz. Bu da vatandaşlara sıkıntı yaratıyor. Ama kanunun verdiği yetkiler neyse bunu kullanmak durumundayız” dedi.

 

ŞUANDA 50 HİLELİ BOŞANMA DOSYASI VAR

Öte yandan Isparta’da 2015 yılı sonu itibariyle 200 muvzaalı boşanma sonuçlandırıldığını belirten Durgut, “yılında elimizde 50 Muvazaalı boşanma şikayeti var. Onları da inşallah 1-2 aya kadar sonuçlandıracağız.Örneğin 1 Ocak 2011’de boşanmış ama birliktelikleri devam ediyor. 2011’den günümüze kadar bizden kaç para aylık almış onu hesaplayarak, yasal faizi ile geri alıyoruz” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

Naci TATOĞLU

07 Haziran 2016 Salı 08:49

Devleti dolandıranları ihbar etmek çok güzel bir şey ve vatandaşlık görevi ammaaaa şikayet ettinmi elini versen kolunu alamıyorsun.Ben Gökçay mevkiinde bir çay bahçesine misafirlerimle birlikte gittim. 30 bardaklık çay demliği söyledik geldi. Kendiniz doldurduk kendimiz içtik. Hesap ödemeye gittim 30 lira demlik 35 lira hızmet bedeli istediler. Ödedim faturamı aldım ve BİMERE şikayet ettim.10 sefer maliyeye git gel hiç birşeyde çıkmadı. ihbar eden olarakda göze battık.

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR