27 Mayıs 2018 Pazar

  • 4,707 TL
  • 5,492 TL
  • 196,80 TL
  • 103.200
ISPARTA 22°
BAŞKAN GÜNAYDIN SAHAYA İNDİ

BAŞKAN GÜNAYDIN SAHAYA İNDİ

KÖY GARAJINDA YANDIN ÇIKTI

KÖY GARAJINDA YANDIN ÇIKTI

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

ISPARTA'DA İKİNCİ EVLİLİĞİ YAPANA 12 MAAŞ!

ISPARTA'DA İKİNCİ EVLİLİĞİ YAPANA 12 MAAŞ!

Isparta

Anne ve babasından maaş alan yetim kız çocuk evlendiğinde 24maaş tutarında evlilik parası alıyor. Dul memur eşi ise yeniden evlenirse 12 aylık'çeyiz parası' alıyor.

Sosyal güvenlik sistemi vefat eden sigortalıların geridekalanlarını koruyan düzenlemeler içeriyor. Bunlardan en önemlisi ise ölüm veyetim maaşı diye tarif edilen ödemeler. Bu ödemeleri alan eşler ve kızçocukları için ayrıca evlenme ödeneği de bulunuyor.

 

Kız çocuklarına veriliyor

 

Sabah'ın sosyal güvenlik uzmanı Faruk Erdem'in yazısınagöre, çeyiz parası olarak da olarak bilinen bu ödenek 4A'lı ve Bağ-Kur'lu anneveya babasının vefatı nedeniyle yetim maaşı alan kız çocuklarına veriliyor.

 

Evlendiğinde 24 maaş peşin veriliyor

 

Kız çocukları evlendiklerinde yetim maaşları kesiliyor. Bukesilen maaşın 2 yıllık tutarı yani 24 maaş kadar olan miktar kız çocuğunaevlendiğinde toptan peşin olarak ödeniyor. Para sadece bir kez veriliyor. Yanikız çocuğu bu parayı daha önce almış ise ikinci evliliğinde tekrar verilmiyor.Ödenek için mutlak surette başvuru yapmak gerekiyor.

 

5 yıllık süre sınırı da var

 

Bunun için de 5 yıllık bir süre sınırı da var. Evlenmeyardımı alan kız çocuğu eğer eşinden dolayı sağlık yardımı alamıyorsa, 2 yılboyunca hastanelerde sağlık hizmeti de alabiliyor.

 

Kocaya da çeyiz parası

 

Dul eşlerin de evlilik yardımından yararlanabilmesi imkânıbulunuyor. Yani eşi ölen bir kadın ya da erkek dul maaşı alırken tekrarevlenirse kendisine de 'çeyiz parası' ödeniyor. Bunun için bazı şartlargerekiyor. 5510 sayılı İş Kanunu'nun yürürlüğe girdiği 1 Ekim 2008'den önce,Emekli Sandığı kapsamında olan kişilere evlenme ikramiyesi Emekli SandığıKanunu'na göre verilmekteydi.

 

12 aylık evlenme ikramiyesi

 

Bu yasanın 90. maddesi, "Evlenmeleri sebebiyle dul veyetim aylığı kesilen eş ve kız çocuklarla anaya bir defaya mahsus olmak üzerealmakta oldukları dul veya yetim aylıklarının 12 aylık tutarı evlenmeikramiyesi olarak ödenir" hükmünü taşıyor.

 

Bu hükme göre erkekler de evlilik ikramiyesine hakkazanıyor. Dolayısıyla 1 Ekim 2008 öncesi Emekli Sandığı Kanunu'na göre çalışankamu görevlisi sigortalının hak sahibi eşi eğer dul maaşı alıyorsa, bugünevlendiğinde 12 maaş tutarında evlenme ikramiyesi alabiliyor.

 

Burada erkek ya da kadın ayrımı yapılmıyor. Evlilik 12 aydanönce biter ise maaşın yeniden bağlanması için 12 ayın beklenmesi gerekiyor.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR