25 Mayıs 2018 Cuma

  • 4,718 TL
  • 5,504 TL
  • 197,88 TL
  • 103.200
ISPARTA 17°
KÖY GARAJINDA YANDIN ÇIKTI

KÖY GARAJINDA YANDIN ÇIKTI

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

CENAZE TÖRENİNE GELİNLİK GİYEREK GELDİ

CENAZE TÖRENİNE GELİNLİK GİYEREK GELDİ

ISPARTA'DA GÜNDEMİ SARSAN OLAY!

ISPARTA'DA GÜNDEMİ SARSAN OLAY!

Isparta

ISPARTA'nın Yalvaç İlçesi'ne bağlı Kurusarı Köyü'nde taşımalı eğitim gören öğrencilerin okulunun değiştirilmesine tepki gösteren veliler, çocukları okula göndermeme kararı aldı. Veliler, sorunu çözmesi için başvurdukları milli eğitim müdürünün kendilerine, diğer öğrenci velilerinin bit, pireden şikayetçi olduğunu söylediğini öne sürdü. Milli Eğitim Müdürü Serdar Kaya ise iddiaları yalanladı.

Yalvaç'a yaklaşık 8 kilometre uzaklıktaki 80 hane ve 240 nüfuslu Kurusarı Köyü'nde oturan 15 ilköğretim öğrencisinin taşımalı eğitimle okuduğu okulu değiştirildi. Bir süredir ilçe merkezindeki İMKB İlk ve Ortaokulu'nda eğitim- öğretim gören öğrenciler buradan alınarak, Tokmacık Köyü İlk ve Ortaokulu'na verildi. Öğrencilerin başka okula verilmesine tepki gösteren veliler ise kararın geri alınması için çocukları okula göndermeme kararı aldı.

'KÖYLÜ VE ŞEHİRLİ AYRIMI YAPILDIĞINI KENDİSİ SÖYLEDİ'

Veliler adına açıklama yapan Yavuz Karakuş, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne giderek karara itiraz ettiklerini söyledi. Müdürlükten'bakarız, ederiz' denilerek gönderildiklerini aktaran Karakuş, bir gelişme olmayınca birkaç veliyle birlikte İlçe Milli Eğitim Müdürü Serdar Kaya'ya başvurduklarını anlattı. Karakuş, "Diğer öğrenci velilerinin bit, pireden şikayetçi olduğunu söyledi bize. Okullarda köylü ve şehirli ayrımı yapıldığını kendisi söyledi. Bitli, pireli diye köyleri ilçeden boşalttılar" dedi.

SINIFLAR BİR ARADA

Çocuklarının herkes gibi iyi bir eğitim almasını istediklerini vurgulayan Karakuş, "Tokmacık Köyü'nde 4- 5 köyden gelen öğrenciler eğitim görüyor. Öğretmen sayısının yeterli olmadığı, 1 ve 2'nci sınıflarla 3 ve 4'üncü sınıfların bir arada eğitim gördüğü söyleniyor. Neden bizim çocuklarımız böyle bir eğitime tabi tutulmaya çalışılıyor?" diye konuştu.

'KİMSEDEN OLUMLU BİR YAKLAŞIM OLMADI'

Bu durum düzeltilinceye kadar çocukları okula göndermeme kararı aldıklarını kaydeden Karakuş, "Bakanlığa varıncaya kadar durumu bildirdik. Kimseden olumlu bir yaklaşım olmadı. Sonuç ne olursa olsun çocukları Tokmacık Köyü'ndeki okula göndermeyeceğiz" dedi. Öğrenciler de yeni okullarına gitmek istemediklerini belirterek, öğretmen ve arkadaşlarından ayrı kalmak istemediklerini aktardı.

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ İDDİALARI YALANLADI

İlçe Milli Eğitim Müdürü Serdar Kaya ise iddiaları yalanladı, kararın müfettiş raporları doğrultusunda İl Milli Eğitim Komisyonu kararı ile mayıs ayında alındığını söyledi. Müdür Kaya, "Bu Kurusarı Köyü'ne mahsus bir karar değil. İlçe merkezindeki okullarımızın kapasitesinin üzerine çıkması sonucu müfettiş raporları göz önüne alınarak İl Milli Eğitim Komisyonu tarafından alınmış bir karardır. Yalvaç'ta 36 köyümüz var ve bunlardan Altıkapı, Hisarardı ve İleği dışındaki tüm köyler grup yapılarak en yakındaki okullara kaydırılmıştır. Tokmacık Köyü'nde birleştirilmiş sınıf olduğu iddiası da asılsızdır. Zira taşımalı eğitim yapılan okullarda birleştirilmiş sınıf uygulaması yoktur" diye konuştu.

'VELİLERİMİZ DEVLETE KARŞI SUÇ İŞLİYOR'

Diğer öğrenci velilerinin bit, pireden şikayetçi olduğu söylemine ilişkin de açıklama yapan Müdür Kaya, şöyle dedi:

"Öğrencilerden bit, pire geldiği, bu nedenle de ilçe merkezinden alındığını ben söylemedim. Bizim için köydeki öğrenci ne ise şehirdeki öğrenci de aynıdır. Öğrenci velilerimiz devlete karşı şu anda suç işliyor. Protestoda bulunmak, basına bu konuyu yansıtarak baskı kurup bu karardan vazgeçirmeye çalıştıklarını düşünüyorum. Ancak bu benim inisiyatifimde değil. Ben komisyon kararı dururken bunu yapamam." 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

boş iş yorumcular

24 Eylül 2016 Cumartesi 22:30

köylü şehirli mesele değil..mesele bit ve pirenın görüldüğü dür..Eğitimci biri bunu konu ettirmez.Ben biti heryerde gördüm..Pireden zarar gelmez.Bitde uzun süre vucuttan uzaklaştırılamaz. Ama bu haşhaş tanesi kadar canlıların ,kendlerinden yüzbin kat ağir olmalrına rağmen beyinlerinin kapisitesi tartışılır.Bıt ve pireyi tebrik eder kendilerince haklı beslenme davalarında devam dilerim..Hatırlatayım.İl merkezinde en gözde okulunda sıze PİT bulayım.BİT temızı sever

Vatandaş Riza

24 Eylül 2016 Cumartesi 08:48

İnsanı hor görme herkes eşittir.

ıspartalı

23 Eylül 2016 Cuma 23:42

bende köylüyüm köylü olmakdan gurur duyuyorum şahsen.

huvmen

23 Eylül 2016 Cuma 17:09

yalvaç hiç hayırlı bir haberle anılmayacak mı ne sıkıntılı yermiş

Zeliha

23 Eylül 2016 Cuma 15:52

Yazık o çocuklara,psikolojileri ne kadar bozulmuştur.Çocuklar bizim geleceğimiz.Bu olay çocukların lehine tez zamanda sonlandırılmalı..

muhammet

23 Eylül 2016 Cuma 15:03

size bi şehirli fıkrası anlatırdım ama burada yayınlanmaz.o çocukları istemeyenler zengin kocaları sayesinde ellerinde 3-5 binlik akıllı telefonlarla hava atan hayatında bir kitap, bırakın kitabı makale dahi okumayan kişilerdir.Önce insana insan diye bakmayı öğreneceğiz

mehmet

23 Eylül 2016 Cuma 15:00

Yalevec değil "Yalvaç" diyeceksiniz sevgili şehirliler.Nereniz şehirli ise artık.

ali yavuz

23 Eylül 2016 Cuma 14:50

Serdar bey siz etrafınızda aldığınız 4 öğretmen dışında kimseyle oturup kalkmazsanız bu işlerden de en son haberiniz olur.ESAS SUÇU SİZ VE KOMİSYON DEDİĞİNİZ kişiler işliyorsunuz.kimdir o komisyon? Ayrımcılık en büyük suçtur.Ne demek ilçede okuyamaz ama köyde okur? peki tokmacıklı velilerde istemezse onlrda yazılı başvuruda bulunursa bu cocuklar nereye gidecek.Sorundan kaçmak yerine sorunu olduğu yerde çözeceksiniz.Çözemiyorsanız çözebilecek birileri gelecek.Eğitim bir haktır engellenemez

adill

23 Eylül 2016 Cuma 13:51

Şehirli geçinen ve ayrımcılık yapan ama türkçeyi bile köylüler kadar konuşamayan yalvaç lılar. Eğer siz köylüleri dışlayacaksanız bizde sizi dışlarız. Çok da lazım değilsiniz hani :) ama siz aç kalırsınız aç. Ekonomi bilmez çıkarcı "şehirli"ler. Sizi de duyan elit İstanbul beyfendisi zannedecek ))

okumuş kişi

24 Eylül 2016 Cumartesi 11:50

burda önemli olan şehirli ayrımcılığı değil o çocukların daha iyi eğitim alabilmeleri ki bizlerden yıllardan beri eğitim parası alırlar gaza gelme kardeşim mühüm olan sonuç meb çocuklara yardımcı olmak zorunda orası oturma yeri değil çalışma makamı saygılar

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR