27 Mayıs 2018 Pazar

  • 4,707 TL
  • 5,492 TL
  • 196,80 TL
  • 103.200
ISPARTA 22°
BAŞKAN GÜNAYDIN SAHAYA İNDİ

BAŞKAN GÜNAYDIN SAHAYA İNDİ

KÖY GARAJINDA YANDIN ÇIKTI

KÖY GARAJINDA YANDIN ÇIKTI

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

ISPARTA'DA BU YAZI ÇOK KONUŞULUR!

ISPARTA'DA BU YAZI ÇOK KONUŞULUR!

Isparta

Burdur YeniGün Gazetesi sorumlu yazı işleri müdürü ve Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncel Isparta il özel idaresinin çalışmalarıyla ilgili bir yazıyı kaleme aldı.

işte, Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncel'in oyazısı:

Burdur’da AVM beklentisini, AVM odaklı tartışmaları yeniden tetikleyen komşu ilimiz Isparta’da yatırımı planlanan üçüncü AVM yatırımının ekonomik yönü kadar, öncü kurumun Isparta İl Özel İdaresi olması, bu yatırımı daha ilginç kılıyor.

Bilindiği gibi; 2005 yılında Köy Hizmetleri Teşkilatlarının kaldırılmasıyla birlikte İl Özel İdareleri yeniden yapılandırıldı. İl Özel İdareleri yerel yönetimin güçlü paydaşlarından biri haline getirildi. Her ne kadar Özel İdare denilince ilk akla köyler, köylere yapılan yatırımlar gelse de Ankara’dan merkezi idareden Bakanlıklar kanalıyla aktarılan ödenekler, mali imkanlar, ek ödenekler sayesinde İl Özel İdarelerinin hizmet yelpazesi bir hayli genişledi. İşte; bunun somut örneklerinden biri de Isparta’daki AVM yatırımı, ‘Roserium projesi.’ Isparta ve Burdur’u da içine alan yeni AVM projesinde inisiyatif alan, arsa konusunda öncü olan kurum Isparta İl Özel İdaresi oldu. Yani; Özel İdarelerin temel görevi kırsal alt yapı hizmetleri olsa da o il’le ilgili kentin yararına olacak işlerde Özel İdare elini taşın altına koyabiliyor.

Burdur kamuoyunda özellikle Özel İdare öncülük ettiği için bu proje şaşkınlıkla karşılansa da; biraz Isparta’nın dinamiklerini, son dönemdeki siyaset alanındaki güç dağılımlarını bilenler açısından bu durum hiçte öyle sürpriz, şaşkınlıkla karşılanacak bir gelişme değil.

Burdur kamuoyunda özellikle Özel İdare öncülük ettiği için, bu proje şaşkınlıkla karşılansa da; biraz Isparta’nın dinamiklerini, son dönemdeki siyaset alanındaki güç dağılımlarını bilenler açısından bu durum hiçte öyle sürpriz, şaşkınlıkla karşılanacak bir gelişme değil.

Bilindiği gibi; Isparta siyasetinde ağırlık merkezlerinden biri ‘Isparta Belediyesi’dir. Sağ partilerin amansız rekabetine sahne olan Isparta merkezde yerel seçimler, belediye başkanlığı seçimleri kıran kırana geçiyor. Isparta’nın tümünde il genelinde Milletvekilliği seçimlerinde AK Parti açık ara önde, birinci parti olsa da Isparta Belediye Başkanlığını son iki seçimdir kaybediyor.

2009 ve 2014 yerel seçimlerinde Isparta’da Belediye Başkanlığını MHP adayı Yusuf Ziya Günaydın kazanıyor. İktidar partisinin genel seçimlerde Isparta’daki üstünlüğüne rağmen, iki seçimdir Belediye’yi kaybetmesi, AK Parti’yi başka arayışlara, formüllere yöneltiyor. İşte;bunlardan biri de; “Isparta İl Özel İdaresi’ne aktif roller, yeni misyonlar yüklemek.”

Her ne kadar kırsal yatırımların ilk planda olduğu, köylere hizmetin götürüldüğü yer olarak bilinse de; AK Parti Isparta’da İl Özel İdaresi’ni şehir merkezinde de etkili, güçlü bir kurum haline getirerek,muhalefet partisi MHP’li belediye karşısında adeta; “ikinci bir güç, etki alanı” oluşturma peşinde…

AK Parti’nin Isparta merkez için uyguladığı bu stratejide;kilit rolü TBMM Plan-Bütçe Komisyonu Başkanlığı görevini yürüten Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç üstleniyor. Kamu yatırımlarının planlanmasında, şekillenmesinde önemli mekanizmalardan biri olan hatta kamu yatırımlarında bir Bakanlık kadar hayati rolü olduğundan bahsedilen Plan-Bütçe Komisyonunda daha önceki dönemlerde başkan yardımcılığı, yeni yasama döneminde de başkanlık görevini yürüten Bilgiç, Ankara’dan sağladığı ek ödenekler, mali desteklerle Isparta İl Özel İdaresi’nin bütçe imkanlarını büyüterek, köylerin yanı sıra Isparta şehir merkezinde de yatırım yapmasını, inisiyatif almasına katkı sağlıyor.

İl Özel İdaresi’nin etkin, şehir merkezine yönelik yatırımlarında Isparta Valileri de aktif rol alıyor. Isparta’da görev yapan Valiler, Özel İdare yatırımlarının yakın takipçisi…

Daha geçtiğimiz günlerde Isparta İl Genel Meclisi Başkanı Ali Bolat yaptığı açıklamada, Isparta İl Özel İdare bütçesine gönderilen ek kaynaklara dikkat çekmişti… Bolat, “2017 yılında tahmini olarak 90 milyon TLcivarı bir bütçe oluşmasını bekliyoruz. 2016 yılı bütçemiz her ne kadar 72 milyon TL olarak öngörülse de buna öncelikli olarak TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanımız Süreyya Sadi Bilgiç Bey’in çalışmalarıyla 2016 yılını yaklaşık 200 milyon TL ile kapıyoruz. 2017 yılında da yine merkezi hükümetin genel idareden aktaracağı ek ödenekler ile 2017 yılında yaklaşık 250 milyonTL’lik bir yatırımın Isparta’ya geleceğini düşünüyoruz” açıklamasını yapmıştı…

 

Isparta İl Özel İdaresi’nin 70 ila 90 milyon TL arasında planlanan bütçesi Ankara’da Bakanlıklardan gelen ek ödenekler kanalıyla neredeyse iki, iki buçuk katına çıkıyor, 200 milyon TL büyüklüğüne ulaşıyor.Bütçe için açıklanan bu rakamlar, Isparta İl Özel İdaresinin sadece köylere hizmet götüren bir yer olmadığını, adeta şehir merkezinde ‘ikinci, gölge belediye, yerel yönetim birimi’ olduğunu ortaya koyuyor, bu iddiayı doğruluyor,belgeliyor.

 

Isparta İl Özel İdaresi’nin bu etkin rolü için siyaset kurumu kadar demografik değişimlere de bakmak gerekiyor. Komşu ilimiz Isparta’da özellikle şehir merkezi son yıllarda ne kadar gelişse, cazip bir yer olsa da; aslında Isparta il geneline bakıldığında küçülen bir vilayet…

 

Üniversite öğrencisiyle, hizmet sektörüyle, sağlık yatırımlarıyla, düzenli şehirleşmesiyle çekim merkezi olan nüfusu artan Isparta merkez madalyonun bir yüzü, genel nüfus itibariyle ise; göç veren, nüfuskaybeden, Eğirdir ve Yalvaç ilçeleri dışında ilçeleri, beldeleri, köyleri boşalan, güç kaybeden bir Isparta madalyonun öbür yüzü…

 

Son yıllarda toplam nüfusu 500 bin’den 450 bin’lerden,420-400 bin bandına sıkışan bir Isparta nüfusu ile karşılaşıyoruz. Neredeyse toplam nüfusun yarısı, hatta yarısından fazlası 235 bin’i Isparta şehir merkezinde yaşıyor. Isparta’da ağırlığın şehir merkezine kayması, şehirleşme eğilimi, haliyle İl Özel İdaresi’nin yatırım planlamasını, yatırım önceliklerini de etkiliyor.

 

Burdur’da kırsal hareketlilik güçlü olduğu için, Özel İdare temel hizmetlerini, yatırımlarını kırsal alt yapıya göre şekillendirirken,Isparta İl Özel İdaresi ise, temel görevlerinin yanı sıra, ek desteklerle bütçe imkanlarını artırarak, Isparta şehir merkezini de esas alan, Isparta’da kent merkezinin daha da gelişmesini hedefleyen, yeni AVM yatırımında olduğu gibi,hizmetler gerçekleştiriyor.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

Ordulu

04 Aralık 2016 Pazar 21:59

.

nesrin

04 Aralık 2016 Pazar 01:17

gazeteci arkadaş galiba beynini başka kişilere KİRAYA VERMİŞŞbeynini kiraya verenler fikierlerinide yakında kiaraya verirler.....sonrada yazacak kelime bulamzlar

Ali Güven

03 Aralık 2016 Cumartesi 22:22

AKILLARINA GELSE DE FEN LİSESİNİN ORADAKİ KONGRE MERKEZİNİ BİTİRSELER. BİNA YAPILMADAN YIKILIYOR. HAYIRLI BİR İİ YAPACAKLAR AVM DEN ÖNCE ONU YAPSINLAR.

HÜSEYİN

03 Aralık 2016 Cumartesi 17:33

MAŞALLAH MAŞALLAH BİZ MALESEF HİZMET FALAN GÖREMİYORUZZISPARTA BELEİDYESİNİN SERCE PARMAĞI BİLE OLAMZSINIZ

YALVACLI

03 Aralık 2016 Cumartesi 17:32

BEN UZUN ZAMANDAN BERİ YALVACTA ISPARTA ÖZLE İADRENİN NE BİR ARACINI GÖRDUM NEDE HİZMETİNİ

NECATİ BEY

03 Aralık 2016 Cumartesi 17:31

ÖZLE İDARENİN HİZMETİ ŞEHİRDE DEĞİL KIRSAL DA DIR AMA BIRAKIN ŞEHRİ HİZMET YAPMAYI KÖYLRE EN SON NE YAPMIŞLAR BANA LÜTEFNYAZIN

SELDA

03 Aralık 2016 Cumartesi 17:29

BIRAKJ İKİNCİ BELKEDİYE OLMAYI 2015 ve 2016 yılllarında kac km asvalt yapmış ısparta ozel idare yaptırdığı ve yaptığı işlerin bir cocuğu rezalet halde sıfır denetim1-eğirdir aksu yolu rtezalet halde ve oylece kaldı2-eğirdir ısparta arsındaki yol sacpa nsapan yerlere kavşakl konuşmuş bazı yerlerde cökmeler mevcut3-hangi köye ne hizmet ****urmuş bunuda yazsaydın eger gazeteciysen4-eğirdirin hiç bir kopyunde özel idarenın hizmeti yoktur

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR