23 Mayıs 2018 Çarşamba

  • 4,755 TL
  • 5,619 TL
  • 192,80 TL
  • 103.328
ISPARTA 25°
UZMAN ÇAVUŞ MEHMET KAYAN KAZADA HAYATINI KAYBETTİ

UZMAN ÇAVUŞ MEHMET KAYAN KAZADA HAYATINI KAYBETTİ

O KAZADA ÖLEN SÜRÜCÜ DOKTOR ÇIKTI

O KAZADA ÖLEN SÜRÜCÜ DOKTOR ÇIKTI

ISPARTA'DA DEV OPERASYON 19 KİŞİ GÖZALTINDA

ISPARTA'DA DEV OPERASYON 19 KİŞİ GÖZALTINDA

ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ISPARTA'DA BÖYLE OLAY GÖRÜLMEDİ

ISPARTA'DA BÖYLE OLAY GÖRÜLMEDİ

Isparta

Isparta'nın Yalvaç ilçesinde  gazetelere 'İkinci baharımı yaşamak istiyorum'ilanı vererek eş arayan 80 yaşındaki Hüseyin Çoban'ı dolandırdıkları öne sürülen 2 kardeş, 5'er yıl hapse mahkum edildi.

 

Yurt dışında 30 yıl çalıştıktan sonra 1999'da emekli olanHüseyin Çoban, 2008'de 56 yıllık eşi Ayşe Çoban'ın ölümü üzerine kesin dönüşyaptığı memleketi Yalvaç'ın Eğirler Köyü'nde yalnız yaşamaya başladı. 2'si kız3 çocuk babası ve 9 torun sahibi Hüseyin Çoban, bir süre sonra yenidenevlenmeye karar verdi. Çoban, bunun için 7 Mayıs 2013'te ilçedeki yerelgazetelere, 'Yalnızlık Allah'a mahsus. İnsanın malı mülkü olmuş, bir şey ifadeetmiyor. İlla yanında bir ses, bir nefes olacak' yazılı ilan verdi. 'İkinciBaharı Yaşamak İstiyorum' diye başlayan ilanda Hüseyin Çoban, yurtdışındanemekli, 300 dönüm tarla, 15 dönüm elma bahçesi ve 8 odalı bir ev sahibiolduğunu belirtti. Çoban, ilanda sağlığıyla ilgili olarak da "Motor sağlam, kalpte pil var" ifadelerini kullandı. Hüseyin Çoban, anlaştıkları takdirde kendisiyle birlikte köyde yaşamayı kabul edecek hayat arkadaşının hesabına, hemen 10 bin euro yatırmayı da vaat etti. Yine müstakbel eşine altın bilezik ve başka takılar alacağını da anlatan Çoban, tek şart olarak resmi nikah yapmayı koştu.

 

SENET İMZALATTILAR

Konunun ulusal basında da haber olması üzerine HüseyinÇoban'ı, yurtiçi ve dışından pek çok gelin adayı aradı. Gazete ilanından birkaçgün sonra Burdur'un Ağlasun İlçesi'nde oturduğunu söyleyen Tansu İ. ve kardeşiMeryem İ., Hüseyin Çoban'ın yaşadığı köye geldi. Tansu İ., evlenme karşılığında30 bin TL istedi ve bu amaçla Çoban'dan 30 bin liralık senet aldı. Tansu İ.,bir süre sonra iddiaya göre 30 bin TL'nin önüne '1' ekleyerek 130 bin TL'ye yükseltilen senedi Hüseyin Çoban'dan tahsil etmek istedi. Bunun üzerine Hüseyin Çoban, avukatı aracılığıyla Tansu İ. ve Meryem İ. hakkında suç duyurusunda bulundu.

 

İKİ KARDEŞE 5 YIL CEZA

Yaklaşık 2 yıldır süren dava 19 Ekim'de sonuçlandı. YalvaçAsliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davada Tansu İ. ve Meryem İ. suçlamalarıreddederken, mahkeme heyeti iki kardeşe 'nitelikli dolandırıcılık' ve 'sahteevrak düzenlemek' suçlarından 5'er yıl hapis cezası verdi. Her iki taraf dakararı temyiz etti.

 

'EVLENMEKTEN VAZGEÇMEDİM'

Karar sonrası açıklama yapan Hüseyin Çoban, cezanın azolduğunu savundu. Gazeteye ilan vermesinden 2 gün sonra Tansu İ.'nin kendisiniarayarak oturduğu Ağlasun'a çağırdığını anlatan Hüseyin Çoban, "Gittim,evde hiçbir şey olmadığını görünce 900 lira verdim. Bu da yetmiyormuş gibivergi borçlarını kapatması için 4 bin euro daha verdim. 8'inci ayda 30 binliralık da senet verdim. Aradan bir müddet geçti benden 60 bin liralık arabayısatın almamı isteyince düşüncelerinin kötü olduğunu anlayarak kabul etmedim.'Ben vazgeçtim' deyince 'Seninle hesaplaşırız' dediler. Ben bunları daha sonrahiç aramadım. Bunlar beni arayarak 'Bu taraflara gelmiyor musun' dedi. 'Benevlendim' deyince bunlar senedi 130 bin lira yapıp tahsile koydular" dedi.

 

DİĞER DAVALAR DEVAM EDİYOR

Biri Yunanistan'da, diğeri Gaziantep'te oturan 2 kadınladaha tanıştığını aktaran Hüseyin Çoban, birine 50 bin, diğerine 46 bin olmaküzere 96 bin euro kaptırdığını öne sürdüğü kadınlardan da şikayetçi olduğunu vedavanın devam ettiğini vurguladı. Evlenmek için adım attığı günden bu yana 300bin euro kaptırdığını savunan Çoban, "Allah bana veriyor. Ben bir dahabiriktiriyorum, evlenmekten hala vazgeçmedim. Bursa'dan birini buldum. Artıkyabancı kimseyi evime almıyorum, akıllandım" diye konuştu.

Kendisini dolandırdığı iddia edilen gelin adaylarına mesajyollayan Hüseyin Çoban, "Burada hesaplaşmak kolaydır. Önemli olan öbürtaraftır. Allah'a nasıl hesap verecekler? Bunun hesabını vermek kolay değildir,vazgeçmem" dedi.

 

Nurettin Arkan / DHA

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

ısp

13 Kasım 2015 Cuma 19:28

amça sen kutuya görsen hemen ölürsün sende iş çıkmaz

Bojuware 201

13 Kasım 2015 Cuma 15:20

Ya allaha ne diyeyim sana verir sana ne diyeyim az bile.

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR