23 Temmuz 2018 Pazartesi

  • 4,748 TL
  • 5,563 TL
  • 188,23 TL
  • 95.718
ISPARTA 28°
MOTOSİKLETİYLE KANALA UÇTU

MOTOSİKLETİYLE KANALA UÇTU

KAMYONCU ESNAFI İSTEDİ GÜNAYDIN ANINDA YERİNE GETİRDİ

KAMYONCU ESNAFI İSTEDİ GÜNAYDIN ANINDA YERİNE GETİRDİ

KANALİZASYONU AÇMAK İÇİN GİRDİĞİ RÖGARDA FENALAŞTI

KANALİZASYONU AÇMAK İÇİN GİRDİĞİ RÖGARDA FENALAŞTI

MHP AF TASARISI İÇİN KOLLARI SIVADI

MHP AF TASARISI İÇİN KOLLARI SIVADI

ISPARTA'DA BİR EVİN BAHÇESİNE EBABİL KUŞU KONDU

ISPARTA'DA BİR EVİN BAHÇESİNE EBABİL KUŞU KONDU

Isparta

Isparta’da kent merkezinde yaşayan Osman Avcu isimli vatandaşın evinin bahçesine dünyada nadir görülen ve yere konmayan sürekli gökyüzünde uçan ebabil kuşu geldi. Avcu, kuşu evinde beslemeye başladı.

Diğer canlılara göre farklı özellikleri bulunan ve yaşadıkları süre dolayısıyla araştırmalara konu olan ilginç bir canlı olan ebabil kuşu Isparta’da yaşayan Osman Avcu’nun evinin bahçesine geldi. Kuşu ilk gördüğünde şaşkınlığını gizleyemeyen ve farklılık gören Avcu kuşu evinde beslemeye başladı.EBABİL KUŞUNUN ÖZELLİKLERİ

Diğer canlılara göre farklı özellikleri bulunan ve yaşadıkları süre dolayısıyla araştırmalara konu olan ilginç bir canlı. Tüm ömrünü uçarak geçiriyor ve yalnızca üremek için yere iniyor. Halk dilinde baharın habercisi olan bu ilginç canlılardan bahsetmek istiyorum. Bumeranga benzer kanatları kısa ve çatallı bir kuyruk yapısına sahiptirler ana rengi kahverengi olarak bilinen Ebabil gökyüzünde siyah renge bürünmektedir.Kırlangıçlarla karışıtırılırlar çoğu zaman ancak boyu olarak da uçuş şekilleri olarak da kırlangıçlardan çok farklı bir türdür. Uçarken kanatlarını asla kapatmazlar yuvaları çatıların uzak noktasındadır ve çok hızlı hareket ederler.Ebabil kuşu tüm canlılardan kaçmaya çalışır ve bunun için hızlı ve çevik bir vücut yapısına sahiptir.Onları beslenirken ya da yerde yürürken görmeniz mümkün değildir denilemez ancak çok da nadirdir. Yaz aylarında çok yüksek noktalarda onları görebilirsiniz küçük oldukları için bu biraz zor olabilir. Bu türün 20-25 yıl yaşandığı söylenmektedir ve yapılan araştırmalarda bu doğrultudadır.Ebabil kuşlarının yuvalarını görmeniz mümkündür uç noktalarda barınırlar ve yuvalarına çok hızlı girip, çıkarlar. Akşam üstleri onların ötüşünü duymak ve onları biraz da olsa görmek mümkündür. En ilginç özellikleri yazının başında da belirttiğim gibi sadece üremek adına yere inerler.

PEKİ BU KUŞLAR NASIL UYUR?

Ebabil kuşları uyumak için de yere inmiyor ve uyku ihtiyacını da gökyüzünde gerçekleştiriyor. Genellikle şehir ortamında görülürler ve yuvalarını inşa ederler, kır ortamında onları göremezsiniz gördüğünüz kuş muhtemelen kırlangıçtır. Bu türün yuva anlayışı diğer kuşlara göre çok farklıdır bu yüzden şehir yapılanmalarını tercih ederler.

Hızı ve ömrünü uçarak geçirmesi ile gerçekten ilginç bir canlı olarak görülmektedir. Yavrularına olan ilgisi de diğer kuşlara göre çok daha farklıdır. Beslenme ihtiyaçlarında yavrular anne desteğini çok fazla almaz ve bir süre sonra yavrular serbest bırakılır ancak bu süre diğer türlere göre çok çok kısa bir süredir.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

Osman

11 Temmuz 2017 Salı 16:59

Ebabil kuşu, şehirde görülen yılanlar???

Mazlum

11 Temmuz 2017 Salı 13:13

Bir diğer özelliği de zalimlere karşı mücadele verir

BİLGİ

11 Temmuz 2017 Salı 12:59

Ebabil kuşları sürekli uçuş aerodinamiğine sahip kusursuz örnekdir. Yapıları gereği havada avlanıp karınlarını doyururlar ve havada uçarken uyuyabilirler. yuva kurmak için ise yüksek yerleri tercih ederler. şehirlerdeki yüksek yapılaşma onların yaşam alanlarını şehire kaydırmıştır. uçmak için yaratıldıkları için ayakları çok zayıftır ve yürümekte çok güçlük çekerler. Yerde bir ebabil kuşu görürürseniz onu yüksek biyerden bırakarak uçmasını sağlayıp doğul yaşamına döndürebilirsiniz...

32

11 Temmuz 2017 Salı 08:34

Ebabiller artık görünür olmaya başladı. Bu bir mesaj olabilir, insanlar kendinize çeki düzen verin.

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR