20 Nisan 2019 Cumartesi

  • 5,810 TL
  • 6,542 TL
  • 237,83 TL
  • 96.861
ISPARTA
1 AYDA 20 BİN KİŞİ ZİYARET ETTİ

1 AYDA 20 BİN KİŞİ ZİYARET ETTİ

ISPARTA'DA UYUŞTURUCU OPERASYONU

ISPARTA'DA UYUŞTURUCU OPERASYONU

KAFELER CADDESİNDE ŞOK EDEN OLAY

KAFELER CADDESİNDE ŞOK EDEN OLAY

ISPARTA'DA BİR İLK TAM 100 MİLYON TL

ISPARTA'DA BİR İLK TAM 100 MİLYON TL

ISPARTA'DA BENİ DİNLERMİSİNİZ PROJESİ BAŞLADI

ISPARTA'DA BENİ DİNLERMİSİNİZ PROJESİ BAŞLADI

Isparta

Yeşilay Şubesi'nde gerçekleştirilen toplantıya Milli Eğitim Müdürü Dr. Ahmet Yıldırım, Yeşilay Isparta Şubesi Başkanı Muhammed Salih Uyar, Yeşilay Şube Yöneticileri ve UYUMDER Başkan Yardımcısı Yaşar Erbil de katıldı. İmza töreni basın mensuplarının katılımıyla kahvaltılı gerçekleştirildi.

“TEKNOLOJİ VE TÜTÜN BAĞIMLILIĞIYLA İLGİLİ BİR FARKINDALIK PROJESİ BAŞLATTIK”

Yeşilay Isparta Şubesi Başkanı Muhammed Salih Uyar, büyük bir projeye imza attıklarını belirterek, şunları söyledi: “Isparta Yeşilay Şubesi, 2 senedir aktif olarak çalışmalarını yürütmektedir. Büyük bir projeye imza atacağız. Teknoloji bağımlılığı günümüzün en sıkıntılı bağımlılık türlerinden birisidir. Yeşilay denilince akla madde, tütün, alkol bağımlılığı da geliyor. Ama şuanda günümüzün en sinsi ve sıkıntılı olan bağımlılığı teknoloji bağımlılığıdır. Bununla ilgili nasıl mücadele ederiz diye düşünürken milli eğitim müdürümüz ile birlikte Isparta’da 4.sınıf öğrencilerine yönelik teknoloji ve tütün bağımlılığıyla ilgili bir farkındalık projesi başlattık.  Proje kapsamında öğrencilerin önüne boş bir A4 kağıt konulacak. Onlara yakınınızda teknoloji ve tütün bağımlısı olan kişilere mektup yazmasını isteyeceğiz. Örneğin babası teknoloji bağımlısı, eve geldiğinde sürekli telefonuyla ilgileniyor. Ya da yakınında birisi tütün bağımlısı çocuk sürekli onu görüyor. Ona bunu bırakması için içten bir mektup yazmasını isteyeceğiz. Bu şekilde ailede farkındalık oluşturmak istiyoruz. Ailede teknoloji bağımlığıyla birlikte aile ile çocuk arasında iletişim kopmaya başlıyor. Aile içerisinde baba ve annesinden alabileceği iletişim ve sevgiyi teknoloji bağımlılığından dolayı alamadığından iletişim kopması başlıyor. Çocuk ile ailesi arası açılmaya başlıyor ve çocuk sevgi ile iletişimi dışarıda arıyor. Bu şekilde bağımlılıklara maruz kalabiliyor. Bunu 4.sınıfa gelmiş öğrencide farkındalık oluşturmak amacıyla bir proje başlatmak istedik. Bu projeyi her sene geliştirmek istiyoruz. Bunun sonucunda da öğrencilerden gelen mektuplara da yarışma ile ödüller vermek istiyoruz. Proje kapsamında 3 bin öğrenci ile 6 bin aile bireyine ulaşmış olacağız. Milli Eğitim Müdürümüze çok teşekkür etmek istiyorum.”

“UYGULAMA BOYUTUNDA DESTEK VERİYORUZ”

Milli Eğitim Müdürü Dr. Ahmet Yıldırım  ise teknoloji bakımlığının arttığına dikkat çekerek, “Yaşadığımız çağın en temel sorunlarından birisi bağımlılıklarla alakalı farkındalıkların oluşturulmasıdır diye düşünüyorum. Günümüzde özellikle bazı bağımlılıklar farkındalığın ötesinde mücadele boyutuna geçmeyi de zorunlu kılıyor. Özellikle eğitim çağındaki çocuklarımızın inanılmaz bir şekilde etkileşim içerisinde olduğunu ve farklı, hayatları boyunca kendilerine bir takım zarar oluşturacağını belirtmek istiyorum. Çocuklar her ne kadar çevrelerinde olup bitenlerle ilgili bir takım etkileşim içerisinde kaldıklarında çok da fazla karşılık veremiyorlar çünkü çok da farkında değiller. Eğitim sistemi içerisinde çocuklarımızın maruz kalacakları bağımlılıklara dikkat çekmek için gerekli çabayı gösteriyoruz. Ancak o kadar yoğun ortamda çocuklar karşı karşıya kalıyorlar ki bunu sivil toplum örgütleri ve ailelerle yapınca başarılı olacağımıza yönelik tespitlerimiz var. Yeşilay ve sayın başkanın çocuklarla ilgili bu projeyi dile getirdikleri zaman okullarımızda öğrencilerimizin, velilerimizin ve öğretmenlerimizin gündemine alınması zaruretini hissettik.  Bu çalışmayla alakalı uygulama boyutunda destek veriyoruz” dedi.

“ALIŞKANLIK BAĞIMLILIK HALİNE GELİYOR”

Yeşilay yönetimini yaptığı çalışmalardan dolayı kutlayan Yıldırım, “Aileler her ne kadar farkında olmasalar kendilerine göre basit bir alışkanlık çocukların ruh dünyalarında belki de o alışkanlığa kolayca angaje olmalarına sebebiyet verecek bir boyutu da ortaya çıkartıyor. Çocuğun teknoloji ve diğer bağımlıklarla alakalı ailesinde gördüğü yanlışlığı anne ya da babasına bir şekilde iletmesi, anne ve babanın bu konuda kendisini yeniden değerlendirmesine ve çocuğun da bu alışkanlığa kapılmasının önüne geçeceğini düşünüyoruz. Her ne kadar hayatımızın çeşitli boyutlarında farkına varmadığımız masum şekilde başladığımız alışkanlıklarımız birden bağımlılık haline geliyor. Bunun bir tanesi teknoloji bağımlılığıdır. Teknoloji bağımlılığı sadece kişinin sadece kendisini bireyselleştirmesi, kendi iç dünyasına yönelmesi, sosyal etkileşimden uzak kalması gibi sonuçları ortaya çıkarmıyor. Aile ile olan etkileşimi, insanların birbirleriyle vakit geçirmesi gibi bir takım sıkıntıları da ortaya çıkartıyor. Anne ve baba ile zaman geçiremeyen çocukların eğitim sistemi içerisinde entegrasyonu ve bir takım davranışların kazandırılması neredeyse mümkün olamaz hale geliyor. Bu açıdan bu meseleyle topyekun mücadele edilmesi ve süratle çözülmesi gerektiğine de inanıyoruz. Bu konuda bakanlığımızın ciddi çalışmaları ve uyarıları var. Yeşilay’ın öncelikle 4.sınıf öğrenciler için başlattığı bu projenin uzun vadede temel eğitim düzeyinde tüm öğrencilerin ve velilerin dikkatine girecek şekilde yaygınlaştırılarak devam ettirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

Mehmet

07 Kasım 2018 Çarşamba 15:26

250.000 tl kredi çeksem 10 yılda en az geri ödeme isteyen banka 700.000 tl, en fazla geri ödeme isteyen banka 1.018.000 tl istiyor aylık kredi ödemesi 5500 - 8500 tl arası. Onun yerine 250.000 i faize yatırsam aylık net kazancım 5000 tl 1500 e en kral evde otururum 3500 üde bey gibi yerim

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR