04 Temmuz 2020 Cumartesi

ISPARTA
GÜLBİRLİK'E BULGARİSTAN TEPKİSİ

GÜLBİRLİK'E BULGARİSTAN TEPKİSİ

OTOMOBİL BARİYERLERE ÇARPTI

OTOMOBİL BARİYERLERE ÇARPTI

 GÜL YAĞI ALMAYA DEVAM EDECEĞİZ

GÜL YAĞI ALMAYA DEVAM EDECEĞİZ

PETROL İSTASYONUNDA AKIL ALMAZ KAZA

PETROL İSTASYONUNDA AKIL ALMAZ KAZA

ISPARTA’DAN GÖTÜRDÜĞÜ GÜL FİDELERİ İLE MARDİN’DE GÜL YAĞI ÜRETİMİNE BAŞLADI

ISPARTA’DAN GÖTÜRDÜĞÜ GÜL FİDELERİ İLE MARDİN’DE GÜL YAĞI ÜRETİMİNE BAŞLADI

Isparta

Ünlü şarkıcı Berdan Mardini, Isparta’dan götürdüğü fideleri ile memleketi Mardin'de gül üretimine başladı. Kurduğu gül yağı ve gül suyu fabrikasında bu yıl ilk ürünleri üretiyor.

Berdan Mardini’nin, geçen yıl memleketine vefa borcunu ödemek için temelini attığı gül yağı ve gül suyu fabrikası, üretime başladı. Artuklu ilçesine bağlı kırsal Yaylabaşı Mahallesi’nde kurulan fabrikada, 50 işçi sürekli, bin 500 işçi ise mevsimsel olarak istihdam edilecek. İlk olarak 600 dönüm üzerine ekilen gül ve lavanta bahçelerinden toplatılan ürünler, fabrikadaki kazanlarda işletilmeye başlandı.

"Tersine göçü başlatacağız"

Fabrika, Tarım ve Orman İl Müdürü Memduh Dinler ile işçiler ve mahalle sakinlerinin katıldığı törenle üretime başladı. Törende konuşan Berdan Mardini fabrikanın kurulmasıyla istihdam alanında tersine göçün başlayacağını ifade ederek, "Memleketimiz için hayal ettik ve hayalimizi gerçeğe dönüştürerek başardık. Artık köyümüzden ve bölgedeki diğer köylerden hiçbir gencimiz göç etmeyecek. Hatta buralarda çalışmak için tersine göç bile başlayacak" dedi.

"Turizm cennetine çevireceğiz"

Mardin’de ilk defa gül ve lavanta ürünleri üzerine bir fabrikanın kurulduğunu anlatan Mardini, şunları söyledi:

"Memleketin çocuğu olarak biz yaptığımız yatırımla gurur duyuyoruz. Mardin ve ülkemiz açısından çok dönemli bir çalışma. Bunu belki bir sene, iki sene sonra çok daha iyi anlayacağız. Bölgeye büyük bir etkisi olacağını düşündüğümüz gül suyu, gül yağı ve lavanta yağı fabrikası ile burayı hem bir turizm cennetine çevirmeyi hem istihdam sağlamayı hem de insanlara burada yatırım yapmayı teşvik için çalıştık.

Hep birlikte Mardin’de çok güzel şeyler başarabileceğimizi ümit ediyorum. Memleketimize inşallah hayırlı uğurlu olur. Mardin’in gülleri diye bir parçamız vardı. Şarkımızda geçtiği gibi bülbüllerimiz ve dağlarımız vardı ama güllerimiz eksikti. Dağlarımıza güllerimizi de ekerek şarkımız artık tamamlandı.

1500 kişiye kadar işçi istihdam edilecek

Fabrikada 50’si sürekli, hasat sezonlarıyla birlikte çalışan sayısı 1500’e kadar çıkacağını söyleyen Mardini, "Huzurun geldiği Mardin dağları, şu an güllerle donatılmış durumda. Ama bunun devamı için hep birlikte gayret edeceğiz. Halkımızda gül ve lavanta ekimine destek vererek, hem bölgede ayrı bir iş kolu istihdam olacak hem de bizim açımızdan da bir prestij meselesi olacak. Biz hep deriz ya, köylerden şehirlere göçler yapılıyor. İşte bunun önüne geçmek için buradayız.

Biliyorsunuz köylerde iş imkanı olmadığı için, para kazanacakları bir alan bulamadıkları için bu noktada göçler köylerden şehirlere yapılıyor. Benim dedem, amcam, teyzem niçin İstanbul’a geçti? Para kazanmak için ailesini kurtarabilmek geçindirmek için buradan göç ettiler. Dolayısıyla biz burada ne kadar zarar edersek edelim maddiyatın dışında maneviyatımız için çok önemli olduğunu düşünüyorum.

Köyde, köyün etrafındaki insanlara en azından bir iş imkanı oluşturalım dedik. Bunu yaparken para, pul kazanalım maddiyatı düşünelim diye yapmadık. İnşallah birlikte daha iyi, daha güzel şeyler yapacağız.

Sayın Cumhurbaşkanı’mızı da ileriki zamanlarda, hayatın normalleşmesi zamanında, gül ve lavanta yağı fabrikamızın açılışına davet ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımıza ulaştırmak için de Mardin’in güllerinden kendi elimle yaptığım gül ve lavanta yağı hediyelerimizi hazırladım. İlk olarak kendisine hediye edeceğim" dedi.

"Mardin ekonomisine katkı verecek"

Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Memduh Dinler, kurulan fabrikanın kentin ekonomisine katkı sağlayacağını ifade ederek, "Buradaki bu yatırımımız inşallah köy ekonomisine, Mardin ekonomisine çok güzel bir katkı verir. Burada yaklaşık bir hektardan 400 ile 700 kilograma kadar da verim alınabiliyor. Hasadımız çok sağlıklı geçiyor, ürünlerimizin herhangi bir sıkıntısı gözükmüyor" diye konuştu.

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

Serdar Gözübüyük

27 Mayıs 2020 Çarşamba 03:32

Geçmişinde Yalvaç’ta okumuş olan bir arkadaşım bu Berdan’ın yakın arkadaşı... Bir gün hep beraber rast geldik, konu İsparta ve Ispartalılara denk geldi; adam yanımda “ne kadar Ispartalı varsa koy ......üne gitsin” dedi benim Ispartalı olduğumu bilmeden... Diyeceğim o ki bizim bizden başka dostumuz yok, elin Mardinlisine iş kapısı açarsan arkandan da o lafı etme hakkını kendinde bulur. Nerede Ispartalı görürsen koru, gözet,kolla, gerisini boşver, unutma !

Gulcu

26 Mayıs 2020 Salı 23:18

Ya arkadaslar gulden korkmayin. Gul her yerde tutuyor. Mesele gulun tutmasi degil. Rekolte basi alacaklari yag oranidir. Gul masraflidir ve eger istenilen miktarda yag alamazlarsa masraflari karsilabmaz. Sadece acan bir gul olur. Bence tutmamistir.

dogru soyler

26 Mayıs 2020 Salı 22:54

bu işte emeği olan eski ısparta valisi şehmus günaydın ve özel idare genel sekreteri mahmut zadeoğlunu Allaha havale ediyorum. ıspartaya edilmiş bir ihanettir. bu kişilerin vesile olduğunu yine bomba32 yazmıştı.

Muhammet

26 Mayıs 2020 Salı 20:59

Hangi geri zekalılar gülü dagıtıyorsa yarın ilerde ****üne kazık gider ,elmanın fidanından para kazanmak için satmadıkları memleket kalmadı şimdi elmanın kendini satmak için yer arıyoruz 15 yıldır elma 1 lira ediyor böyle giderse güldenden kazık gider yakında

Hilmi demir

26 Mayıs 2020 Salı 20:31

Hayırlı olsun halıdan sonra gülde kaldırıldı .ne söylesek az

ÖZ ISPARTALI

26 Mayıs 2020 Salı 19:43

Meşhur Isparta Halısı kayboldu gitti, simdi Isparta Gülü gidiyor, yakında Isparta Elması da gidince elimizde, öğrenci ve apartlar kalacak.. Değerlerimize, ekmeğimize ve özümüze sahip çıkamaz isek, yaşanacak şehir olmaktan çıkar ve gelecek nesilleri zor günler beklediği bir gerçektir. Yetkililer geç kalmadan gerekli önlemi almalı.

GÜLCÜ RAMAZAN

26 Mayıs 2020 Salı 19:41

20 YILDIR BİNBİR EZİYET FEDEKARLIKLA AK PARTİ GEMİSİNİ BURALARA GETİREN DAVA ADAMLARINI PARTİNİN İÇERİSİNE BİR ŞEKİLDE SIZMIŞ EN ÖNEMLİ MAKAMLARI ZAPTETMİŞ ATEİST, KOMİNİST AĞZI VİSKİLİ ANLI SECDEDEN UZAK TAKKİYECİ PARA-GÜÇ SAHİPLERİNE YEM ETME REİS. ÖNÜMÜZDEKİ KONGRELER DAVAN İÇİN ÇOK ÖNEMLİ.

Gülcü

26 Mayıs 2020 Salı 19:03

Gül emek ister sevgi ister herkes yapamaz gülün. Başkenti ISPARTA dır hiç heslenmeyin

MÏLLİYETÇİ ISPARTALIb

26 Mayıs 2020 Salı 18:56

GÜL FÏDANI SATTIK DİYE MANŞET ATAN ANDAVALLI ISPARTA BASINI BUNA YORUMUN NE OLACAK?

Gülcü

26 Mayıs 2020 Salı 18:48

Oraya yalandan gül ektiler, buradan kaliteli gül yağını ****ürüp şov yapacaklar, ısparta ve mardin de yetişen güllerden hangi kalitede gül yağı çıkıyor, inceleyip halka acıklasınlar yetkililer...

Oğuz

26 Mayıs 2020 Salı 18:10

GÜLBİRLİK MÜDÜRÜ Geçmiş olsun dikim çok diya fiyat indirip duruyordun geçen sene k**** 32 de bu mardin olayını şakir beyle beraber yalanlıyordun şimdi bunun hesabını ıspartalıya attığın kazığın hesabını vicdanına ver. Aynı adamı defalarca gülbirlik başkanı seçen üyelerde rahat etsin artık başardınız ısparta gülü patenti almak yerine dünyanın gülyağı ihtiyacının 100 de 65 ini tek başımıza karşılıyoruz diye hava ttınız koltuk sevdasına düştünüz yakında gülbirlikte kalmayacak oturacak koltuk bulama

çiçek

26 Mayıs 2020 Salı 17:12

Mardin 47 trolü mehmet akif han diye padişah yoktur mehmet akif ersoyu kastediyorsan o da padişah değildir senin saçma yorumlarını yayınlayan habercilikten bir ciddiyet beklemem yorum yapmam

Sadık Zengi

26 Mayıs 2020 Salı 16:58

Bu memlekette yöneticiyiz diye geçinen vasıfsızlar olduğu sürece yakında siz niye Isparta lısınız diye devlet bizi ayrı vergiye tutar bu memlekette fabrika falan kalmadı da eğer varsa onları da ****ürsünler tam olsun Afyon bizim gerimizdeydi bizi geçti be yazıklar olsun

MARDİN/47

26 Mayıs 2020 Salı 16:47

MEHMED AKİF HAN DİYORKİ: SAHİPSİZ VATANIN BATMASI HAKKDIR. SEN SAHİP ÇIKARSAN BU VATAN////TÜRKİYE//// BATMAYACAKDIR. DEVŞİRMELER anlayamaz

Hakan

26 Mayıs 2020 Salı 15:59

Geçmiş olsun. Hangi firma ihanet ettiyse, kendine ihanet etmiş. Bundan sonra gül falan dikmeyin.

Vatandas

26 Mayıs 2020 Salı 14:30

Sanki gül Islaktanım mali. Buraya da bulgaristandan geldi. Çalışıp kaliteli üretmek varken aman başkanlalar açılmasın dersindesiniz.

Güllük

26 Mayıs 2020 Salı 13:54

Sahip çıkmazsak ısparta gülüne böyle mardin gülü olur çıkar işte.

Abdullah AYDIN

26 Mayıs 2020 Salı 12:35

Bundan sonra gül ürünleri pazarlama konusunda daha iyi olmak zorundayız. Üretim artıyor. Sütçükerde de süratle gül dikiliyor. Yeni pazarlar bulunmazsa gül karlı olmaktan çıkar gider.

Ispartalı

26 Mayıs 2020 Salı 12:27

Sahip olunan değerler elinden gidince ancak anlarsın Isparta. Öğrenci şehriyiz diye emlak apart ölü yatırımlara devam edelim. Gülümüzü Mardin'e ulaşmasında emeği geçen kardeş firmaya ayrıca selam olsun...

Sercan

26 Mayıs 2020 Salı 12:08

Adam almış ****ürmüş nasil da yetiştirmiş.Emek ceken alıyor karsiligini

Ayse

26 Mayıs 2020 Salı 11:50

Dikecek baska birsey bulamamismi

gözlemci

26 Mayıs 2020 Salı 09:48

neyinize sahip çıktınız ki burada insanlar bile birbirini menfaatsiz sevmiyorum eğlence sektörü doğulularda gidip zengin ettiğiniz gül konyada mardinde elimizde elma ile kiraz kaldı sahip çıkarsanız bu memleket bu zihniyetlerle bir adım öteye gitmeyecek

Gül bizim işimiz

26 Mayıs 2020 Salı 09:45

Sizin gençler için mazot daha cazip, gül toplamak pek işlerine gelmez

MARDİN/47

26 Mayıs 2020 Salı 09:14

ırkçılığı bırakın. hasetliği bırakın. DUA EDİN DEVLETİMİZ İÇİN ,İSLAM İÇİN,TÜRKİYE İÇİN ,İNSANLIK İÇİN.SON KALE TÜRKİYE/////KAHROLSUN KOMONİZM,EMPERYALİZM ve onun şarlatanlığını yapan iki yüzlüler

Gülcü

26 Mayıs 2020 Salı 02:43

Yapacak bir şey yok kazıkları satan fırsatçılar nasıl eğleniyormusunuz.Ayrıca ISPARTA’dan yardımcısı olan firma o kazıklar varya neyse.

Isparta

26 Mayıs 2020 Salı 00:35

Eğer bu gülün anavatanını soruyorsanız Bulgaristan’dır gülcü baba kim bir araştırın komik oluyorsunuz

Utanın

26 Mayıs 2020 Salı 00:26

“Türkiye’nin Gül bahçesi Mardin”Cargıl marka şekerler ile üretilen lokumlarKonya malı gülsuları derken sahip çıkamadık gülümüze...

ısparta gülü

26 Mayıs 2020 Salı 00:24

Adam bir kerede ısparta gulu demiyor yaaa buna dikkat! hem ıspartadan ****ür hemde ısparta gülü deme yazıklar olsun

Gülkentli

25 Mayıs 2020 Pazartesi 23:51

Gül kazığı para ediyor diye dışarıya satanlar size sesleniyorum. Sakın bundan sonrasında gül para etmiyooo gül elden gidiyooo falan diye ağlamayın

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR