23 Haziran 2018 Cumartesi

  • 4,679 TL
  • 5,454 TL
  • 191,54 TL
  • 95.852
ISPARTA 24°
GECE GÜNDÜZ DEVAM !

GECE GÜNDÜZ DEVAM !

YİNE KÜÇÜKGÖKÇELİ KAVŞAĞI YİNE KAZA

YİNE KÜÇÜKGÖKÇELİ KAVŞAĞI YİNE KAZA

ISPARTA-ANTALYA YOLU KAFA KAFAYA ÇARPIŞTILAR

ISPARTA-ANTALYA YOLU KAFA KAFAYA ÇARPIŞTILAR

ZİNCİRLEME KAZA 6 KİŞİ YARALANDI

ZİNCİRLEME KAZA 6 KİŞİ YARALANDI

İslamköy küllerinden doğuyor

Sanayici Dr. İnşaat Yüksek Mühendisi Şevket Demirel, 30 Mart’ta ‘Belediye’ statüsünü kaybeden İslamköy’ü yeniden inşa etmek için büyük bir hamle daha yapt

Isparta

İslamköy’ü (Atabey) ‘SDÜ için 7 Fakülteli Kampus inşaatı projesi ile ‘bilim üssü’; ‘9 suni göllü; 58 Bin m2 yüzölçümlü; 12 m yüksekliğinde Anıt Mezar’ ile Türkiye’nin en büyük yapısı’ haline getirmek isteyen Sanayici Dr. İnşaat Yüksek Mühendisi Şevket Demirel, tarihi bir adım daha attı.

9 TARİHİ EVİ SATIN ALDI RESTORE EDİP MÜZE YAPACAK

Ağabeyi 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve kendisinin doğduğu tarihi evin yanındaki orijinal mimarisi olan 9 yapıyı satın alan Dr. Şevket Demirel, restorasyon çalışmalarına başladı. Osmanlı İmparatorluğu’nun özgün çizgilerini taşıyan eserler, tamamlandıktan sonra Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesi Kampusu’na dâhil edilecek.

40 MİLYON DOLAR HARCADI ŞİMDİ YENİ KAYNAKLAR AÇTI

Dr. Şevket Demirel, yapımına 1994 yılında başladığı ve 2010 yılında açılan Müze için 40 Milyon Dolar harcamıştı. Dr. Demirel, şimdi de İslamköy’ü ‘demokrasi ve kalkınma açık hava müzesi’ haline getirmek için tüm kaynaklarını seferber etmiş oldu. Satın alınan 9 tarihi yapının değeri ve restorasyon maliyeti açıklanmadı. Ancak İslamköy yeniden inşa ediliyor.

REDDİYE Sanayici Dr. İnşaat Yüksek Mühendisi Şevket Demirel, ‘demokrasi nimeti’ olarak Genel Müdür, Başbakan ve Cumhurbaşkanı çıkaran Atabey’e bağlı İslamköy Köyü’nü yeniden inşa ediyor. ‘Ana Kent Yasası’ kapsamında (‘- nüfusu 2.000 kişiden az olduğu için’) ‘Kasaba’ niteliğini kaybeden ve ‘Köy’e dönüştürülen İslamköy için tüm finansal kaynaklarını açan Demirel, bir anlamda ‘reddiye’ yapıyor.

9 EVİ SATIN ALDI, RESTORE EDİP; MÜZE’YE VERECEK

Dr. Demirel, Ağabeyi 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve kendisinin doğduğu evin sağ ve salondaki tüm bitişik yapıları satın aldı. Dr. Demirel, özgün Osmanlı İmparatorluğu mimarisine sahip 9 evi restore ettiriyor. Çalışmalar başladı. Restorasyon çalışmaları bittikten sonra tarihi evler, ‘Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesi Kampusu’na dâhil edilecek.

40 MİLYON DOLAR HARCAMIŞTI

Sanayici Dr. İnşaat Yüksek Mühendisi Şevket Demirel, yapımına 1994 yılında başladığı Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesi’ni 2010 yılında tamamlamıştı. Totalde 16 Bin m2 yüzölçümlü Müze için 40 Milyon Dolar harcamıştı.

 Yeni, orijinal mimariye sahip 9 tarihi yapının satın alınması, restore edilmesi ve Kampus’a dâhil edilmesi ile birlikte Müze yüzölçüm olarak daha da büyüyecek.

9 EV NE OLACAK?

Dr. Demirel’in 9 tarihi evin satın alınması; restore edilmesi maliyetlerini açıklamadı. Ayrıca, 9 sivil mimarinin Müze sınırları içerisinde nasıl bir işlev göreceği de şu an için net değil. Ancak eğilimler var: Bu bağlamda Demirel Ailesi’ne ait olan ve şu an Müze olarak değerlendirilen yapının sağ ve solundaki 9 sivil mimari yapı, kadın eğitimi, istihdamı ve mesleki eğitimler için kullanılacak.

ANA MESAJ: DEMOKRASİ NİMETİ İLE BAŞARI- KALKINMA- AYDINLIK ÜLKE

Dr. İnşaat Yüksek Mühendisi Şevket Demirel, 9 tarihi evin satın alınıp; restore edilip Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesi’ne dâhil etme hamlesi ile İslamköy’ü eski günlerine döndürmeyi hedefliyor. Dr. Demirel, ayrıca İslamköy’ü Demokrasi ve Kalkınma Açık Hava Müzesi haline getirmek istiyor. Zira Demirel demokrasi nimetleri ile başarının, kalkınmanın geldiğini savunuyor. Demirel, şöyle diyor:

“Ağabeyimin Barajlar Kralı olarak anılması; Başbakan; Cumhurbaşkanı olması demokrasinin bir nimetidir.”

DEMİREL İSLAMKÖY’DE NE YAPIYOR

1- SDÜ KAMPUSU

Dr. İnşaat Yüksek Mühendisi Şevket Demirel, şu an tüm finansal gücünü İslamköy’e aktarmış durumda. Zira şu an İslamköy’de Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) için 7 Fakülteli Kampus inşa ediyor. Tüm finansal kaynağı Dr. Demirel sağlıyor

2- ANIT MEZAR

Dr. Şevket Demirel, İslamköy’de Demirel’in Barajlar Kralı olmasını ve 9. Cumhurbaşkanlığı’nı simgeleyen 9 Göletli Anıt Mezar inşa ettiriyor. 

kaynak: Akdeniz

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

aaaa

26 Mayıs 2014 Pazartesi 19:40

Köyünüzdeki normal müzenizi göremedik ki? Şimdikini görsek. Millet iş aş peşinde. Sizler Ispartayı kalkıdıracak iş yerleri yapmanız gerekir. Bu gün aile fertleri asgari ücretle geçim sıkıntısı çekerken çocuğunun özel isteklerini bile görmezlikten geliyor. Yapılacak müze yanında, Sizlerden iş sahası istiyoruz. İslamköyün göçünü önlemelisiniz.

fatih

26 Mayıs 2014 Pazartesi 14:47

İkinci üniversite olarak Şevket Demirel Üniversitesi kurulsa Isparta dokumadan kazanamıyor Bari okumadan kazansa ilim ehri ısparta olsa fena mı olur ?

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR