21 Nisan 2018 Cumartesi

  • 4,076 TL
  • 5,009 TL
  • 175,11 TL
  • 110.932
ISPARTA 16°
ISPARTA BELEDİYESİ'NİN 5 RAKİBİ VAR

ISPARTA BELEDİYESİ'NİN 5 RAKİBİ VAR

BAŞKAN GÜNAYDIN CANLI YAYINDA AÇIKLAMA YAPIYOR

BAŞKAN GÜNAYDIN CANLI YAYINDA AÇIKLAMA YAPIYOR

YAKIT TANKERİ İLE ÖĞRENCİ SERVİS MİNİBÜSÜ ÇARPIŞTI

YAKIT TANKERİ İLE ÖĞRENCİ SERVİS MİNİBÜSÜ ÇARPIŞTI

BURDUR ŞEKER FABRİKASI İHALESİ İÇİN DOSYA SUNULDU

BURDUR ŞEKER FABRİKASI İHALESİ İÇİN DOSYA SUNULDU

İŞİN UZMANINDAN PÜF NOKTALAR

İçinde bulunduğumuz mevsim itibariyle yağışların da etkisiyle doğada mantar bol miktarda bulunabiliyor.

Isparta

 Doğada kendiliğinden yetişen mantarların asla tüketilmemesini isteyen . Özel Şifa Hastanesi Anestezi Uzmanı Dr.Mert Altıparmak, “Bu tür zehirlenmelerde en çok karaciğer ve böbrek etkileniyor” dedi.

 

Doğada bulunan mantarların yenmesi durumunda zehirlenmeler meydana gelebiliyor. Özel Şifa Hastanesi Anestezi Uzmanı Dr.Mert Altıparmak, “Bu tür zehirlenmelerde en çok karaciğer ve böbrek etkileniyor” dedi ve belirtileri sıraladı. Altıparmak, “Sersemlik, uykuya meyil, bulantı, kusma, ateş, terleme, bulanık görme, yüz ve boyunda kızarıklık, ağızda metalik tat, karın ağrısı, ishal mantar zehirlenmesinin ilk gözlenen belirtileridir. Daha sonra karaciğer, böbrek ve diğer organların işlev bozuklukları, koma ve ölüm de görülebilmektedir. Mantar tüketiminden sonra bu belirtilerden bir yada birkaçı görüldüyse en kısa sürede sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır” dedi.

Dr.Mert Altıparmak, mantar zehirlenmelerinin tedavisinde kusturmanın çok önemli olduğunu söyledi. Mantar zehirlenmelerinde tedavi süreci de değişiklik gösterebiliyor.

Tüm bu durumlara maruz kalmak istemiyorsanız yapacağınız tek bir şey var. Oda doğada kendiliğinden yetişen mantarları yememek.  

Özel Şifa Hastanesi Anestezi Uzmanı Dr.Mert Altıparmak, mantarların zehirinin hiçbir şekilde geçmediğine de dikkat çekti. Altıparmak, “Mantarın yoğurtla birlikte tüketilmesi, pişirilmesi, sirkeli yada tuzlu suda bekletilmesi/kaynatılması, taze, konserve yada kurutulmuş olması zehrinin yok edilmesi için yeterli değildir. Mantarın zehri hiçbir şekilde yok edilemez. Doğada kendiliğinden yetişen mantarların zehirli veya zehirsiz olduğunu bakarak anlamak mümkün değildir. Mantar yenecekse mutlaka kültür mantarları tercih edilmeli ve bol su ile iyice yıkanarak pişirdikten sonra tüketilmelidir. Satın alacağınız mantarın ambalajlı olmasına ve etiketinde üretim yeri, üretim izni, üretim tarihi gibi bilgilerin yer almasına dikkat edilmelidir” diye konuştu.

İlimizde 2012 yılında Merkezde 17, ilçelerimizde ise 10 kişi mantar zehirlenmesi şüphesi ile sağlık kuruluşlarına başvurmuş ve tedavileri yapıldı

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR