31 Mayıs 2020 Pazar

ISPARTA
KARANTİNA SÜRESİ UZATILDI

KARANTİNA SÜRESİ UZATILDI

KARANTİNA SÜRESİ UZATILDI

KARANTİNA SÜRESİ UZATILDI

TBMM BAŞKANVEKİLİ BİLGİÇ MİLLET BAHÇESİNİ GEZDİ

TBMM BAŞKANVEKİLİ BİLGİÇ MİLLET BAHÇESİNİ GEZDİ

ISPARTA'YA KORONAVİRÜS GETİRDİLER

ISPARTA'YA KORONAVİRÜS GETİRDİLER

İNŞAAT SEKTÖRÜNÜN ÖNÜNÜ AÇMAYA DEVAM EDECEĞİZ

İNŞAAT SEKTÖRÜNÜN ÖNÜNÜ AÇMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Isparta

Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, şehirdeki Mimarlar Odası, İnşaat Mühendisleri Odası, Yapı Denetim Şirketlerinin temsilcileri ve müteahhitlerle buluştu. Düzenlenen İstişare Toplantısında, imar konuları, Danıştay’ın almış olduğu imar yönetmeliği ile ilgili kararı, ISBAŞ ve İSTEM şirketlerinin yaptığı çalışmalar hakkında katılımcılara bilgilendirmelerde bulunuldu.

Meslek odalarının başkanları ve iş insanlarına yönelik konuşma yapan Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, 6 aylık görev sürecinde neler yaptıklarını, neler yapmak istedikleri hususlarında bilgiler verdi. Başdeğirmen, “Isparta’yı imar konusunda en güçlü, dayanıklı, kullanılabilir ve en uygun fiyatlarla imar edebilmek, şehrimizi görüntü kirliliğinden kurtarmak, yeni yapılaşmalarda daha üstün nitelikli yapılar yapabilmek, eski yapılarımızı yenileyebilmek, kentsel dönüşümden ne derece istifade edebileceğiz, bunları konuşabilmek, belediye olarak sizlere ne gibi katkılar sunabiliriz bunları ele alacağız” dedi.

25 Mart 2019 tarihindeki Danıştay Kararları ile sekteye uğrayan inşaat sektörünün önünün açılması için yaptıkları çalışmalardan bahseden Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, “Yaklaşık 8 aydır imarı kilitleyen konu. Danıştay’ın almış olduğu bir kararla çoğu arkadaşımız projelerde yürüyemedi. Verilmiş olan yetkiler öncekilerden farklı olduğu için sizlerin anlaşmalarına aykırı geldi. Birçok proje geri gitti” şeklinde konuştu.

Kendilerinin bu sorunu aşmak istediklerini ve bu konu üzerinde çalışmalar yaptıklarına değinen Başkan Başdeğirmen, “Bir önceki Mecliste yaklaşık yüzde 15’lik bir değişiklik yaparak önünüzü açmaya çalıştık. Baktık ki bunda da bir hareketlilik gelmedi, bu işin içine biraz daha girmemiz gerekiyor, yetkilerimiz içerisinde olduğunu düşündüğümüz değişikliklerle yüzde 30’luk kaybı ortadan kaldırmak için son meclisimizde karar aldık” derken, bu konularla ilgili olarak imarla alakalı bürokratlar tarafından bilgiler verildi.

‘Biz yaptık oldu değil, sizlerin de fikirleri’ önemli diyen Başdeğirmen, “Sizlerin de fikirleriyle değişik ve faydalı çalışmaları hep beraber yapmak istiyoruz” ifadesinde bulundu.

İnşaat sektörünün ülke ekonomisine sağladığı katkının bilincinde olduklarını anlatan Başdeğirmen, “İnşaat başladığı an 290 sektörden alışveriş yapılıyor. İnşaat bizim lokomotifimiz. İstihdamı daha yukarıya götürebilmek için, birçok iş isteyen arkadaşlarımızın işlerini önlerine koyabilmek için çalıştık” ifadelerinde bulundu.

Belediyenin ISBAŞ Bimsblok Fabrikasının yaptığı çalışmalara ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Başkan Başdeğirmen, daha önceleri alınmış olan meclis kararına değindi. Başdeğirmen, “Dış kaplamalar, döşemeler bimsblok yapılacak, ISBAŞ ürünleri kullanılacak diye bir karar alınmış. Arkadaşlarımızın ‘evet bu briketi kullanalım ancak briketlerin kalitesi, oluşumu, ağırlığı gibi konular uygun değil’ diye hayıflanmalarda bulundular. Bizler yapılarımızı nasıl daha güçlü hale getirebiliriz, hafif yapı elemanlarıyla daha güçlü hale getirebiliriz. Bununla alakalı çalışmalar yaptık, önceki bimslerin içerisinde yoğun bir mil, toprak var. Ağır bir malzeme üretiliyordu. Arada kalan mil, kumu almak, o ayrışımı yapmak için yeni bir sistem kurduk, şu anda tamamen pomza madeni ile briket yapmaya başladık. İlk etapta bimsimiz 11 kg’ye düştü.  Yeterli mi değil, dünya standartlarına göre bu ölçülerdeki bir bimsin 9 kg olması gerek. Şu anda ölçülerde değişiklik yapmadan, yeni kalıplarla 9 kg’yi bulduk.

Bir başkası da dış cephelerde 19’luğun altında briket kullanmak yasaktı, statiği rahatlatmak için ölçülerde 15’liğe indik. Bu da önemli bir çalışma oldu” görüşlerinde bulundu.

ISTEM Doğal Taş İşleme ve Parke Taşı Üretim Fabrikasına ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, “Çalışmayan makinaları çalıştırdık, ocak sorunlarını çözdük. Kapanmış ocakları açtık, çalıştırdık, cezalarını ödedik, tüm ocaklarımızı faal hale getirdik. Taş kesme yoğun şekilde devam ediyor, Denizli, İstanbul, Eskişehir, Antalya gibi şehirlerden talepler gelmeye başladı” dedi.

Yeni ocakta farklı bir taş daha bulunduğunu ve iş insanlarının bunu beğeneceğine dikkat çeken Başdeğirmen, “O taştan talep edebilirsiniz, sizlere bu taşlardan satmak isteriz. Yer döşemelerinin yanında kilit taşı üretiyoruz. Bunları da sizlerle paylaşmak isteriz. Isparta’mıza faydalı işleri hep birlikte yapmak istiyoruz” ifadelerinde bulundu.

Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen toplantıda ayrıca bugüne kadar yapılan, yapılacak projeler hakkında da katılımcılara detaylı bilgiler verdi.

Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’in ardından Belediye Meclisi Üyesi Hakkı Kaya, imara ilişkin yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

25 Mart 2019 tarihindeki Danıştay Kararları ile sekteye uğrayan inşaat sektörünü inisiyatif üstlenerek, Danıştay kararları öncesi yürürlükte olan eski imar mevzuatına geri çevirdiklerinden bahseden Kaya, bir daha sorunlar yaşanmaması için belediye olarak Isparta Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği hazırlıklarına başlandığını ve en kısa sürede tamamlanacağını kaydetti

3-4 ay içerisinde e-imara geçileceğini ve projelerin, dilekçelerin, ruhsatların dijital ortamda alınarak onaylanmasının önünün açılacağını kaydeden Kaya, yine e-imara geçinceye kadar olan süreçte proje ön onaylarının tek elden olması için belediye mimarlarının toplu olarak projelere bakacağını belirtti. Ön onay reddi veya onaylanması halinde projeyi veren mimara mail atılarak bilgilendirme sağlanacağına değinen Kaya, “Her hafta bitiminde ön onay ve ruhsat aşamasındaki dosyaların giriş, iade, onay durumunu bildirir tablolar tüm odalarımıza gönderilecektir” şeklinde konuştu.

ISBAŞ Genel Müdürü Mehmet Tanel ve ISTEM Genel Müdürü Mustafa Şahin de fabrikalarda yapılan ve inşaat sektörüne yönelik gerçekleştirilen yapı elemanları hakkında detaylı bilgiler verdi.

Programda ayrıca karşılıklı görüş alışverişlerinde bulunulurken, soru-cevaplarla katılımcılar bilgilendirildi. Katılımcılar, inşaat sektörünün önünü açan Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’e teşekkür ettiler ve bu bilgilendirme toplantılarının belirli periyotlarla devam ettirilmesini istediler.

Isparta Belediyesi Halı Sarayı Düğün Salonunda gerçekleştirilen toplantıya ITSO Başkanı Mustafa Tutar, ITSO Meclis Başkanı Osman Şahlan, ITSO inşaat komitesi üyeleri, Mimarlar Odası Başkanı Prof. Dr. Gülin Beyhan, İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Şeref Korkmaz, Yapı Denetim Şirketlerinin temsilcileri ve müteahhitler katıldı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

AK Partili

21 Ekim 2019 Pazartesi 10:38

Sayın Başkan güzel işler yap, yap ama önce YZG nin adamlarını temizle....Şuana kadar adam gibi yaptığın tek şey, ISBAŞ genel müdürü Mehmet bey... Gerisi boşşşş...sen Ak partinin değil, MHP nin adayı gibisin....sana çalıştığım için, pişmanım.......Yazıklar olsun.....

tabakhane

20 Ekim 2019 Pazar 22:18

Sektörün önünü aç. Ortalık hareketlensin. İnşaatçısı,ustası,amelesi iş yapmaya başlasın. Evsiz olan yeni evlenenler ev sahibi olsun. Ama en önemlisi yaşam hayatımızın olmazsa olmazı olan nefesimizi,oksijenimizi temiz almamız için şu tabakhanedeki koku sorununu halletmen sektörden daha önce yapılması lazım. Değilse **** kokusu teneffüs etmeye devam edeceğiz.

-

20 Ekim 2019 Pazar 14:14

Deri organizedeki pis koku ne zaman bitecek. 7 ay oldu sayın başkan,kokuda bir değişiklik yok. Hani kazandığında hemen ilk işin kokuyu halletmek olacaktı??? malesef ilk işin bunu halletmek yerine ekmeğe, ulaşıma,otoparka zam yapmak oldu. yolları ücretli hale getirmek oldu.

???

20 Ekim 2019 Pazar 14:07

Sayın başkan şu deri organizedeki .....kokusunu bi zahmet hallet artık da bitti diye haber yazdır. bizde rahat rahat temiz bir oksijen teneffüs edelim.

Hayri

20 Ekim 2019 Pazar 01:55

Derhal ev fiyatları indirilmelidir toki hemen yapılmalı şu an yapılan evlere 2katı fiyat isteniyor yazık günah!!!

Bas bas düşünme

19 Ekim 2019 Cumartesi 19:35

İstifayı bas gitsin

Meraklı

19 Ekim 2019 Cumartesi 18:47

Isbaşa yapılan yeni tesisin maliyeti ne kadar, maliyetini ne kadar sürede karşılayacak, kim önerdi, faturasını kim kime kesti? full üretime geçildiğinde ne kadar işlevsel olacak?

Başkanım

19 Ekim 2019 Cumartesi 14:58

Lütfen şu tabakhane koku sorununu çözün yoksa biz mahalleli olarak toplanıp tabakhaneyi yıkacağız.

Cihan D

19 Ekim 2019 Cumartesi 14:48

Dünyanın en büyük şantiyesi oldu koca ülkem yazık. Saman bile ithal eder noktadayız. Yeni Limak'lara Cengiz'lere ihtiyaç yok anlayın artık. ÜRETİN ÜRETİM ÜRETİN.!!!!

KENTSEL DÖNÜŞÜM

19 Ekim 2019 Cumartesi 13:32

KENTSEL DÖNÜŞÜM İSTİYORUZ

Selin

19 Ekim 2019 Cumartesi 13:30

Belediyenin internet sitesindeki iletişim bölümündeki "Belediyemize telefon numaralarımızdan ulaşabileceginiz gibi aşağıdaki form aracılığı ile de mesajlarınızı göndereblirsiniz." kısmına yazılan mesajlara HİÇ ama HİÇ cevap verilmiyor. Garip bir durum.

ismail

19 Ekim 2019 Cumartesi 13:23

Sayın başkan , imarda çalışanlarıorasını kendi işyeriymiş gibi kullanmasına izin vermeyin, prosedürleri asgariye indirin lütfen. Ne yazıkki sizin döneminizdede bu anlamda bi değişiklik olmadı, zulüm hala devam ediyor.

Kızan Vatandaş

19 Ekim 2019 Cumartesi 10:33

Doğru diyorsun benim inşaat malzeme şirketim var mal satacağım para kazanacağım öylemi, inşaattan önce fabrika kurun, savdaki koku sorununu çözün, ıtkm ye açın, trambüs metro, tramvay getirin, akıllı kavşak yapın öncelik bunlar

Site Sakini

19 Ekim 2019 Cumartesi 10:25

Belediyenize defalarca dilekçe vermemize, ihbar hattınızı aramamıza, 181 i aramıza rağmen yapımına engel olunamayan Modernevler mah. 3115 sok Şafakkent Sitesi A bloğundaki ucube yapıyıda yıkacakmısınız...

Isparta'm

19 Ekim 2019 Cumartesi 10:11

Her gelenin betonla işine fabrika kur iş sahası yap öğrenmişsiniz bina yap sat kısa yoldan zengin ol vizyon yok misyon yok ,sakal bırakarak birilerinin gözüne girersin amma Allah var aklından çıkarma

Serkan

19 Ekim 2019 Cumartesi 09:04

Ispartada hırsızlıkla mutahatlik ayni katagoriye girer adamlar nasil yapilir hesabi yapmaz nasil çalınır hesabi yaparlar

Ooooo

19 Ekim 2019 Cumartesi 08:09

Ispartadaki ev fiyatları çok uçuk rakamlar. Kentsel dönüşümle bu fiyatlar aşağı çekilmeli. İstanbulla yarışıyor ev fiyatları

Avukat

19 Ekim 2019 Cumartesi 07:51

Diyorlar ki belediyeye kayyum atanacak,başkan görevden alınacak(istifa ettiği bilinmesin diye) yerine de FAHRETTİN GÖZGÜN başkan olacak.neden ısrarla bu kadar istifa etme derdindesin.vekillerle baş edemedin mi?söylemediler mi sana vekillerle yapamazsın diye..yzg olsaydı hepsine kök söktürürdü söktürdüde..

Çulcu

19 Ekim 2019 Cumartesi 03:03

Bizim paralarla trilyonluk araba mı aldın kendine

Yasin doru

19 Ekim 2019 Cumartesi 01:08

İmarla inşaat sektörüyle ilgili konuları imarla bir ilişiği olmayan birilerinin mimarlara mühendislere müteahhitlere yapı denetimcilere anlatması opette görevlendirilen belediye meclis üyesinin opet calisanlarinin neredeyse hepsini kuleonunden secmesi kadar manidar.

Hayret

18 Ekim 2019 Cuma 23:41

Ülkenin ekonomisi inşaat a dayalı eee üretim kalmayınca kum,cimanto,demir dik binaları gerisi malum

Ayhan

18 Ekim 2019 Cuma 21:20

arkadaş sen şu söz verdiğin ve haziranda son dediğin tabakhane kokusunu hallet bir zahmet

Memet

18 Ekim 2019 Cuma 20:36

Sayın başkan bu işleri yaparken yzg efendinin yaptığı gini kendi kızı çizerse 1 hafta başkası çizerse 6 ay beklemesin MHP olana 7 kat garibana 4 kat olmasın adil olunsun. İmar aldım evinin altını garajı apart yapmasın kontrol olsun.

Elif

18 Ekim 2019 Cuma 20:04

Kentsel dönüşüm yavaşladı bu konuda bir ilerleme atılım olacak mı başkanım

Isparta Halk

18 Ekim 2019 Cuma 19:23

Bir milyonluk makam arabanı ne zaman göreceğiz başkanım. Çıkart bi otoparktan nazar etmeyz korkma

Rabia

18 Ekim 2019 Cuma 18:19

Ac onunu ac rantcilar bekliyor bu ispartadan evmi alinir 4 tane emlak zengini var onlar alir

Emine

18 Ekim 2019 Cuma 17:58

Insaat sektorunu acsn nolcak millet evmi alabilecek once fiyatlara bi bak baskan

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR