26 Mayıs 2018 Cumartesi

  • 4,707 TL
  • 5,492 TL
  • 196,80 TL
  • 103.200
ISPARTA 20°
KÖY GARAJINDA YANDIN ÇIKTI

KÖY GARAJINDA YANDIN ÇIKTI

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

CENAZE TÖRENİNE GELİNLİK GİYEREK GELDİ

CENAZE TÖRENİNE GELİNLİK GİYEREK GELDİ

İNEKLER KRAL GİBİ YAŞAYACAK

Isparta'da Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'nun (TKDK) desteği ile kurulan ve son sistem robot sağım makinaları ile donatılan Kralın Çiftliği ilklere imza atacak. Robotlar aracılığı ile temizliği ve süt sağımı yapılacak inekler yurt dışından özel olarak getirtilen yataklarda yatacak.

Isparta

Ankara'da mobilya dekorasyon sektöründe faaliyet gösteren Fahri Tunç tarafından Isparta'da Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'nun (TKDK) desteği ile kurulan Kralın Çiftliği'nde sürü tanıma sistemi ineklere takılan elektronik çiplerle çalışıyor. Bilgisayar bağlantılı sistemde ineğin sağlığından süt verim miktarına, günlük ihtiyaç duyduğu yem ve su ihtiyacına kadar her şey bilgisayar üzerinden takip edilebiliyor. Çiftlik için1,7 milyon TL'si TKDK'nın hibe desteği olmak üzere toplamda 4,5 milyon TL harcanacak.

İNEKLER KRAL GİBİ YAŞAYACAK

Kralın Çiftliği'nde her şey ineklerin sağlığı, süt kalitesi ve verimi için ayrıntıları ile düşünüldü. Tam otomatik sistemleri barındıran çiftlikte inekler zamanı gelince kendi yerlerine geçecek. Üzerlerinde takılı çipten ineğin günlük yem ve saman ihtiyacı tespit edilerek ineğin önüne gelecek.Günlük besin ihtiyacı karşılanan inek sağım ünitesine gelecek. Burada robotlartarafından memeleri yıkanan inek, otomatik makine ile sağıma alınacak. Sıradan sağım makinelerinin aksine dört kolu da ayrı çalışan sistem, süt gelen memeden ineğe zarar vermeyecek oranda sütü sağacak. İneğin memelerini ve kendini yıkayan robot çekildikten sonra inekler sistem içinde dışkı ve idrarlarını yine otomatik bir sistemle alınan ve ayrıştırılan alana bırakarak ayrılacak.

Kralın Çiftliği'nde her inek için yurt dışından özel olarak tanesi 300 euroya getirtilen yataklar bulunacak. Böylece inekler hem kirlenmeyecek hem daha rahat oldukları için sütün verimi ve kalitesi artacak.Sağım ünitesinde her inekten alınan süt önce 22 ayrı testten geçecek. İnektenalınan sütte sağlığa uygun olmayan bir şey bulunması halinde süt ayrı bir tankagönderilecek. Eğer sütteki sağlığa uygun olmayan madde ineğin sağlığı açısındanda risk içeriyorsa inek yatağına değil revire gönderilecek ve tedavisine başlanacak.

İLK GRUP HAYVAN AY SONUNDA GELECEK

Kralın Çiftliği bu ay sonunda faaliyete başlayacak. Tesiseilk etapta 60 baş inek getirilecek. 120 başı sağmal olmak üzere 260 baş inek kapasitesine sahip çiftliği geliştirilebilecek bir altyapı üzerine kurduklarına dikkat çeken Fahri Tunç, "Çiftliği büyütmek için tüm alt yapımız hazır hali hazırdaki iki ahırın yan taraflarında binalarını oluşturarak iki yeni ahır kurulabilir. Hedefimiz sistemi tam kapasite çalışabilir hale getirdikten sonraiki kat büyütmek. Böylece 240'ı sağmal toplan 500 inek kapasitesine ulaşmış olacağız" diye konuştu.

TKDK İl Koordinatörü Süleyman Gülcü de, beraberinde Gıda,Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Cenk Şölen ve Senirkent Kaymakamı Mehmet Sayın ile birlikte Kralın Çiftliği'ni ziyaret ettiklerini söyleyerek,"Isparta'mız için bir gurur kaynağı olacak çiftliğin biran önce faaliyete geçmesini dört gözle bekliyoruz. Bu şekilde modern tesislerin tüm yatırımcılara örnek teşkil etmesini bekliyoruz" dedi. - ISPARTA

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

muhalefet 32

05 Ağustos 2015 Çarşamba 18:16

ya arkadaşım bu tesisin aynısı atabey onaç mahallesinde HTT tarımcılıkta var gidin görün 5 yıldır son sistem çalışıyorlar günaydın diyeyim

iyi akşamlar

06 Ağustos 2015 Perşembe 14:15

Çiftliği görmeden aynısı diye yorum yapmamanızı tavsiye ederim. bahsettiğiniz çiftliği bir kere gördüm hayvanların bacakları dışkılarına bata çıka yürüyorlardı

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR