22 Mayıs 2018 Salı

  • 4,579 TL
  • 5,398 TL
  • 189,93 TL
  • 102.258
ISPARTA 25°
ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

BU ACININ TARİFİ YOK

BU ACININ TARİFİ YOK

İLK KEZ BOMBA 32YE KONUŞTU

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu'nun Isparta'da katılacağı konferans için yer tahsis etmeyen Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu, salonun normalde uygun olmadığını ancak bu kararda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a karşı yapılmış hareketin de etkili olduğunu söyledi.

Isparta

 

SDÜ Atatürkçü Düşünce Topluluğu, TBB Başkanı Metin Feyzioğlu'nun katılımıyla 17 Mayıs Cumartesi günü Isparta'da düzenleyeceği konferans için üniversite yönetiminden Prof. Dr. Lütfü Çakmakçı Kültür Merkezi'nin tahsis edilmesi için talepte bulundu. Ancak üniversite yönetimi, öğrencilerin bu talebini, 14-16 Mayıs tarihleri arasında yapılacak 17'nci Uluslararası Bilim ve Bahar Şenlikleri nedeniyle tüm personelin görevli olacağını, salonun hazırlanamayacağını gerekçe göstererek geri çevirdi. Duruma tepki gösteren Atatürkçü Düşünce Topluluğu, konferansı Isparta Belediyesi Kültür Sineması salonunda yapmaya karar verdi.

 

REKTÖR: KARARIMIZDA BAŞBAKANA KARŞI YAPILAN HAREKETİN ETKİSİ DE VAR

 

Salon kriziyle ilgili DHA muhabirine açıklama yapan SDÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu, üniversitenin bilim ve bahar şenliği programı olduğunu bu süreçte salonu daha etkin kullanmaları gerektiğini açıkladı. Bu program nedeniyle sıkıntılar olacağı için salonu verme imkanları olmadığını kaydeden Rektör İbicioğlu, ancak bu kararlarında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a karşı yapılmış hareketin de etkili olduğunu kaydetti.

 

ÜLKEDEKİ İSTİKRAR ÜNİVERSİTELERİ DE ETKİLER

 

Danıştay'ın 146'ıncı kuruluş yıldönümü töreninde TBB Başkanı Metin Feyzioğlu ile Başbakan Erdoğan arasında yaşanan olayın kararlarında etkisi olduğunu vurgulayan Prof. Dr. İbicioğlu, şöyle dedi:

 

"Sayın Başbakana karşı yapılan hareket bizi tabii ki etkilemiştir. Üniversiteler bir özgürlükler ortamı. Ama aynı zamanda biz Türkiye Cumhuriyeti devletinin de bir üniversiteyiz. Bunu da unutmamak lazım. Ülkedeki ekonomik ve siyasal istikrar ülkedeki her birimi etkilediği gibi üniversitemizi de etkileyecektir. İşin doğrusu milli iradeyi temsil eden makamlara karşı yapılan bir hareketi kabul etmiyoruz. Her hangi bir konuda iş yapan insanlar, belirli bir temsil makamında olan insanlar, hangi erk olursa olsun yargı olsun, yürütme olsun, yasama olsun her hangi bir kurumda konuşurken ülkenin kurumsal hassasiyetlerini dikkate almaları gerekir. Biz yargının bağımsız olması gerektiği kadar aynı zamanda tarafsız olması ve siyasallaşmaması gerektiğine inanıyoruz. Belirli yerlerde belirli konuşma imkanına sahip kişiler, başka erkleri temsil eden kurumsal düzeydeki o pozisyondaki zevata karşı konuşmalarında hassas olmadığı takdirde, herkes kafasına göre konuştuğu takdirde, kendi alanının dışında durumdan vazife çıkarırsa bu Türkiye açısından ayrı bir tartışma ortamı ve kaosa neden olur."

 

MİLLİ İRADEYİ TEMSİL EDENLERE YAPILAN DAVRANIŞLAR HALKA YAPILMIŞTIR

 

Milli iradenin Türkiye'de tam anlamıyla temsil bulduğu ve milli iradeyi temsil eden makamlara karşı yapılan davranışların aynı zamanda halka karşı da bir davranış anlamına geldiğini savunan Prof. Dr. İbicioğlu, "Üniversiteler özerk kuruluşlardır. Süleyman Demirel Üniversitesi de özerkliğini defalarca ispatlamıştır. Fikir özgürlüğü demek bir takım fikirleri dile getirirken başka makamları rencide edilmesi anlamına da gelmez. Fikir özgürlüğünün de bir sınırı vardır. Sonuç olarak salonla ilgili üniversitemizin tabii ki başka programları var ama işin arka planına da baktığımız zaman tabii ki Sayın Başbakanımıza karşı yapılmış hareketleri de tasvip etmiyoruz" diye konuştu. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

misafir

15 Mayıs 2014 Perşembe 10:01

Başbakan gelecek olsa sen bir ara bir çiftçiye ananıda alda git dedin.Şehit analarına askerlik yan gelip yatmak yeri değildir dedin.Memur KEmal diyerek bende dahil bütün memurları küçümsedin diyerek sana yer tahsisi yapamam diyebilecekmisin?Yoksa ben yağcılık ve yalakalık durumlarına göre davranarım mı diyeceksin

REKTÖR YANDAŞ

15 Mayıs 2014 Perşembe 00:03

CENENİZİ YORMAYIN İKTİADARIN ISPARTA SORUMLISI İBİCİOĞLUUU EĞİTİMCİ KİMLİĞİNDEN COK SİYASTE KİMLİĞİYLE ÖNE CIKIYORR

acaba

14 Mayıs 2014 Çarşamba 18:57

eeeyyy hoca, başbakanın kızdığı ve adına paralelci mi , cemaat mi her nedeniyorsa yapının Türkiye Cumhuriyetinde en güçlü olduğu üniversite senin üniversitenmiş ve sen de bunların oylarıyla seçilmişsin. Bu yapının oylarıyla da Akparti Ispartada seçimi kaybetti görünüyor. Üniversitendeki bu yapının Başbakana yaptığı mübah oluyor da Feyzioğlunun yaptığını uygun görmemen biraz çelişki gibi olmuş ha sakın üzerine alınma çünkü bu yapının Türkiye Cumhuriyetinde en güçlü Ispartada olduğunu belirtiyorlar, sadece üniversitende değil sağlıktan, tarıma, eğitime vs Ispartada heryere hakimmiş.

ıspartalı

14 Mayıs 2014 Çarşamba 17:26

hocam dürüstçe cevap versene bu toplantıyı akp den herhangi biri tertip etmiş olsa acaba bahane uydurabilecekmiydin bunu dürüstçe cevap verebilirmisin.. barolar başkanının başbakana sayğısızlığı olmadıki bu ülkede özgürlük varsa herkez görüşünü özgürce sunabilmeli burası TÜRKİYE CUMHURİYETİ muz cumhuriyeti değil

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR