23 Mayıs 2018 Çarşamba

  • 4,833 TL
  • 5,668 TL
  • 201,31 TL
  • 102.365
ISPARTA 25°
UZMAN ÇAVUŞ MEHMET KAYAN KAZADA HAYATINI KAYBETTİ

UZMAN ÇAVUŞ MEHMET KAYAN KAZADA HAYATINI KAYBETTİ

O KAZADA ÖLEN SÜRÜCÜ DOKTOR ÇIKTI

O KAZADA ÖLEN SÜRÜCÜ DOKTOR ÇIKTI

ISPARTA'DA DEV OPERASYON 19 KİŞİ GÖZALTINDA

ISPARTA'DA DEV OPERASYON 19 KİŞİ GÖZALTINDA

ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

İKİ YOL İKİ FARK

İl Özel İdaresi'nin yaptığı 9 kmlik 'sıradan' bir yola ziftin üzerine çakıl taşı döktükleri için törenler düzenleyenler, yolun yapımını paylaşamayanlar, açıklama üstüne açıklama yapanlar, günde binlerce aracın kullandığı, Isparta ile Antalya arasında bağlantıyı sağlayan bu çok önemli yoldaki rezaleti de düzeltmekle ve vatandaşın mağduriyetini gidermekle mükelleflerdir.

Isparta
                İl Özel İdaresi kavşağından Sav Kasabası girişine kadar olan yolda Karayolları tarafından ‘aylardır’ sürdürülen –daha doğrusu sürdürülemeyen- çalışmalar bence kitap haline getirilip, üniversitelerin Mühendislik Fakültelerinde okuyan gençlere, “iş hayatınızda böyle yapmayın” diye anlatılmalı.

                Türkiye’nin turizm cennetine giden yol aylardır bitirilemedi. Orada ne yapılıyor, nasıl yapılıyor bilmiyorum ancak insanlara zulmediliyor. Tam rakamını bilmemekle birlikte (55 milyon TL’den bahsediliyor) milyonlarca TL’ye ihale edildiği söylenen bu yolun artık suyu çıktı. Özellikle Ispartalılar ilk başta; “sonuçta bir iş yapılıyor, bitince güzel olur” düşüncesiyle sesini çıkartmadılar. Ama, gerek yol güvenliğinin alınamıyor olması, gerek alternatif yolların bile gösterilmemesi ve gerekse de Karayolları mühendislerinin, daha yolu bile görmeden masa başında çizdikleri ‘yeni’ kavşaklar ‘artık yeter’ dedirtti.

 

BU NASIL MANTIK?

 

                Şimdi size bir yol ‘hikayesi’ anlatacağım. ‘Hikaye’ diye yazdım ama aslında ‘komedi’. Bu konuyu Çarşamba günü Akdeniz Gazetesi manşet yaptı.

                Konu şu;

                Davraz Mahallesi çevre yolunda daha önce; Davraz Kayak Merkezi, mahrukatçılar sitesi, merkeze bağlı bazı köyler ile askeriyeye gidişi sağlayan bir kavşak vardı. Bu yolda çalışma başlatıldıktan sonra Karayolları’nın mühendisleri oturmuşlar ve “bu böyle olmaz arkadaş” diyerek iki adet ‘kavşak çalışması’ yapmışlar.

Daha doğrusu ‘yapamamışlar’. En azından yaptıkları ‘kavşak çalışması’ değil ‘kavşak çalışmaması’ olmuş. Çünkü, koca koca mühendisler; 5 merkez köy, Davraz Kayak Merkezi, Komando Birliği, Belediye ISTEM Fabrikası ile Isparta’nın tek elektronik kantarının bulunduğu Davraz Mahrukatçılar sitesine giden kavşağı kapatmışlar. Bunun yerine ise; bir tanesi cezaevi önüne bir tanesi de üst geçidin olduğu yere olmak üzere iki kavşak koymuşlar. Ancak küçük bir sıkıntı ortaya çıkmış. Çünkü kavşaklar ‘çıkmaz yollara’ yapılmış.

 

SORUMSUZLUĞUN

ISPARTA’YA BEDELİ AĞIR OLUR!

 

                Yolun aylardır bitirilememesi, sürücülere resmen eziyet edilmesi, Antalya’ya gidecek olan özellikle yabancı sürücülere zulmedilmesini falan bir kenara bıraktık da bu saçma sapan kavşak çalışması da ne demek oluyor?

                Bu sorumsuzca, bilinçsizce yapılan iş; bölgedeki bütün firmaların kullandığı bir elektronik kantarın olduğu mahrukatçılar sitesi esnafına, o yolu kullanarak köyüne ulaşan 5 merkez köyün sakinlerine, yıldızı parlayan Davraz Kayak Merkezi’ne büyük zararlar vermiyor mu?

                Bu rezillik bir an evvel düzeltilmeli. İl Özel İdaresi’nin yaptığı 9 kmlik ‘sıradan’ bir yola ziftin üzerine çakıl taşı döktükleri için törenler düzenleyenler, yolun yapımını paylaşamayanlar, açıklama üstüne açıklama yapanlar, günde binlerce aracın kullandığı, Isparta ile Antalya arasında bağlantıyı sağlayan bu çok önemli yoldaki rezaleti de düzeltmekle ve vatandaşın mağduriyetini gidermekle mükelleflerdir.

 

16 km’lik YOLU SADECE

16 GÜNDE BİTİRDİLER!

 

                Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın’ın Çarşamba günü Gölcük yolu üzerindeki basın toplantısına gittik. Başkan Günaydın burada mahalle sakinleri ve muhtarlarla birlikte basın açıklaması yaptı. Doğumevi önünden başlayıp Gölcük yolu üzerinde bulunan Akpet Petrol İstasyonu’na kadar olan 16 km’lik yolda yapılan çalışmaları anlattı.

                Başkan Günaydın’ın verdiği bilgiye göre; bu yol üzerinde, yağmur suyu tahliye hatları, içme suyu hatları, yollardaki kod bozuklukları, kaldırımların yenilenmesi, yol genişletme çalışmaları ve son olarak da iki kat kalıcı asfalt çalışması yapılmış. Bu yol üzerinde daha önce de doğalgaz hattı döşenmişti. Yani artık –çok istisnai bir durum olmadıkça- bu yol kazılmayacak.

                16 kmlik yol, tamamen belediye imkanlarıyla sadece 16 günde bitirilmiş. Başkan Günaydın, sabah0 7.00’dan gece 01.00’a kadar çalışıp, ihale edildiği taktirde 90 günlük bir çalışma olan bu yolu 16 günde bitirerek Türkiye rekoru kıran personeline de tek tek teşekkür etti. Günaydın, yaz sezonunda ana yolların tamamının kalıcı asfalt ve dayanıklı kaldırımlara kavuşacağını, bu yıl 80 km’lik bir çalışma yapacaklarını ancak önümüzdeki yıl ise ara yollara girerek 400 km’lik bir yol ağını tamamlayacaklarını söyledi.

 

BİR DE BU AÇIDAN BAKALIM!

 

                Daha önceki yazılarımda, asfalt çalışması yapmanın belediyenin rutin görevleri arasında yer aldığını ancak Günaydın’ın yaptığı alt ve üst yapı çalışmalarının farklı olduğunu anlatmaya çalışmıştım. Şimdi, milyonlarca TL’ye ihale edilip de aylardır bitirilemeyen, halka zulmedilen, bir kavşak düzenlemesinin bile becerilemediği Çevre yolundaki çalışmalara bir de 16 kmlik yolu alt ve üst yapısıyla sadece 16 günde bitiren Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın’ın çalışmalarına bakın. Ben sayfalarca yazı yazsam sanırım aradaki farkı bu kadar net anlatamazdım.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR