23 Mayıs 2018 Çarşamba

  • 4,671 TL
  • 5,504 TL
  • 192,80 TL
  • 103.328
ISPARTA 25°
O KAZADA ÖLEN SÜRÜCÜ DOKTOR ÇIKTI

O KAZADA ÖLEN SÜRÜCÜ DOKTOR ÇIKTI

ISPARTA'DA DEV OPERASYON 19 KİŞİ GÖZALTINDA

ISPARTA'DA DEV OPERASYON 19 KİŞİ GÖZALTINDA

ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

HIRSIZLARA KARŞI BU UYARILARI DİKKATE ALIN

Son günlerde ilimizde artan hırsızlık olaylarına karşı daha dikkatli olmak için bu uyarıları dikkate alın.

Isparta

Oturduğunuz eve yeni taşındıysanız kapı kilitlerini değiştiriniz. Mümkünse evinizin giriş kapısına çift emniyetli kilit sistemini yaptırınız. Kapılarınızın kilitleri ve pencereleriniz sağlam olsun. Bahçe ve balkon kapılarını kilitli bulundurun. Evde olsanız dahi kapı ve pencerelerinizi açık bırakmayın. Hırsızlar eve girdiklerinde ilk önce yatak odalarını karıştırırlar.Kıymetli eşyalarınızı evin daha değişik yerlerinde saklayınız. Evde çok kıymetli mücevherat ve büyük miktarda para bulundurmayın varsa bunları kasaya koyun. Değerli eşyalarınızı camdan görünebilecek şekilde bırakmayın. Kısa süreli de olsa evden ayrıldığınız vakit evdeki bir odanın ışığını açık bırakın. Otopark görevlisine oto anahtarıyla birlikte ev anahtarını teslim etmeyin. Kapı anahtarınızı paspas altı ,ayakkabı içi,elektrik,su saati yanı vb.yerlere saklamayın. Hiç tanımadığınız biri geldiğinde içeri almayın. Evden uzun süreli ayrıldığınızda güvenilir bir komşunuza anahtar bırakıp evi kontrol etmesini isteyin, size ulaşması için adres ve telefon bırakın. Komşunuzdan gazete, mektup ve faturalarınızı posta kutusundan almasını isteyin. Yatmadan önce kapı ve pencerelerin kapalı olup olmadığını kontrol edin. Değerli eşyalarınıza tanıtıcı işaretler koyun. Apartman giriş kapınızın ziline basıldığında, zili çalan kişiyi tanımıyorsanız kapı otomatiğine basmayınız.

Apartman giriş kapısını sürekli kapalı tutunuz. Kapı zili çaldığında mercek deliğinden bakınız. Tanımadığınız bir kişi veya şüpheli durum varsa kapıyı açmadan eşkalini alarak polise bildiriniz.

Seyyar satıcı, pazarlamacı, dilenci, falcı, bohçacı, temizlikçi, tamirci veya çeşitli bahanelerle evinize girmek isteyenleri evinize almayınız. Hırsızlar gündüzleri genelde kapıları sert bir cisimle kırarak evlere girerler. Kapı kırılma gürültüsü duyduğunuzda komşularınızın kapılarını kontrol ediniz. Zemin kat ve birinci katta oturuyorsanız özellikle yaz aylarında pencere ve balkon kapılarını açık bırakmayınız. Eğer açık bırakmak zorundaysanız para, altın, cep telefonu gibi kıymetli eşyalarınızı evinizin gelişigüzel yerlerine bırakmayınız. Zemin kat, birinci kat veya hırsızın girebileceği yükseklikteki pencere ve balkon kapıları tornavida gibi aletlerle açılabileceğinden buralara demir parmaklık yaptırınız. Çamaşır asma demirlerini diğer katlara çıkışı kolaylaştıracak şekilde yapmayınız. Evinizin civarında şüpheli kişi gördüğünüzde polise haber verin. Kapınızın ziline adı ve soyadı yerine sadece baş harflerini ya da sadece soyadınızı yazın. Polis hırsızlıkla mücadelede, bilinçli bireyler olarak toplumun desteğine her zaman ihtiyaç duyar. Tehlikeyi önceden tanımak ve tedbirleri almak, riski azaltan en önemli etkenlerden biridir.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR