18 Haziran 2018 Pazartesi

  • 4,708 TL
  • 5,472 TL
  • 195,00 TL
  • 93.043
ISPARTA 21°
EĞİRDİR DEN ACI HABER

EĞİRDİR DEN ACI HABER

KAFA KAFAYA ÇARPIŞTILAR

KAFA KAFAYA ÇARPIŞTILAR

BU DİREK TEHLİKE SAÇIYOR

BU DİREK TEHLİKE SAÇIYOR

KORKUNÇ KAZADA CAN VERDİLER

KORKUNÇ KAZADA CAN VERDİLER

HERŞEYİ VEKİLLERDEN BEKLEMEYİN...

Isparta Barosu, ilin son teşvik paketinde hak ettiği yerde almasını sağlamak adına Danıştay'a itiraz için sivil topluma, özellikle ITSO'ya son kez ortak hareket çağrısı yaptı. Gerek ilçe adliyelerinin kapanması gerekse teşvik konusunda sivil toplum üzerine düşeni yapmalı mesajı verildi

Isparta

BARO’DAN İNCE MESAJ

Isparta gündemini meşgul eden teşvik ve adliyelerin kapatılması konusunda Baro’dan sivil topluma ve meslek örgütlerine  ‘herşeyi vekillerden beklemeyelim Isparta’nın akil insanları üzerine düşeni yapsın’ mesajı  geldi. Baro Başkanı Gökmen Gökmenoğlu,  teşvik paketinde Isparta’nın yeriyle ilgili kararın halen Danıştay’a götürülmesi için geç kalınılmadığını açıkladı 

      

ADLİYELERİN KAPATILMASINA TEPKİ

Isparta’da ilçe adliyelerinin kapatılmasına karşı olduklarını belirten Gökmenoğlu, “Söylentiler duyuyorduk ama buna inanmak istemedik. Görüş alınmadan alınan bu kararla hata yapıldığını düşünüyoruz. Gelen tüm eleştirilere de hak veriyoruz. Baro olarak konuyu takip ediyoruz”  dedi. 

 

Isparta Barosu,  Yeni Teşvik Kanunu’nda  Konya, Kayseri, Adana gibi sanayi devleriyle aynı bölgede yer alan  Isparta’nın  teşvikten istediğini alamayacak olması nedeniyle konuyu Danıştay’a götürmek için sivil topluma  son bir çağrı yaptı.

GEÇ KALMIŞ DEĞİLİZ

Baro Başkanı Av. Gökmen Gökmenoğlu, teşvikle ilgili Isparta’nın bulunduğu bölgeye karşı çıktıklarını ve  Baro Başkanlığı olarak yeni teşvik düzenlemesinde Isparta’nın ikinci bölgede yer almasına ilişkin kararın iptali için Danıştay’da dava açabileceklerini daha önce söylediklerini anımsattı. 

ÖNCEKİ ÇAĞRIMIZ 

DESTEK GÖRMEDİ 

Ancak bu çağrıya destek alamadıklarını aktaran Gökmenoğlu, “Halen geç kalmış değiliz.  Teşvikte Isparta’nın bulunduğu bölge açısından  Danıştay’a Isparta sivil toplum örgütleri ile birlikte özellikle ITSO dahil olmak üzere dava açılabiliriz.  Bu çağrımızı  yeniliyoruz. Daha önceki çağrımız  kamuoyunda yankı uyandırsa da bizim dışımızdaki sivil toplum kuruluşlarınca  pek fazla ilgi görmedi.  Bunun üzüntüsünü yaşıyoruz.  Bundan dolayı bir kez daha bütün sivil toplum örgütlerine  Isparta’yı sevenlere  ticaret odasına basın  aracılığıyla  sesleniyoruz. Bu konuda halen geç kalmış değiliz diyoruz” dedi.

HERŞEYİ VEKİLLERDEN BEKLEMEYELİM

Bu çağrıdan sonra da destek görmemeleri halinde Baro’nun  üzerine düşeni yapacağını aktaran Gökmenoğlu, “ Destek görmesek de Isparta Baro Başkanlığı’nın üzerine düşen görevi yerine getireceğini belirtiyor.  Dikkatleri Isparta’nın üzerinde toplamak istediğimizi bir kez daha belirtiyoruz. Her şeyi vekillerden beklemeyelim. Gerek adliyelerin, kapanması gerekse  teşvik konusunda Isparta’da sivil toplumun üzerine düşeni yapması gerekir.  Isparta’nın akıl sahipleri bu hususlarda vekillerden çözüm beklemek zorunda değil” dedi.   

ADLİYELERİ KAPATMAK HATA

İş yükü az olan ve coğrafi bakımdan birbirine yakın olan adliyelerin kendilerine en yakın merkezi adliyeler ile birleştirilmesi nedeniyle Uluborlu, Gelendost ve Atabey ilçelerinde adliyelerin kapatılması kararına da Baro’dan tepki geldi. Gökmenoğlu, “ Isparta’da adliyelerin kapatılmasına sıcak  bakmıyoruz. Böyle bir karar vermeden önce baronun adliye çalışanlarının avukatların görüşü alınmış mıdır?  İlce adliyelerinin kapatılacağına dair  söylentiler duyuyorduk ama buna inanmak istemedik. Görüş alınmadan alınan bu kararla hata yapıldığını düşünüyoruz. Kamuoyundan  gelen tüm eleştirilere de hak veriyoruz. Bunların takipçisi olacağız.  Adliyelerin kapanmasıyla burada çalışanlar mağdur olacak.  Düzenleri değişecek.  Yaşam standartları değişecek.  Ispartalılar kapatılmalardan etkilenecek.  Vatandaş en küçük adli hizmet alabilmek için bile başka bir noktaya gitmek zorunda kalacak mağduriyetler yaşanacak. Gelendost, Uluborlu ve Atabey’in ekonomik hayatı yara alacak.  Vatandaşın adalete erişimi gecikmiş olacak” diye konuştu. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR