27 Mayıs 2018 Pazar

  • 4,707 TL
  • 5,492 TL
  • 196,80 TL
  • 103.200
ISPARTA 22°
BAŞKAN GÜNAYDIN SAHAYA İNDİ

BAŞKAN GÜNAYDIN SAHAYA İNDİ

KÖY GARAJINDA YANDIN ÇIKTI

KÖY GARAJINDA YANDIN ÇIKTI

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

HER YERE MERMER OCAĞI YANLIŞTIR

Yerleşim noktalarına yakın bölgelerde Mermer Ocağı ruhsatı verilmemesi gerektiğini de anlatan Köse, !yer altı kaynaklarını çıkarmalıyız. Milli servettir. Ama çok dikkat edilmeli. Isparta'da geçen yıl 250 ruhsat verildi. Bu fazla. Mermer mesleği çok ağırdır, ağır. Dişimizle, tırnağımızla çalışıyoruz. Ehil olmayan bu işi yapmamalı" diye konuştu.

Isparta

MİLYON YILLIK FOSİLLER: Sanayici Köse, milyonlarca yıl önce oluşan fosillerifabrikada oluşturulan müzede sergiliyor.

 

Mermerde katma değeri yükseltti

Isparta için örnek mesajlar verdi

 

Modül Mermer (MODÜLMER) Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Köse, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) projesi ile katma değeri yükseltti; “Isparta ve Türkiye’yi güzel günler bekliyor” dedi.

 

YENİ BİR DÖNEM AÇILDI

 

1 blok mermerin m3’ünün 600- 700 Dolar olduğunu kaydeden Sanayici Hasan Köse, “mamul hale getirdiğin an bu değer 1200 Dolar’a kadar yükseliyor. BAKA projesi ile bunu başardık. Türkiye’nin mermer ihracatı bir gün 10 Milyar Dolar’ı geçecek. Ümitliyim” dedi.

 

ÇARPICI MESAJLAR VERDİ

 

Yerleşim noktalarına yakın bölgelerde Mermer Ocağı ruhsatı verilmemesi gerektiğini de anlatan Köse, “yer altı kaynaklarını çıkarmalıyız. Milli servettir. Ama çok dikkat edilmeli. Isparta’da geçen yıl 250 ruhsat verildi. Bu fazla. Mermer mesleği çok ağırdır, ağır. Dişimizle, tırnağımızla çalışıyoruz. Ehil olmayan bu işi yapmamalı” diye konuştu.

 

DÜNYAYA AÇILDI: Isparta’da 3/ 4 firmanın 2012’de 35 Milyon Dolar değerinde mermer ihracatı yaptığını anlatan Köse: “Biz, ağırlıklı olarak Çin ve01032013 SANAYİ DEVİNDEN

 

ÇARPICI MESAJLAR

Uzakdoğu’ya ihracat yapıyoruz. Arap Yarımadası, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri de çalıştığımız ülkeler arasında yer alıyor.”

 

 

1,2 Milyon TL yatırım yaptı

Mermere katma değer yükledi

 

Modül Mermer (MODÜLMER) Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Köse, yüzde 27’lik dilimini Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın finanse ettiği 1 Milyon 260 Bin TL değerinde yatırımla ‘Fırın Teknolojisi ile Mermer Plaka Üretim Hattı’ kurdu. Ürünün katma değerini yükseltmeyi başardı.

 

İŞTE ÇARPICI ÖRNEK

 

Sanayici Hasan Köse, 1 blok mermerin m3’nün ortalama 600- 700 Dolar olduğunu; bunun mermer haline dönüşümünün değerinin ise 1100- 1200 Dolar arasında değiştiğini kaydetti; “Isparta ve Türkiye için önemli bir kazanım sağlandı” dedi. Köse, şu an 2 Milyar Dolar

olan mermer ihracatının yakın bir gelecekte 10 Milyar Dolar’a ulaşacağına dair ümidini canlı tuttuğunu söyledi.

 

DERS NİTELİĞİNDE SÖZLER

 

Sanayici Köse, milli servet olan mermerin işlenmesi gerektiğini, ancak bunun mutlak surette bir dengesi olmasını savundu. Tezini şöyle güçlendirdi: “2011’de Türkiye genelinde 650 ocak açılmasına ruhsat verildi. Bunların 250 tanesi Isparta’da. Bu sayı fazladır. Dengeyi kurmamız lazım. Bu meslek ağırdır, ağır. Ehil olmayan kişilere teslim edilemez. Yerleşim yerlerine 500 m yakınlıkta ruhsat olmamalı”

 

ISPARTA KAZANDI

TÜRKİYE KAZANDI

 

1984 yılında Modül Mermer (MODÜLMER) Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’ni kuran Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Köse, yüzde 27’lik diliminin Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı(BAKA) projesi ile gerçekleştirilen 1 Milyon 260 Bin TL’lik yatırımla katma değer devrimi gerçekleştirdiklerini söyledi.

Mermeri mamul haline getiren ‘Fırın Teknolojisi ile Plaka Üretim Hattı’nı kurduklarını anlatan Köse, bunun Isparta ve Türkiye için altın değer taşıdığınısöyledi. Isparta’da 4 firmanın, 2012 yılında 35 Milyon Dolar değerinde mermer ihracatı yaptığını kaydeden Köse, gelecekten çok ümitli olduğunu ifade etti. Türkiye’de mermer ihracatı grafiğinin her geçen yıl arttığına değinen Köse, şöyle dedi: “Şu an Türkiye’nin mermer ihracatı 2 Milyar Dolar’ı buldu. Bir gün 10 Milyar Dolar olacak. Bu uzak değil. Çok ümitliyim.” Modülmer olarak Çin ve Uzakdoğu ağırlıklı ihracat yaptıklarını kaydeden Köse, Arap Yarımadası, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri ile de Çalıştıklarını söyledi.

 

MİLLİ SERVETİ ÇIKARALIM

AMA DENGE ÇOK ÖNEMLİDİR

 

Dünyanın en güzel mermerlerinin Burdur ve Isparta’da çıktığına işaret eden Köse, ‘ruhsat’ verilirken mutlak surette bir denge gözetilmesi gerektiğini söyledi. 2011 yılında Türkiye’de 650 ruhsat verildiğini anlatan Köse, “bunun 250’siIsparta’da. Bu sayıfazladır. Dengeyi kurmamız lazım. ‘Dünyanın en ağır 5 sektörü hangileri?’ şeklinde bir soru yöneltseniz, mermeri mutlaka dâhil ederim. Çok emek ve uzmanlık isteyen bir sektördür. Ehil ellere teslim edilmesi mecburidir. Mermer sektörü çok ağırdır, ağırdır… Dişimizle, tırnağımızla üretiyoruz. Burada en önemli unsur, uzmanlıktır. Ehil ellere teslim edilmesi şarttır. Bu konuda Merkezi Yönetim, önemli çalışmalar yaptı, yapıyor. Sektör daha sağlıklı bir noktaya gelecektir. Buna inanıyorum. Mesleği olmayan bu işi yapmayacak. Zaten son dönemlerde alınan kararlar ışığında bu alanda yatırım yapmak çok pahalı oldu. Yerleşim bölgelerine çok yakın noktalarda ocak ruhsatlarının verilmemesi taraftarıyım. En az 500 metre mesafe olmalıdır. Doğal dengenin de gözetilmesi gerekiyor. Yer altı kaynağı olarak mermer milli servettir. Ekonomiye kazandırılmalıdır. Ama denge olması lazımdır. Çok dikkat edilmesi gerekmektedir.”

 

200 KİŞİ İSTİHDAM SAĞLIYOR

 

Mermerde katma değer hamlesinin çok önemli olduğunu kaydeden Sanayici Köse, şu saptamalarda bulundu: “1 blok mermerin m3’ü ortalama 600- 700 Dolar’dır. Bunu mamul haline getirirsen değeri 1100- 1200 Dolar’a yükselir. Bu çok değerlidir. Biz bunu Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı ile gerçekleştirdiğimiz proje ile başardık. Ancak şunu da unutmayalım: Blok mermer satışı da gereklidir. Bazen gazetelerde okuyoruz, haber kuşaklarında izliyor ve dinliyoruz. ‘Blok mermer ihracatı yasaklansın’ şeklinde eğilimler ve istekler var. Bu kötü sonuçlar doğururu. İmalatçıların tıkanmasına yol açar. Asıl olan ürüne katma değer yüklemektir. Tamam. Zaten biz de bunun için mücadele veriyoruz.

Ama blok satış da gereklidir.”

17 Bin 500 m2’lik bir kapalı alanda üretim gerçekleştirdiklerini, 200 kişiye istihdam sağladıklarını anlatan Sanayici Hasan Köse, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı(BAKA) ile yapılan proje hakkında da şu detayları paylaştı: “ MODÜLMER, BAKA projesi kapsamında 1.500 m2 alana sahip bir tesis kurdu. Bu üretim tesisinde aylık 15 Bin m2 mermer, fırın teknolojisi kullanılarak, plaka haline getiriyor. Kurulan bu yeni tesis ile 25 kişiye de istihdam sağladı. İhracat yaptığımız ülkeleri şöyle sıralayabiliriz: - Çin Halk Cumhuriyeti - Amerika Birleşik Devletleri – Singapur - Güney Kore - Suudi Arabistan”

Şaltere bastığımız ilk ay 1 Milyon Dolar değerinde Proje anlaşması yaptık Mermere katma değer yükleyen projenin ilk faydası: Üretim çarkının dişlileri çalıştığı an, , Türkmenistan ile anlaşma yapıldı. Sanayici Hasan Köse, Türkmenistan’da bir grup ile 1 Milyon Dolar değerinde proje anlaşması yaptıklarını söyledi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR