28 Mayıs 2018 Pazartesi

  • 4,629 TL
  • 5,427 TL
  • 196,80 TL
  • 103.200
ISPARTA 20°
KAYIP OLAN 2 GENÇ ISPARTA'DA BULUNDU

KAYIP OLAN 2 GENÇ ISPARTA'DA BULUNDU

MUHTEŞEM KARŞILAMA

MUHTEŞEM KARŞILAMA

ISPARTA'DA YANGIN PANİĞİ

ISPARTA'DA YANGIN PANİĞİ

ISPARTALI ANNE 2 ÇOCUĞUNU ÖLDÜRDÜ

ISPARTALI ANNE 2 ÇOCUĞUNU ÖLDÜRDÜ

HER AN ÇIKIP GELECEK GİBİ!

Türkiye'de “asrın felaketi” olarak kayıtlara geçen 17 Ağustos 1999’daki Gölcük merkezli büyük depremin ardından 16 yıl geride kaldı. 16 Ağustos’u 17 Ağustos’a bağlayan gece saat 03.02’de meydana gelen 7.4 şiddetindeki deprem, tam 16 milyon insanı etkiledi.

Isparta

Resmi rakamlara göre 17 bin 480 kişi hayatını kaybetti,sokaklarda konuşulan rakam ise neredeyse bunun iki katı. 23 bin 781 kişi yaralandı, 505 kişi de sakat kaldı. 285 bin 211 konutta ağır, orta ve hafif seviyede hasar oluştu. 500 bin kişi evinden oldu. O gece başlayan sarsıntı, pek çoğumuzun bünyesinde 16 yıldır sürüyor.

En çok da, o büyük felaketin ardından yakınlarından bir dahahaber alamayan, ölüp ölmediklerini dahi bilemeyen, 5 bin 840 gündür her sabahbir umut yakınlarının izini süren aileleler için. Yıkılan binaların yerlerindeyenileri yükselse de, sayıları 300’ün üzerinde olduğu tahmin edilen ve organ,fuhuş, uyuşturucu ya da çocuk mafyasının eline düşmüş olabilecekleri söylenenkayıpların ailelerinin içinde 17 Ağustos’un enkazı 16 yıldır öylece duruyor.Peki ya İstanbul? 7 tepeli şehir için de durum pek parlak değil. Milyonlarcaİstanbullu, “eli kulağında” denilen büyük İstanbul depreminde akıbetinin neolacağını kestiremeden uyanıyor her güne.

 

BÜYÜK FELAKETİN BİLANÇOSU

» 17 bin 480 kişi hayatını kaybetti

» 23 bin 781 kişi yaralandı

» 505 kişi sakat kaldı

» İlk dalgada 133 bin 683 bina çöktü

» Toplamda 285 bin konut, 43 bin işyeri hasar gördü

» 500 bini aşkın insan evsiz kaldı

» 16 milyon kişi depremden direkt veya dolaylı etkilendi

 

YALOVALI GÜLEÇ AİLESİ: 0 HER AN

ÇIKIP GELECEK DİYE BEKLİYORUZ

17 Ağustos yangınının hiç sönmediği evlerden biri deYalovalı Güleç ailesinin evi. Yalova’nın en sevilen esnaflarından CemalGüleç’in evi depremde yerle bir oldu, eşi ve o yıl 4 yaşında olan çocuğu Harunsağ kurtuldu. Kendisine ise ne ölü ne diri ulaşılamadı.

 

Balkondan düştüğü düşünülerek sokaktaki bütün enkazlara bilebakıldı. Göçük altında Cemal Güleç’in sadece o gün giydiği pantolonu, ceptelefonu ve cüzdanı bulundu. Ailesi İstanbul, Bursa, Balıkesir, Isparta,Kütahya, Aydın, Eskişehir, İzmir, Ankara ve Tekirdağ’daki bütün hastaneleri,karakolları, hatta morgları dolaşsa da, Cemal Güleç’ten halen bir haber yok.

 

Yakın zamana kadar, Güleç’le ilgili, ailesine pek çok ihbargeldi. Güleç’in gözü yaşlı babası Harun Güleç her ihbarı tek tek değerlendirdi.En son, “İstanbul’da Maçka Parkı’nda saçı sakalı birbirine karışmış, hafızasınıyitirmiş birinin oğlu Cemal Güleç’e benzediği” yönünde gelen ihbarın ardındanharekete geçti. O kişiyi buldu, ancak karşısındaki oğlu değildi. Cemal Güleç’inoğlu Harun şimdi 20 yaşında ve üniversite öğrencisi. Amcasıyla birliktebabasını aramayı sürdürüyor. Amca Ferhat Güleç, “İhbarlar bir süredir kesilsede, o her an çıkıp gelecek diye bekliyoruz” diyor.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR