21 Ocak 2018 Pazar

  • 3,810 TL
  • 4,657 TL
  • 162,94 TL
  • 115.147
ISPARTA
ESKİ DEVLET HASTANESİ ÖNÜNDE EYLEM YAPTILAR

ESKİ DEVLET HASTANESİ ÖNÜNDE EYLEM YAPTILAR

İŞTE EN GÜZEL UZLAŞMA BURADA

İŞTE EN GÜZEL UZLAŞMA BURADA

VE KÖTÜ KOKU SORUNU BİTİYOR

VE KÖTÜ KOKU SORUNU BİTİYOR

ISPARTA'YA YHT İÇİN ÖNEMLİ ADIM

ISPARTA'YA YHT İÇİN ÖNEMLİ ADIM

HAYVANCILIK BÖLGESİNDEN SES YOK

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme İl Koordinatörü Ramazan Çelebi, birçok kez İl Genel Meclisinde dile getirmelerine rağmen halen hayvancılık ihtisas bölgelerinin oluşturulamamasından dert yandı.

Isparta

Çelebi, son başvuru çağrısında kırsal turizm ve yerel ürünlerin işlenmesi desteklerinden yararlanmayla göçün önüne geçilebileceğini söyledi

 

Isparta’da göç olgusunun tartışıldığı İl Genel Meclisi’nde konuşan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme İl Koordinatörü Ramazan Çelebi özeleştiride bulundu, Çelebi, Meclis’te bir çok kez dile getirmesine rağmen iki yıldır halen hayvancılık ihtisas bölgelerinin oluşturulması konusunda adım atılmamasından yakındı. Son 5  yatırım hibe çağrısında süt üretimine yönelik yatırımların desteklendiğini belirten Çelebi, “Yüzde 80’lere varan bir hibeden bahsediyoruz. Şu ana kadar istediğimizi alamadık. Üreticinin en büyük sıkıntısı yatırım yapılacak alanların hayvancılık ihtisas bölgelerinde olmaması.  Bu alanları iki yıldır bir türlü belirleyemedik. Bunu halledebilseydik, yatırımların birbirini tetikleyebildiği bir duruma gelebilirdik. Ortada 1 milyar avroluk bir destek var. Bu destekle kırsalda hayat standartlarını yükseltebiliriz.  Bu da örnek projelerle olacak. Bunun için hepimize görev düşüyor” diye konuştu.

ÇEŞME AKARKEN BARDAĞI DOLDURALIM

6. başvuru çağrısıyla kırsalda turizm yatırımlarına yüzde 50 hibe desteği sağlandığını açıklayan Çelebi, “15 yataklı pansiyon, ağaç evler, çadır kampları gibi yatırımlar. Bunları yapabilirsek biri diğerini tetikleyecek çarpan etkisi olacak. Bu yatırımlar kırsalda insanların yüksek hayat standartlarına kavuşabileceği yatırımlar.  Yerel ürünlerin işlenmesi ve pazarlanmasıyla da Isparta’da göçün önüne geçilebilir. Bu ürünlerin pazarlanmasını öne plana çıkarmalıyız. Isparta’da herkesin konuştuğu şey gül. Gülün işlenmesi, pazarlanması tanıtımı için para gerekiyor.   İşte para kırsal kalkınmada.  Yüzde 60’a varan hibe desteği var.  Çeşme akıyor Çeşme akarken bardağı dolduralım.  Yoksa çeşme kapandığında yarın aynı şeyleri konuşmaya devam edeceğiz El sanatlarında  152 bin avroya kadar destek veriliyor.  El halıcılığını yeniden canlandıralım demiyorum. Ama el sanatları olarak el halılarının başka şekilde satılması, pazarlanması, yine  tıbbi bitkilerin işlenmesi de bu programda var.  Biz göçün önüne geçecek projelere imkan sağlamaya hazırız.  Elimizden gelen katkıyı sağlamaya çalışıyoruz” dedi.     

YAPILACAK BİR ŞEY YOK

 Çelebi’nin konuşmasının ardından İl Genel Meclis Üyesi Fevzi Özdemir “Bizde siz de havanda su dövüyoruz. Şu AB’ye söylesek hibe oranlarını azaltıp Türkiye standartlarında hibe alma çağrısında bulunsak. Ağzımızın su akıyor bu destekler karşısında ama zemin müsaade etmiyor ” dedi. Bunun üzerine Çelebi, hibe desteklerinden yararlanabilmek için belirlenen standartlara uymaktan başka yapılacak bir şey olmadığı cevabını verdi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR