17 Ağustos 2017 Perşembe 12:43

HALKIN SEÇMESİ BENİM FİKRİMDİ

HALKIN SEÇMESİ BENİM FİKRİMDİ
12 Ağustos 2014 Salı 16:59

HALKIN SEÇMESİ BENİM FİKRİMDİ

Anavatan Partisi (Anap) eski Genel Başkanı Erkan Mumcu,cumhurbaşkanının ilk kez halk tarafından seçilmesi fikrini hükümete kendisinin önerdiğini belirterek, "Benim zorlamam, duruşum olmasaydı bunu yapacak değillerdi" dedi.

Ak Parti'de 2002- 2005 yılları arasında Milli Eğitim Bakanlığı, Kültür Ve Turizm Bakanlığı yapan Anap eski Genel Başkanı Erkan Mumcu, memleketi Isparta'da gazetecilerin soruları üzerine Cumhurbaşkanlığı Seçimi ve başkanlık sistemi konusunda açıklama yaptı. Aktif siyasette olmadığıiçin uzun bir süre medyadan uzak kalmayı tercih ettiğini belirten Mumcu,cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesinde katkıları olduğunu söyledi. AkParti'ye katılımı sürecinde Abdullah Gül ve Recep Tayyip Erdoğan'la yaptığı görüşmelerde cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi görüşünü ortaya attığını kaydeden Mumcu, "Bu konudaki önerimi o zaman söylemiştim. O zaman bu görüşü benimsediler, daha sonra yollarımız ayrıldı" diye konuştu.

367 KRİZİ ÖNERİME YAKLAŞTIRDI

Hükümetin önerisini benimsemesine rağmen cumhurbaşkanınınhalk tarafından seçilmesi için anayasa değişikliği yapmadığını aktaran Mumcu,2007 yılında Cumhurbaşkanı seçimi sırasında 367 krizinin yaşandığını ardından Anayasa Mahkemesi'nin verdiği karar nedeniyle hükümetin kendi önerisine yaklaştığını kaydetti. Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi konusundaki ısrarının sonuç verdiği savunan Mumcu, Ak Parti yönetiminin bu görüşü kabul ederek kamuoyuna açıkladığını ve ardından anayasa değişikliği yaptığını vurguladı.

'HALK, YANLIŞ KARAR VERDİYSE DÜZELTİR'

Erkan Mumcu, cumhurbaşkanını halkın seçmesi konusunda daşunları kaydetti: "Kimi seçeceğine halk her zaman sağ duyusuyla karar verecektir. Bence de halk doğru kararlar verecektir. En azından yanlış yaptıysada yine halk bu yanlışını görerek öğrenecek ve düzeltecek adımı atacaktır.Yeter ki anayasa bu imkanları versin."

KUVVETLER AYRILIĞI VE BAŞKANLIK SİSTEMİ

Başkanlık sistemi konusundaysa Mumcu, Türkiye'de gerçek anlamda başkanlık sistemine geçilmesinin zorunlu olduğuna inandığını, kalıcı ve sürdürülebilir bir demokratik istikrar için bunun kaçınılmaz olduğunu, ancak bunun kuvvetler ayrılığı ilkesine dayanması gerektiğini dile getirdi. Mumcu,şöyle konuştu. "Ama başkanlık sistemi derken kast edilen şey, mesela ABD'de olduğu gibi etkin kuvvetler ayrılığına dayalı bir başkanlık sistemidir.Parlamento üzerinde, yasama organları üzerinde bir sistem. Mesela ABD'de kongre, senatodur. Bence senato da olmalıdır. Bunun üzerinde yürütmenin hiçbir gücünün, tesirinin, yasama ve yargı üzerinde yürütmenin hiçbir baskı imkanının bulunmadığı ama kuvvetlerin etkili ve dengeli bir mekanizma içinde birbirine belli mesafeye çekildikleri düzeni kuran sistem, Türkiye'nin geleceği için son derece gereklidir, hayırlı olur."

'İKTİDAR BUNU İSTEMEZ'

Böyle bir başkanlık sisteminin bugün bu hükümet tarafından arzu edileceğini düşünmediğini kaydeden Erkan Mumcu, konuşmasını şöyle tamamladı:

 

"Çünkü mevcut haliyle anayasamız, aslında bir başkana verdiği yetkilerden çok daha fazlasını, özellikle hükümet ve Cumhurbaşkanı aynı taraftaysa çok daha fazlasını veriyor. Padişahtan bile fazla yetkiler veriyor.Yargı hükümlerini tanımamak gibi yetki veriyor. Bağımsız kurullar üzerinde tartışmasız bir yetki veriyor. Parlamentoyla yasamayı neredeyse elinde oyuncak haline getirmek, keyfine göre yasalar çıkarmak imkanı veriyor. Bu imkanı böyle kullanmaya alışmış bir tarz siyasetin, gerçek anlamda bir demokratik dönüşüme çok meyil vereceğini zannetmiyorum. Başkanlık rejimini de bu yönden çok isteyeceklerini düşünmüyorum. Aslında bugün çok övüne övüne 'Vesayet sistemlerini kaldırdık, cumhurbaşkanını halk seçti' diye övündükleri şeyi de isteyerek yapmadılar. Eğer benim zorlamam, duruşum olmasaydı bunu yapacak değillerdi."

 

bitmek ve bitiş

ali
14 Ağustos 2014 Perşembe 19:28

367 garabetiyle meclise girmeyip ak partiyi bitirmeye çalışıp birilerinin ekmeğine yağ çalıp kendini bitirmenin açıklamasını da yapsan diyorum.

0 Beğendim
3 Beğenmedim
 
Yanıtla

yanliş

mehmet boyacı
13 Ağustos 2014 Çarşamba 22:08

sayın erkanbey zaman yenilik yeni vizyon lider deyişikligi artık insanlar bence bunu istiyor 50vekil 100 vekil olmuyorki vatandaş olarak yenilik kazandırır

0 Beğendim
3 Beğenmedim
 
Yanıtla

patladı gitti

seyyar tayyar
13 Ağustos 2014 Çarşamba 20:50

deyiş o deyiş. patladı gitti.

0 Beğendim
3 Beğenmedim
 
Yanıtla

BENİM FİKRİM

EĞİTİMCİ
13 Ağustos 2014 Çarşamba 13:12

her şey senin fikrin mumcu sana küfreden paşaları 367 olayını unuttuk artık sesini kessen akp nin her yaptığı senin fikrin bence sen fikirsiz bir insansın uzayda yaşamakta benim fikrim marsa şehir kuru cam fikirleri gerçekleştirenler büyük insandır başbakanım gibi bir sus sende tarihin çöplüğüne onurla anılmayacak bir biçimde gömüldün üçüncü havaalanı köprü senin fikrin olmasın sus

1 Beğendim
4 Beğenmedim
 
Yanıtla

HALA OY VERİRİM (MUHARRİB GAZİ)

BBP YE OY VERDİM
13 Ağustos 2014 Çarşamba 11:46

RAHMETLİ MUHSİN BAŞKANI ÖVÜP ÖVÜP, İŞ SADIĞA GELİNCE OY VERMEYEN SEÇMENİN KONUŞMAYA DERT YANMAYA HİÇ HAKKI YOK. LAYIK OLDUĞUNUZ GİBİ YÖNETİLİYORUZ. SALİH İNSANLAR SALİH EMELLERİYLE HAREKET EDİYORLAR AMA SEÇMENİN ÇOĞUNLUĞU BU SALİH İNSANLARI DEĞİL DE KİMDEN ÇIKARI VARSA VE BU HIRSIZ BİLE OLSA BENİM İÇİN DE ÇALIYOR BANA PAY VERECEK DİYENLER OLDUKCA BU ÜLKEYE DEMOKRASİ VE HUZUR GELMEZ. ŞUBAT SOĞUĞU KAPIMIZDA VE TOPLUM OLARAK ÇOK AZI BUNUN FARKINDA.

2 Beğendim
3 Beğenmedim
 
Yanıtla

Dön artık siyasete sayın Mumcu

Savran palace
13 Ağustos 2014 Çarşamba 07:21

Sayın Mumcu dönün artık siyasete eski günlerdeki gibi coşkulu günler yaşayalım sana başbakanlık koltuğu yakışır yeni bir ışık için çık artık sahalara da ortalık siyasetçi diye geçinenlere kapak olsun ...

5 Beğendim
3 Beğenmedim
 
Yanıtla

halk seçecek

cem
12 Ağustos 2014 Salı 23:35

Cumhurbaşkanını halkın seçmesi Cem Uzanın fikridir.O zaman kimse olmaz diyordu

4 Beğendim
5 Beğenmedim
 
Yanıtla

KORKAK

ALİ ÖZ
12 Ağustos 2014 Salı 22:17

KORKAK HERİF!

1 Beğendim
7 Beğenmedim
 
Yanıtla

anla

mumcu
12 Ağustos 2014 Salı 21:40

sayınmumcu sıyasete mi döcen artık yanliş bahcili ve chp bile başkanı gitmeli meral akşener olmalı bakın ozaman saygılı sevgili cumur başkanımız

2 Beğendim
6 Beğenmedim
 
Yanıtla

ILK DEGIL !

VATANDAS
12 Ağustos 2014 Salı 19:53

DERT ETME KENAN EVRENIDE BU MILLET SECTI HEMDE %93 OYLA EVET DEDILER !

4 Beğendim
5 Beğenmedim
 
Yanıtla

Haydi.

Deniz
12 Ağustos 2014 Salı 17:35

Özeleştiri yapıp, hatalarını da itiraf edebilir misin ?

8 Beğendim
7 Beğenmedim
 
Yanıtla
TÜM YORUMLARI GÖRÜNTÜLE

Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Sitemiz yapılan yorumlardan sorumlu tutulamaz.

DİĞER HABERLER

BAŞKAN GÜNAYDIN MAHALLELERİ DİP TIRNAK YENİLİYOR

BAŞKAN GÜNAYDIN MAHALLELERİ DİP TIRNAK YENİLİYOR

BAŞKAN GÜNAYDIN MAHALLELERİ DİP TIRNAK YENİLİYOR

KİRALAMA USULÜ İLE İHALEYE ÇIKIYOR

KİRALAMA USULÜ İLE İHALEYE ÇIKIYOR

KİRALAMA USULÜ İLE İHALEYE ÇIKIYOR

SON DAKİKA ISPARTA'DA KAYIP ARANIYOR

SON DAKİKA ISPARTA'DA KAYIP ARANIYOR

SON DAKİKA ISPARTA'DA KAYIP ARANIYOR

EĞİRDİR'DE ŞOK İNTİHAR

EĞİRDİR'DE ŞOK İNTİHAR

EĞİRDİR'DE ŞOK İNTİHAR

Bylock Raporu İstanbul'a Gönderilecek

Bylock Raporu İstanbul'a Gönderilecek

Bylock Raporu İstanbul'a Gönderilecek

DEVLET BÖYLE KANDIRILIYOR İSYAN ETTİ İŞTE DETAYLAR

DEVLET BÖYLE KANDIRILIYOR İSYAN ETTİ  İŞTE DETAYLAR

DEVLET BÖYLE KANDIRILIYOR İSYAN ETTİ İŞTE DETAYLAR

ÇOK OKUNANLAR

ÖNE ÇIKANLAR

SONRAKİ HABER

BİZDE BUNA İNANALIM MI?

BİZDE BUNA İNANALIM MI?