25 Mayıs 2018 Cuma

  • 4,710 TL
  • 5,490 TL
  • 197,70 TL
  • 102.842
ISPARTA 17°
KÖY GARAJINDA YANDIN ÇIKTI

KÖY GARAJINDA YANDIN ÇIKTI

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

CENAZE TÖRENİNE GELİNLİK GİYEREK GELDİ

CENAZE TÖRENİNE GELİNLİK GİYEREK GELDİ

Halı ayakkabı geliyor

Haftabaşı Sohbetleri’nin konuğu IGİAD Başkanı Adem Demiralay, oldu

Isparta
 Isparta Genç İş Adamları Derneği (IGİAD), AB proje kapsamında ilde halıcığı canlandırma projesinden sonra şimdide halıdan ayakkabı projesini hayata geçirmeye hazırlanıyor. Dernek Başkanı Adem Demiralay, deri yerine halı motiflerinin kalıba çekileceği ayakkabı üretileceğini söyledi Isparta Genç İş Adamları Derneği (IGİAD) tarafından yürütülen "Avusturya ve Türkiye arasında Kültür ve Sanatın Uyumluluğu" Kültür ve Sanat Hibe Projesi kapsamında, minyatür halı dokuma kurusundan sonra halı ayakkabı kursu açılacak. Dernek Başkanı Adem Demiralay, halı motifi kalıbının deri yerine kullanılacağını belirterek dokuma ayakkabı yapacaklarını aktardı. Demokrat ve Gülses gazetelerinin ortak yayın kuşağı Haftabaşı Sohbetleri’ne konuk olan Demiralay, farklı halı modellerinde üretilecek ayakkabının giyilebileceğini söyledi. Demiralay, İŞKUR ile birlikte halı ayakkabı üretimine dönük kurs açacaklarını iletti.
HALICILIĞI CANLANDIRMAK İSTEDİK
Avusturya ve Türkiye arasında Kültür ve Sanatın Uyumluluğu" Kültür ve Sanat Hibe Projesinin sona erse bile, İŞKUR bünyesinde devam ettirmek istediklerini belirten Demiralay, minyatür halı kurslarına yönelik bilgi verdi. Demiralay, “Isparta deyince akla halı geliyor ama bize dışarıda sorduklarında halımız var diyemiyorduk. Halıcılık bitti demek bizi üzüyordu. Nasıl halıcılığı yeniden canladırırız diye düşünürken AB hibe projesine başvurduk. Projemiz 2011 ekim ayında kabul edildi.150 bin avroluk destekle Isparta’da en yüksek AB hibe desteğini almayı başardık. Avusturya’da motif ve fotoğraf üzerine çalışan bir ortak bulduk. 20 kişinin istihdamını sağladık. Şimdi hem onlara iş öğretiyor hem de minyatür halı dokuyorlar. Kendimize has bir motif bankası oluşturduk. Şimdi bu ürünleri haziran ayında yapılacak Gül Festivali’nde tanıtacağız. Ortaklarımız da festivalde gelecek. Ekim ayında da biz Avusturya’ya gidip orada sergi açacağız” dedi.
DOKUMA HALIDAN TELEFON KILIFI
Halıdan farklı hediyelik tarzda ürünler üretmek için de çabaladıklarını belirten Demiralay, cep telefonu kılıfı, çakmaklık, anahtarlık, çanta gibi halı dokumasından ürünler üretileceğini de söyledi. Isparta’da halıcılığın yaşamasını istediklerini ifade eden Demiralay, ürünlerin pazarlanması yönünde pazarlama departmanı oluşturmak istediklerini de açıkladı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR