25 Mayıs 2018 Cuma

  • 4,700 TL
  • 5,508 TL
  • 197,37 TL
  • 102.825
ISPARTA 17°
LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

CENAZE TÖRENİNE GELİNLİK GİYEREK GELDİ

CENAZE TÖRENİNE GELİNLİK GİYEREK GELDİ

ISPARTA'DA 2 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

ISPARTA'DA 2 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

HALEN PARALEL YARGI YOK DİYENLER VAR

AK Parti Milletvekili avukat Recep Özel, yetkisiz mahkemelerin verdiği tahliye kararları ile ilgili, "Bu, ülkemizde bir yerlerden talimat alarak yargı işlemi yapan hakim ve savcıların olduğunu açık bir şekilde gösterdi. Siz elinizde olmayan bir yetkiyi kullanıyorsanız, bir yerlerden talimat almışsınız demektir" dedi.

Isparta

Özel, yaptığı açıklamada, paralel yapı ile mücadele kapsamında tutuklanan kişilerin yetkisiz mahkemelerce toplu olarak tahliye edilmesini bir hukukçu olarak hayretle karşıladığını söyledi.

Tahliyeyi veren mahkemelerin böyle bir yetkisinin ne Anayasa'da, ne ceza muhakemeleri kanunda yer aldığına dikkati çeken Özel,mahkemelerin hukuk tarihinde olmayan bir karara imza attıklarını vurguladı.

Halen "paralel yargı veya paralel devlet yok"diyenler olduğunu dile getiren Özel, şöyle devam etti:

"Son gelişme, bunların her birine cevap. Bu, ülkemizde bir yerlerden talimat alarak yargı işlemi yapan hakim ve savcıların olduğunu açık bir şekilde gösterdi. Siz elinizde olmayan bir yetkiyi kullanıyorsanız,bir yerlerden talimat almışsınız demektir. Hukuk tarihine kara bir leke olarak yazılacaktır. Allah'tan bir hakim bunu fark ederek kararın yok hükmünde olduğunu, herhangi bir tahliye yapılmaması için cezaevi ve başsavcılığı uyarmış."

Özel, hakim ve savcıların yazılı hukuk kurallarına uyması gerektiğinin altını çizerek, buna uymayanların hakim ve savcılık yapmaması gerektiğini kaydetti.

Söz konusu tahliye kararlarını veren hakimlerin ileride vereceği kararlara kimsenin güven duymayacağını ifade eden Özel, "Bu durum paralel yapı ve paralel yargı ile mücadelenin ne kadar haklı olduğunu gösterdi.Bu mücadele sonuna kadar devam etmeli. Artık o cenahta yer alan hakim ve savcıların kime hizmet ettiğini, ülkeyi ne hale getirdiklerini vicdanlarını,akıllarını çalıştırarak düşünmeleri, kendilerini  kontrol etmeleri Türk vatandaşlarının ortak dileğidir" diye konuştu.

Yeni anayasada yapılması planlanan reform ile yargıyı herkesin güven duyduğu bir organ haline getirmek istediklerini vurgulayan Özel,şöyle konuştu:

"17-25 Aralık bir darbe girişimiydi. Darbe girişimi başarısız oldu. Hiçbir netice alamadılar. Bunu darbe girişiminin bir ileri adımı olarak, yargıya bir darbe olarak addedebiliriz. Yetkisi olmayan bir mahkeme tarafından hafta sonuna, mesai saati dışına denk getirilerek işlem tesis etmeye kalkmak... Gece yarısı darbeler oluyordu ya, bunların da bu tür işlemleri hafta sonuna, kendi nöbetlerine denk getirerek yapmaları bir darbe girişimidir. Bu, diğerlerinden daha vahim bir darbedir. Çünkü yargı, tuzun koktuğu yerdir."


YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

ISPARTA

01 Mayıs 2015 Cuma 14:28

BALYOZ, ERGENEKON, SIKE DAVASI, CEM UZANIN BITIRILIRKEN PEK MEMNUNDUNUZ BU OLUSUMDAN! SIMDI IS O KADAR KARISTIKI BU OLUSUMMU IFTIRA EDIYOR SIZE , YOKSA SIZ ISINIZE GELMIYEN HUKUK SONUCLARINA PARELEL YAFTASIMI YAPIYORSUNUZ BELLI DEGIL! DENIZ FENERI DAVASI FALAN DÜSÜNÜLÜNCE!

..

30 Nisan 2015 Perşembe 12:37

sen de talimatla yasa teklifi veriyorsun ne fark var

ak

29 Nisan 2015 Çarşamba 21:28

Sayin vekilim Ispartada ki kurumlardaki paraleller neden duruyor? Mesela saglik?

biri

29 Nisan 2015 Çarşamba 20:33

Çapulcular istese de istemese de Recep Özel usta bir vekildir.. REİS'in emanetidir.. 7 Haziran'da CHP-MHP-HDP 'yi sandığa gömmek vatani görevimizdir.

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR