20 Mayıs 2018 Pazar

  • 4,490 TL
  • 5,287 TL
  • 186,41 TL
  • 102.410
ISPARTA 25°
ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

BU ACININ TARİFİ YOK

BU ACININ TARİFİ YOK

Gülçiçeği ekim alanları genişlesin

Üreticinin mutlaka desteklenmesini de istedi

Isparta

 

Rosella Gül Sarayı  Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Küçükyumru, bir zamanlar kota nedeniyle söktürülmesi gündeme gelen gül ekili alanların genişletilmesi gerektiğini söyledi. Üreticinin mutlaka desteklenmesini de istedi


GÜLDE ALTIN ÇAĞ

 

Isparta’da  hasat sezonunun bitmesine az bir süre kala gülde  altın dönem yaşanıyor. Rosella Gül Sarayı Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Küçükyumru, bir zamanlar kota nedeniyle gül fidelerinin söktürülmek istendiği günlerden, gül çiçeğinde daha fazla üretime ihtiyaç duydukları günlere geldiklerini belirtti.

GÜL ÜRETİCİSİ DESTEK GÖRMELİ

Gül üreticisinin mutlaka desteklenmesi gerektiğini belirten Küçükyumru, “Devlet cevize verdiği teşviki güle de vermeli. Eğer bir ceviz bahçesi kuruyorsanız, fidanını, bahçenin etrafındaki tel örgüsünü, sulama sistemini  teşvik olarak alırsınız ama bugün gül bahçesi kurarsanız kendi cebinizden ödemek zorundasınız. Gül üreticisi mutlaka desteklenmeli” dei. 

Isparta’da gül bu yıl tam anlamıyla altın çağını yaşıyor. Kozmetik sektörünün hammaddesi gül yağına sadece yurtdışından değil yurt içinden talep gelmesiyle birlikte gül çiçeğine olan talepte artış gösterdi. 

 

Isparta’da özel sektör olarak gül ürünlerinin imalatını yapan sayılı firmalar arasında yer alan Rosella Gül Sarayı Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Küçükyumru, bir zamanlar kota nedeniyle gül fidelerinin söktürülmek istendiği günlerden, gül çiçeğinde daha fazla üretimi arayan günlere geldiklerini söyledi.

SEKTÖRÜN ELİNDE

YAĞ OLSA  SATAR

Kozmetik sektörünün hammaddesi olan gül yağından sadece yurtdışından değil yurt içinden de talep olduğunu aktaran Küçükyumru, “Dünya gül üretiminin yüzde 65’ini Isparta karşılıyor. Kozmetik sektörü için Isparta bir hazine. Bugün özel sektör ürettiği yağı sattı. Elinde olsa daha çok satacak ama yok. Gül bugün altın değerinde” dedi.

EKİM ALANLARI ARTIRILSIN

Gül ekim alanlarının yüzde 20 oranında artırılması gerektiğine dikkat  çeken Küçükyumru, “Bu sayede talebe yanıt vermek mümkün. Gül bahçesi olan kesinlikle zarar etmez. Ama gül üreticisinin de desteklenmeli lazım. Devlet cevize verdiği teşviki güle de vermeli. Eğer bir ceviz bahçesi kuruyorsanız, fidanını, bahçenin etrafındaki tel örgüsünü, sulama sistemini  teşvik olarak alırsınız ama bugün gül bahçesi kurarsanız kendi cebinizden ödemek zorundasınız. Gül üreticisi mutlaka desteklenmeli” diye konuştu.     

 

HAVALAR SICAK GİTTİ

REKOLTEDE DÜŞÜŞ BEKLENİYOR

Her yıl Mayıs ve Haziran aylarında ortalama bin 600 hektarlık alanda yapılan ekimle birlikte gül üretimi yapılıyor. Bu yıl 7 bin 500 ton civarında rekolte bekleniyordu ancak havaların sıcak gitmesi nedeniyle rekolteni 6 bin 500 ton civarında gerçekleşmesi tahmin ediliyor. Hasat sezonunun bitmek üzere olduğu şu günlerde  Gülbirlik’le birlikte 12 firma gül çiçeği işliyor. Toplanan gülün bin 500 tonunu Gülbirlik işliyor. Gül çiçeği alım fiyatı kampanyasında özel sektör kilo başına üreticiye 2.75-3 Tl ödüyor.    

 

BİR DÖNEM ALTIN ÇAĞINI YAŞAR

BİR DÖNEM FİDANLAR SÖKÜLÜR

 

400-500 ton gül hasadının yapıldığı Gönen’de gül üreticisi olan İbrahim Çelik, bu yıl bu yıl hem gülün kaliteli olması hem de gül alım fiyatlarının yüksek olmasının vatandaşa çok cazip geldiğini belirtti.  Gülün bir dönem altın çağını yaşar, bir dönem ise verimsizlikten dolayı söküldüğüne dikkat çeken Çelik, “Biz gülün kaliteli olmasını ve üreticinin verdiği emeğin karşılığını layıkıyla almasını istiyoruz. Bu yıl gülde verim çok olduğu için tüm üreticiler gül dikmeye başladı. Fakat bu dönemin hep böyle gideceğini de kimse garanti edemez. Gül üreticiliği yapmayanlar bile bu yıl güllerin çok ve kaliteli olmasından dolayı gül dikmeye hazırlanıyor. Fakat bu yıl yaşanan bu verimin seneye de bu şekilde olacağının garantisini kimse veremez. Ben bile bir çok yerde bulunan gül bahçelerimi söküp tek bir yerde, kaliteli gül yetiştirmek için çalışmalara başlayacağım” dedi.

GÜLBİRLİK YAŞASIN İSTİYORUZ

Diğer taraftan tarladan binbir emek ve zorluklarla hasadı yapılan güle verilecek fiyat ile ilgili de önemli açıklamalarda bulunan Çelik, kendilerinin gerek Gülbirlik gerekse özel sektörle beraber çalıştığının altını çizerek, burada öncelikli hedeflerini de Gülbirlik’ten yana yapmak istediklerini ve bu yüzden de Gülbirlik’in vereceği gül alım fiyatının da üretici açısından oldukça önemli olduğunu söyledi.  Çelik, “Bizler uzun yıllardır bu gülcülüğü yapıyoruz. Güle verilen emek ve değerin de karşılığını alabilmek için üreticilerin çeşitli beklentileri olur zaman zaman. Bu sebepten dolayı şu an ilçemize gelip gül alımını 3 TL ve üzerinde fiyat veren özel sektör firmaları var. Ancak bizim için öncelikli olarak Gülbirlik’in ne niyeceği çok önemli. Gülbirlik bu şehrin önemli bir değeridir. O yüzden bu değerin de el birliği ile yaşaması gerektiği kanaatindeyim.”dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR