24 Mayıs 2018 Perşembe

  • 4,575 TL
  • 5,360 TL
  • 200,52 TL
  • 101.892
ISPARTA 18°
GÖZYAŞLARIYLA SON VEDA

GÖZYAŞLARIYLA SON VEDA

UZMAN ÇAVUŞ MEHMET KAYAN KAZADA HAYATINI KAYBETTİ

UZMAN ÇAVUŞ MEHMET KAYAN KAZADA HAYATINI KAYBETTİ

O KAZADA ÖLEN SÜRÜCÜ DOKTOR ÇIKTI

O KAZADA ÖLEN SÜRÜCÜ DOKTOR ÇIKTI

ISPARTA'DA DEV OPERASYON 19 KİŞİ GÖZALTINDA

ISPARTA'DA DEV OPERASYON 19 KİŞİ GÖZALTINDA

GÜL HEYKELİ YIKILIYOR MU?

Kaymakkapı'yı süsleyen devasa gül heykeli ile Isparta'ya ilk gülü getiren Gülcü İsmail Efendi'nin Valilik arkasındaki heykelinin Koruma Kanunu kapsamında kaldırılmasının gündemde olduğu öğrenildi.

Isparta

GEÇİCİ İZİN Mİ ALINDI?

Kültür ve Tabiat Varlıklan'nı Koruma Kurulu'nun tarihi Bedesten Çarşısı'nı gölgeleyen 19 metre yükseklik, 52 ton ağırlındaki gül heykelinin kaldırılmasını istediği iddia edildi. Belediye'nin gül heykelini dikerken Gül, Halı, Kültür ve Turizm Festivali için geçici izin aldığı belirtiliyor.
 
GÜLCÜ İSMAİL HEYKELİ
 
Kültür ve Tabiat Varlıklan'nı Koruma Kurulu'nun Bedesten Çarşısı arkasında yapımı planlanan küçük gül heykellerine de izin vermediği öğrenildi. Anıtlar Kurulu'ndan gelen en kötü haber ise, Isparta’ya ilk gülü getiren Gülcü İsmail Efendi'ye vefa örneği göstermek amacıyla Valilik arkasındaki meydana yapılan heykelle ilgili Kültür ve tabiat varlıklarını korumada ne derece başarılı olduğu tartışılan Antalya Kültür ve Tabiat Varlıklan'nı Koruma Kurulu, yine elini Isparta’ya uzattı. Kurul, Bedesten Çarşısı ve etrafında şehre görsel anlamda güzellikler sağlayan düzenlemeleri yine veto etti. Daha önce Bedesten Çarşısı’nın cephesinde yapılan düzenlemeyi yıktırıp, eski halini aldıran Kurul, şimdi de tarihi çarşıyla hiç alakası olmayan, sadece gölgesinin etkilediği çalışmalara göz dikti.
 
MALUM GÜL HEYKELİ KALDIRILIYOR MU?
 
Belediye'nin Gül, Halı, Kültür ve Turizm Festivali'nde uzun uğraşlar ve gece-gündüz çalışmalar sayesinde dikilen 52 ton ağırlında, 19 metre yükseklikteki gül heykelinin Anıtlar Kurulu'nun gündeminde olduğu öğrenildi. Kurulun, koruma altındaki Bedesten Çarşısı'nın hemen yanında yapılan gül heykeli düzenlemesinin kaldırılması yönünde çalışma yaptığı bildirildi. Belediyecin devasa heykeli dikerken Anıtlar Kuru4u'ndan Gül, İlah, Kültür ve Turizm Festivali için geçici izin aldığı belirtildi. Belediyenin Anıtlar Kurulu kararından sonra uzun uğraşlar sonucu dikilen bu heykeli kaldırıp, kaldırmayacağı ya da ne kadar süre içerisinde kaldırabileceği merak ediliyor.
 
BEDESTEN'E YOĞUN KORUMA 
 
Kültür ve Tabiat Varlıklan'nı Koruma Kurulu'nun Bedesten Çarşısının Valiliğe bakan cephesinde yapımı planlanan küçük gül heykelleri için de izin vermediği öğrenildi. Kurul Belediye'nin bu tavırdan sonra gül heykellerini dikip, dikmeyecesli bilinmiyor.
 
İSMAİL EFENDİ HEYKELİ KALDIRILACAK MI?
 
Anıtlar Kurulu'nun Gülcü İsmail Efendi heykeliyle ilgili de hazırlık içerisinde olduğu iddia edildi. Anıtlar Kurulu'nun Valilik arkasındaki meydanda Isparta’ya ilk gülü getiren Gülcü İsmail Efendi'ye vefa göstermek amacıyla yaptırılan heykelin izinsiz olarak yapıldığı, bu nedenle de kaldırılmasının gündemde olduğu edinilen bilgiler arasında.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR