27 Mayıs 2018 Pazar

  • 4,707 TL
  • 5,492 TL
  • 196,80 TL
  • 103.200
ISPARTA 22°
KAYIP OLAN 2 GENÇ ISPARTA'DA BULUNDU

KAYIP OLAN 2 GENÇ ISPARTA'DA BULUNDU

MUHTEŞEM KARŞILAMA

MUHTEŞEM KARŞILAMA

ISPARTA'DA YANGIN PANİĞİ

ISPARTA'DA YANGIN PANİĞİ

ISPARTALI ANNE 2 ÇOCUĞUNU ÖLDÜRDÜ

ISPARTALI ANNE 2 ÇOCUĞUNU ÖLDÜRDÜ

GÜL ÇIÇEĞI ALIMI BAŞLADI

Merkezi Isparta'da bulunan Gül, Gül Yağı ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (GÜLBİRLİK), gül çiçeği alım kampanyasına Kılıç beldesindeki tesislerinde başladı. Konu ile ilgili olarak dün saat 11.00'de Keçiborlu ilçesine bağlı Kılıç Kasabası Gülyağı Fabrikasında sezon açılış töreni gerçekleştirildi

Isparta

. Törene; Gülbirlik Genel Müdürü Hasan Çelik, Gülbirlik Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Demir ve yönetim kurulu üyeleri, Genel Müdür Yardımcısı Şerife Gökdoğan ile üreticiler katıldı.

 
 
 

Bu yıl sezonu Kılıç Kasabasındaki tesislerinden başlatmayı  uygun bulduklarını ifade eden Gülbirlik Genel Müdürü Hasan Çelik, burada yaptığı konuşmada, yaklaşık 10 gündür azda olsa gülçiçeği aldıklarını belirterek şunları söyledi; “Blindiği gibi ilimizin hatta ülkemizin gül ve gülyağı sektörünün öncülüğünü yapan Gülbirlik’tir. Her yıl olduğu gibi bu yılda üreticilerimizin ürettiği gülçiçeklerini alacağız. Alım kampanyamızı bugün itibariyle resmen başlatmış bulunuyoruz. Gülçiçeği alım bölgemiz içinde bulunan tüm yerlerden gülçiçeği alacağız.

 

Bilindiği gibi bu yıl yağış bir hayli fazla oldu ve halen daha yağışlar devam etmektedir. Geçen yılda yağışlardan dolayı rekoltemiz 6000 – 6500 ton dolayında gerçekleşmişti. Bu yıl eğer havalar önümüzdeki günlerde ısınırsa ve güneş kendini gösterirse 7000 – 7500 ton dolayına olacağını tahmin ediyoruz. Ancak, yağışlar ve havanın kapalı olması bir iyi bir kötü. Zira, bu durumlarda gülçiçeğinin kalitesi en üst seviyede oluyor. Fakat, güneş olmadığı için çiçek açımı çok az gerçekleşiyor. Bu da verimi düşürüyor. Bir anlamda, gülçiçeğinde verimin yüksek olması güneşe bağlı. Güneş ne kadar bol olursa açan gülçiçeği de o kadar çok oluyor.

 
 

Gülbirlik olarak bu yıl 2 bin ton dolayında gülçiçeği almayı planlıyoruz. Gülbirlik olarak aldığımız gülçiçeklerini işleyerek pazarlamasını yapacağız. Pazar konusunda sıkıntı çekeceğimizi sanmıyorum. Çünkü, biz sağlam basıyoruz ve yaptığımız çalışmalarda durumu netleştirdikten sonra kararımızı veriyoruz” de

Gülbirlik Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Demir de toplantıda yaptığı konuşmada; “Evet, yıl rekoltede geçen yıla göre % 25 civarında bir artış olacağını tahmin ediyoruz. Yağışlar sürüyor ama gülçiçeği kalitesi de iyi bir konumda seyrediyor. Kampanya sonrası hemen yurtdışına giderek Pazarlama konusunda görüşmelerimizi yaparak siparişlerimizi alıp, işlediğimiz gülçiçeklerini gülyağı ve gülkonkreti olarak ihracını gerçekleştireceğiz. Bu konuda son derece müstarihim. Bir sorun olacağını düşünmüyorum. Çünkü, biz bu işi her yıl yapıyoruz ve geleni de gideni de çok iyi biliyoruz” dedi.

Daha sonra, fabrikanın bahçesinde koyun kurban edildi. Kurban öncesi dualar yapıldı ve yeni sezonun hayırlı uğurlu olması temennisinde bulunuldu. Dua ve kurban kesiminin ardından traktörlerle fabrikaya gelen gülçiçekleri kazanlara doldurularak sezona start verilmiş oldu.

 

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR