21 Mayıs 2018 Pazartesi

  • 4,550 TL
  • 5,345 TL
  • 186,41 TL
  • 102.410
ISPARTA 23°
ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

BU ACININ TARİFİ YOK

BU ACININ TARİFİ YOK

GERÇEĞİ ARATMAYAN TATBİKAT

GERÇEĞİ ARATMAYAN TATBİKAT

Isparta

Toplam 28 hafta süren kursa gönüllü olarak katılan subay veastsubaylar, birbirinden zorlu 4 aşamayı geçtikleri takdirde komando olmaya hakkazanıyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin komando ihtiyacını karşılamakamacıyla Isparta Eğirdir Dağ Komando Okulu'ndaki Komando İhtisas Kursu'nunüçüncü aşaması, 'Su Üstü Komando Harekatı', Ege Denizi'nde icra ediliyor.Toplam 28 hafta süren kursa gönüllü olarak katılan subay ve astsubaylar,birbirinden zorlu 4 aşamayı geçtikleri takdirde komando olmaya hak kazanıyor.Korkusuzca helikopterden atlayıp, el, ayak ve gözleri bağlı halde denizeatılan, tüm kısıtlamalar rağmen hayatta kalmayı başaran gözü kara komando adaylarınınyanı sıra bu ve benzeri kurslara, 16 ülkeden de subay ve astsubaylar katılıyor.

Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı bünyesinde28 hafta süren Komando İhtisas Kursu'nun ilk aşaması olan 'Derin kar veşiddetli soğuklarda komando harekatı' Isparta Davraz'da yapıldı. Kursun ikinciaşaması 'Kara Komando Harekatı' Burdur, Antalya, Konya ve Isparta'yı içine alanyaklaşık 20 bin kilometrekarelik alanda gerçekleştirilirken, üçüncü aşamasıolan 'Su Üstü Komando Harekatı' Ege Denizi'nde icra ediliyor.

Dünyanın en zorlu askeri eğitimleri arasında gösterilen veKara Kuvvetleri Komutanlığı'nın komando ihtiyacını karşılamayı amaçlayan kursunüçüncü aşamasında, komando adayları 4 hafta boyunca her türlü su engeliniaşarak komando harekatı icra etmeyi öğreniyor.

ZORLU EĞİTİM

'Su Üstü Komando Harekatı' kapsamında, techizatlı olarak,kuleden atlama, askeri kurbağalama yüzme, su altı yüzme, dalış, su altındantüplü intikal, denizden intikal, bot devirme, sal yapma, helikopterden atlama,son hızla giden bottan atlama ve bota binme gibi birbirinden zorlu eğitimleretabi tutuluyor. Gece de devam eden eğitimlerde, komando adaylarının fiziki vepsikolojik dayanıklılıkları da test ediliyor. Eğitimlerin ardından, komandoadayları gruplar halinde, komutanları tarafından planlanan tatbikatları icraediyor.

EL, AYAK VE GÖZLERİ BAĞLI DENİZE ATILIYORLAR

Eğitimin bir diğer bölümünde ise botta el, ayak ve gözlerikomutanları tarafından bağlanan komando adayları, ardından denize atılıyor. Elve ayaklarını kullanmadan yüzebilen kursiyerler, en yakın unsura ulaşarakeğitimi tamamlamaya çalışıyor.

GERÇEĞİ ARATMAYAN TATBİKAT

Kurs kapsamında aldıkları eğitimi gerçeği aratmayantatbikatlarla uygulayan komando adayları, zorlu şartlarda hayatta kalmayı daöğreniyor. Tatbikatta, verilen görev gereği düşmanın kritik öneme sahiptesislerine taktik akın harekatı düzenleyen tam techizatlı komando adayları,düşman hava unsurları tarafından tespit edilmemek için botu devirerek gizlendi.Tehlikenin geçmesinin ardından botu düzelten gönüllü subay ve astsubaylar,intikale devam etti. İlk olarak kıyı emniyetini alan komando adaylarınınardından diğer silah arkadaşları botla kıyıya çıktı. Botlarını gizleyip,düşmanın kritik tesis imha görevini başarıyla tamamlayan komandolar, bir başkanoktadan sıyrılma görevine başladı. Doğadaki malzemeleri kullanarak kendilerinesal yapan komando adayları dönüşe geçti.

KURSU TAMAMLAYAN ADAYLARA BRÖVE

Ege Denizi'ndeki zorlu eğitimin tamamlanmasının ardındankomando adayları, son olarak Kayseri'de 'Hava İndirme Harekatı' safhasınakatılıyor. Buradaki aşamayı da başarıyla tamamlayan kursiyerler, komandoihtisas brövesi almaya hak kazanabiliyor. Öte yandan kursa katılan adaylardan,yüzde 50'sinin eğitimi başarıyla tamamlayabildiği öğrenildi.

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

deniz

24 Haziran 2014 Salı 16:16

iyi herşeyi anladıkta ısparta eğirdirde denizmi var

:)

25 Haziran 2014 Çarşamba 10:09

ege diyor m.al

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR