21 Mayıs 2018 Pazartesi

  • 4,505 TL
  • 5,298 TL
  • 186,41 TL
  • 102.410
ISPARTA 23°
ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

BU ACININ TARİFİ YOK

BU ACININ TARİFİ YOK

GENEL AF GELİR Mİ?

Başbakan'ın 'Cezaevleri boşalacak' sözü üzerine yeniden gündeme gelen af çıkmalı mı? Kimleri kapsamalı?

Isparta

'Barış ve huzurun olduğu dönemde af düşünülür'

Milli Savunma Bakanı İsmet YILMAZ:

Süreç devam etsin, bir huzur ve barış gelsin, silahlar insin. Daha sonra genel af olabilecek bir husus. ‘Kasaptaki ete soğan doğranmaz’ diye bir söz var. Dolayısıyla genel af için o zaman olmadı. Ama bu millet barış sürecinde ve huzur olduğu dönemde bunu da düşünür ve yerine getirir.

'Ne getirdi, ne götürdü iyi analiz edilmeli'

AK Parti Isparta Milletvekili-Adalet Komisyonu üyesi Recep ÖZEL:

Af kelimesi, siyaset kurumunun ağzından çıktıktan sonra geri dönmeyecek bir tablo. Ama Türkiye’de geçmiş dönemlerde birçok af çıktı. Bunlar ne getirdi, ne götürdü iyi analiz edilmesi gerekiyor. Şuanda toplumda böyle bir beklentinin olduğunu düşünmüyorum. ArtıkTürkiye’nin kendini resetleyip önümüzdeki sürece bakması açısından getirisi olur mu, götürüsü olur mu iyi değerlendirilmeli. Pişmanlık varsa, ‘Keşke biz bunları yapmasaydık’ algısını toplumda oluşturması gerekir.

'Cezaevlerinin bir an önce boşaltılması hepimizin arzusu'

BDP Grup Başkanvekili Pervin BULDAN:

Bu konuyu sürekli gündemimizde tutan bir partiyiz. Genel affın Türkiye’de şu anda yürütülmekte olan barış sürecine çok önemli bir katkısı olacağı kanısındayım. Tabii ki mesele, genel afta kimlerin çıkıp çıkmayacağı meselesi değil, toplumsal bir uzlaşmayı, bütünleşmeyi sağlamak önemlidir. Dolayısıyla hiç kimseyi incitmeden, hiç kimseyi rencide etmeden herkesi kapsayan, ki bunun içinde sayın Öcalan’ın da olması gerektiğini düşünüyorum, bir düzenlemeyle cezaevlerinin bir an önce boşaltılması, bütün tutsakların özgürlüğüne kavuşması hepimizin arzusu ve temennisidir.

‘Affa ihtiyaçları yok’

CHP Mersin Milletvekili-Adalet Komisyonu Üyesi Ali Rıza ÖZTÜRK:

Ergenekon, Balyoz ve özellikle Mustafa Balbay’ın bir affa ihtiyacı yoktur. Ergenekon, Balyoz, Odatv davasındaki kişileri affedelim, bunun karşılığında da Abdullah Öcalan’ı affedelim şeklinde geliştirilen bir anlayış ise bunun çok doğru olmadığını düşünüyorum. Özel yetkili mahkemelerin verdiği kararlar sonucunda oluşan mahkûmiyet halini afla düzeltmek mümkün değildir. Yapılması gereken yeniden yargılamadır. Ergenekon, Balyoz, Odatv davalarına bunu alet etmemek lazım.

'Genel affın nereye gideceğini tahmin ederiz'

MHP Grup Başkanvekili Yusuf HALAÇOĞLU:

Genel affın taraftarı olmadığımızı söyleyebilirim. Genel bir af bizim tarafımızdan söz konusu değil. Genel aflarla, bir şeylerin ucunun nereye gideceğini tahmin ederiz: Bu teröristbaşı Öcalan’a kadar gider. Dolayısıyla teröristlerin serbest bırakılmasını sağlayacak bir affı asla kabul etmemiz mümkün değil. Biz de parti olarak Engin Alan’ın çıkması için de olsa genel affa evet demeyiz. Engin Alan’ın kendisi de bireysel olarak genel afla dışarı çıkmaktansa ömür boyu cezaevinde kalmayı tercih edeceğini açıklamıştı.

'Genel af bir ihtiyaç değil, biz karşıyız'

MHP Ankara Milletvekili Özcan YENİÇERİ:

Abdullah Öcalan’ın tabir yerindeyse özgürlüğe kavuşması ve Türkiye’nin başına yeni çoraplar örmesi düşüncesine sıcak bakmamızı kimse beklememeli. Bu bağlamda genel affa kesinlikle karşıyız. Genel af bir ihtiyaç değil; fakat haksız olarak içeride tutulanlar için dışarıya çıkmak bir ihtiyaç.

'Gündeme gelmesi, tartışılması doğru'

Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet TÜRK:

Genel affın getirilmesi iyi bir şeydir. Genel affın gündeme gelmesi, tartışılması doğru olur diye düşünüyorum. Bütün kesimleri kapsayacak şekilde olması iyi olur.

'İttifak olursa siyaseten gündeme gelebilir'

AK Parti İstanbul Milletvekili-Adalet Komisyonu Üyesi Bülent TURAN:

10 yıldan beri biz ceza infaz sisteminde, insan merkezli, mahkûm merkezli düzenlemeler yaptık. Denetimli serbestlik, adli kontrol gibi çok önemli işler yaptık. Devletin kendine karşı yapılan suçlarda af hakkının her zaman olduğunu, ancak bunun doğru olmadığını düşünüyorum. Ceza hakkı olan insanın cezasını çekmesi gerektiği kanaatindeyim. Af meselesi, zaman zaman gündeme gelmiş, bunun toplumda artıları eksileri, kabulleri retleri olmuş bir meseledir. Dolayısıyla toplumsal talep, toplum ittifakı tartışılırsa siyaseten de gündeme gelebilir. Siyasi değil, toplumsal bir karardır.

'Toplum mutabakat içindeyse konuşulur'

CHP Grup Başkanvekili Engin ALTAY:

Genel af ihtiyacı toplumsal mutabakatla ilgilidir. Toplumun tamamı böyle bir mutabakat içindeyse bu konuşulabilir. Bunun dışında toplumun bir kısmı talep ediyor diye genel af olmaz. Adıü stünde genel af.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR