25 Mayıs 2018 Cuma

  • 4,742 TL
  • 5,552 TL
  • 198,91 TL
  • 102.314
ISPARTA 17°
LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

CENAZE TÖRENİNE GELİNLİK GİYEREK GELDİ

CENAZE TÖRENİNE GELİNLİK GİYEREK GELDİ

ISPARTA'DA 2 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

ISPARTA'DA 2 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Gençleri zombiye çeviren yeni zehir... Ev yapımı uyuşturucu

Gençleri zombiye çeviren yeni zehir... Ev yapımı uyuşturucu

Isparta

Medyaya sık sık 'içler acısı manzara' gibi başlıklarla yansıyan uyuşturucu bağımlısı gençlerin görüntülerinin altında ev yapımı uyuşturucunun yattığı ortaya çıktı. Karar'ın Emniyet kaynaklarından aldığı bilgiye göre, kamuoyunda 'zombi' olarak tabir edilen uyuşturucu bağımlısı gençlerin artışında yurtdışında üretilen bonzai gibi sentetik uyuşturucuların kullanımındaki artış yatmıyor. Yürümekte, konuşmakta zorlanan zaman zaman baygın halde görüntülenen gençler yeni yeni palazlanan 'evde uyuşturucu sektörü'nün kurbanı.

BONZAİ PAHALI OLUNCA EV YAPIMI UYUŞTURCUYA YÖNELDİLER

Çeşitli otlar ve zehirli kimyasalların karıştırılmasıyla hazırlanan ev yapımı uyuşturucular, yurtdışında üretilen bonzainin pahalı olması ve Emniyet'in operasyonları nedeniyle az bulunması nedeniyle daha çok rağbet görmeye başladı. Emniyet yetkilileri yavşan otu ile damiana çayı yapraklarına sinek ilacı, aseton gibi farklı kimyasallar püskürtülerek hazırlanan uyuşturucunun gençler arasında yayıldığı bilgisini paylaşırken "Bu tarz uyuşturucular vücudu çabuk zehirliyor. İkinci ya da 3. kullanımda ölüm kaçınılmaz" uyarısını yaptı.

EMNİYET HAREKETE GEÇTİ

Yeni zehir sektörünün hızla yaygınlaşması Emniyet Genel Müdürlüğü'nü de hareke geçirdi. Son yıllarda merdiven altı üretimde artış gösteren uyuşturucu maddelerin önlenmesine yönelik bir rapor hazırlayan Emniyet, İçişleri Bakanlığı'ndan önlem alınmasını istedi. Raporda uyuşturucu madde üretiminde kullanılan bazı bitki türlerinin ithalatı ve satışlarında sınırlamalara gidilmesi istendi. Bakanlığın üzerinde çalıştığı tespitlerde, özellikle sentetik uyuşturucu yapımında kullanılan 'yavşan' otu ile 'damiana' çayının satışlarında sınırlama getirilmesi talep edildi. Raporda, aktarlarda kolaylıkla satılan bu bitkilerin satışına sınırlama ya da yasak getirilmesi gerektiği belirtidi.

İNTERNET ÜZERİNDEN DE SATIYORLAR

Diğer yandan, yavşan otu ve damiana çayı ürünleri aktarlar dışında internet ortamında da satılabiliyor. Uyarıcı özelliğe sahip damiana türü çayların 100 gramı 5 ile 10 TL arasında satılabiliyor. Yavşan otunun 100 gramı ise 20 TL'den satışa sunuluyor.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

arife tarif

18 Haziran 2017 Pazar 10:29

haberci abi yazdığın otları aldım karıştırdım üstüne sinek ilacınıda sıktım ama bişey olmadı. nerede eksik yaptım abi ya..

Denizli Hakan

16 Haziran 2017 Cuma 16:01

Etrafınıza bakın gençlik elden gidiyor acilen bu zehri satanlara karşı caydırıcı cezalar alınmalı her geçen gün yeni bir genç bu illetin esiri oluyor geleceğimiz yok oluyor.

Ali

16 Haziran 2017 Cuma 12:48

Kaçar gram Karaca'm abe

Serdar

16 Haziran 2017 Cuma 11:41

Çocuklarımıza bu illeti alıştıran ve üretenlere verilen cezalar caydırıcı değil ,İdam şart Dünyanın bu pisliklerden temizlenmesi gerek

vatandaş

16 Haziran 2017 Cuma 09:43

Bu nasıl bir haber verme şekli otların fiyatları içeriği hepsini yazıyorsunuz. Bari gram gram tarifini de verin!!!!!biraz dikkat yaw

vatandaş

16 Haziran 2017 Cuma 10:55

aynı fikirdeyim tarifine varasıya paylaşılmış...

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR