23 Mayıs 2018 Çarşamba

  • 4,671 TL
  • 5,504 TL
  • 192,80 TL
  • 103.328
ISPARTA 25°
UZMAN ÇAVUŞ MEHMET KAYAN KAZADA HAYATINI KAYBETTİ

UZMAN ÇAVUŞ MEHMET KAYAN KAZADA HAYATINI KAYBETTİ

O KAZADA ÖLEN SÜRÜCÜ DOKTOR ÇIKTI

O KAZADA ÖLEN SÜRÜCÜ DOKTOR ÇIKTI

ISPARTA'DA DEV OPERASYON 19 KİŞİ GÖZALTINDA

ISPARTA'DA DEV OPERASYON 19 KİŞİ GÖZALTINDA

ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

Gençlere ve çiftçilere iyi haber

Gençlere ve çiftçilere iyi haber

Isparta

Hükümetin 2016 Eylem Planı kapsamında bir haftada hayata geçirmeyi planladığı esnaf, çiftçi ve gençlere yönelik eylemlere ilişkin 4 kararname ve 1 yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlandı. Düzenleme ile bankadahesap açtırıp üç yıl para biriktirenlere, devlet 5 bin liraya kadar çeyizyardımı yapacak. İlk evlilik için yapılacak yardımı almak için ise 27yaşından önce evlenmek şartı bulunuyor.

"Çeyiz Hesabı ve Devlet Katkısına DairYönetmelik", 4 ay sonra yürürlüğe girmek üzere dün Resmi Gazete'deyayımlandı. Buna göre, en fazla 24 yaşında henüz evlenmemiş gençlerle, 18 yaş altında çocuğu olan aileler çeyiz hesabı açtırmak için bankalara başvurabilecek. Çeyiz hesabında aylık ya da 3 aylık periyodlarla en az 3yıldüzenli ödeme yapan hesap sahiplerine devlet, sözleşmede yer alansüreninsonunda en fazla 5 bin TL’lik katkıda bulunacak.

 İLK EVLİLİK 27YAŞINDAN ÖNCE OLMALI

Hesap sahibinin, devlet katkısına hak kazanması için 27 yaşını doldurmadan önce ilk evliliğini yapması ve evlenmeden önce asgari 3 yıl boyunca çeyiz hesabına 100 ile bin TL arasında düzenli ödeme gerçekleştirmesi,ödeme planını aksatmaması gerekecek. Aylık planda ödemelerin 3 kereden fazla aksaması halinde devlet katkısı kesilecek. Katkı almaya hak kazanan vatandaşlar, evlilik belgelerini evlendikten sonra en fazla 6 ay içinde bankaya teslim etmek durumunda olacak.

VELİSİ HESAP AÇABİLİYOR

Vatandaşların bankalara yapacakları bireysel başvurularlaaçılacak çeyiz hesaplarına, belli şartlar sağlandıktan sonra devlet en fazla 5bin TL katkı yapacak. Yönetmelikteki bazı düzenlemeler şöyle:

 

Ortak çeyiz hesabı açılamayacak, bir kişi birden fazla hesap açamayacak. Hesap bankalar arasında taşınamayacak. 18 yaşından küçük çocuklar için veli veya vasisi tarafından da hesap açılabilecek. Hesabı açan kişi bir defaya mahsus olmak üzere hesabına 15 bin TL’ye kadar para yatırabilecek. Çeyiz hesabına ödemeler aylık ya da 3 aylık düzenli yapılacak. Düzenli aylıködemelerin alt sınırı 100 TL, üst sınırı ise 1000 TL olacak. Katılımcı aylık ödeme planını seçerse, bir dönem içinde üç defadan; 3 aylık ödeme planını seçerse de bir defadan daha fazla ödemesini aksatamayacak. Katılımcının devlet katkısına hak kazanması için 27 yaşını doldurmadan önce ilk evliliğini yapması ve evlilik tarihinden önce asgari 3 yıl boyunca çeyiz hesabına düzenli ödeme yapması, ödeme planını aksatmaması gerekecek.

ÜST SINIR 5 BİN TL

Devlet katkısı ödemesi evlilik tarihindeki birikimtutarının yüzde 20’sini ve azami 5 bin TL’yi geçmeyecek. Devlet katkısı,düzenli ödeme süresi 36 ila 47 ay olanlar için ödenek tutar 4 bin TL’yi; 48-59ay arası olanlar için 4 bin 500 TL’yi; 60 ay ve üzeri olanlar için ise 5 binTL’yi geçemeyecek. Devlet katkısı, bakanlık bütçesine bu amaçla konulanödenekten karşılanacak

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR