26 Mayıs 2018 Cumartesi

  • 4,707 TL
  • 5,492 TL
  • 196,80 TL
  • 103.200
ISPARTA 20°
KÖY GARAJINDA YANDIN ÇIKTI

KÖY GARAJINDA YANDIN ÇIKTI

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

CENAZE TÖRENİNE GELİNLİK GİYEREK GELDİ

CENAZE TÖRENİNE GELİNLİK GİYEREK GELDİ

GAZİLER YENİDEN KOMANDO OLDULAR!

Doğan Haber Ajansı Muhabirleri Mehmet Erçakır ve Ali Çevikbaş, Eğirdir Dağ Komando Okulu Eğitim ve Merkez Komutanlığı'nda 3 gün misafir edilen gazilerin programını takip etti. İŞTE DHA OBJEKTİFLERİNE YANSIYAN O FOTOĞRAFLAR

Isparta

Türk Silahlı Kuvvetleri Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi'nde tedavi gören 20 gazi, Isparta'daki Eğirdir Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkez Komutanlığı'nda silah arkadaşlarıyla hasret giderip komando eğitimlerini tazeledi. Protez bacakları, elleri ve tek gözleriyle 78 metre yüksekliğindeki kuleye tırmanan gaziler, atış alanında ise hedefleri tam 12'den vurdu. Üç günlük program sonunda gazilere komando brövesi takıldı, bere giydirildi.

Ankara'daki Türk Silahlı Kuvvetleri Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi'nde tedavi gören 20 gazi, Eğirdir Dağ Komando Okulu Eğitim ve Merkez Komutanlığı'nın davetlisi olarak Isparta'ya geldi. Komando yetiştirilen okula gelen gaziler için özel karşılama töreni düzenledi. Gazileri getiren otobüs, Eğirdir'e girdiğinde ellerinde Türk bayrakları bulunan askerler, yolun her iki tarafından onları selamladı. Isparta Valisi Vahdettin Özkan ve Eğirdir Dağ Komando Okulu Eğitim ve Merkez Komutanı Tümgeneral Ethem Büyükışık, nizamiye kapısında gazilerle kucaklaştı.

PROTEZ BACAKLARLA KULEYE TIRMANDI

Ertesi gün zorlu bir komando eğitimine başlayan gaziler, Karaburun mevkiinde özel engel parkurlarını geçti, dünyada çok maksatlı tek eğitim kulesine çıktı. 78 metre yüksekliğindeki kuleye ilk olarak, 2007 yılında Bingöl Yayladere'de teröristlerle girdiği silahlı çatışmada iki ayağı ve bir gözünü kaybeden gazi Muhammet Çelik tırmandı. Komando andı içen Çelik, tırmanışını tamamladıktan sonra 78 metre yükseklikten kendisini bırakarak halatla zemine inmeyi başardı. Emrullah Dağ, Levent Çenesiz, Aydın Yılmaz'ın aralarında bulunduğu gaziler de zorlu kuleye aynı şekilde tırmandı.

Eğirdir'de bu eğitimi almaktan büyük mutluluk duyduğunu söyleyen gazi Çelik, "Askerlik günlerime geri döndüm. Burada engelli olduğumu unuttum" dedi.

HEDEFLERİ 12'DEN VURDULAR

Güneydoğu'daki çatışmalarda yaralanan gaziler ile malulen gazi olan askerler daha sonra atış alanına geçti. Burada yeni görev yerleri belli olan 354'üncü dönem asteğmenler tarafından karşılanan gazilere büyük ilgi gösterildi. Yüzlerce asteğmen gazileri sevgi gösterisiyle karşıladı, atış alanına götürdü. Atış alanında önlerine konulan hedeflerin tamamını vuran gazileri, Tümgeneral Ethem Büyükışık ayakta alkışladı.

TEK PARÇA KALSAK DA VATANA CAN FEDA

2008 yılında Hakkari'nin Şemdinli İlçesi Aktütün Karakolu'nda iki ayağını kaybeden Baran Timuçin, gazi olduktan sonra ilk kez böyle bir tazeleme eğitimine katıldığını söyledi. Askerlik anılarını Eğirdir'de yeniden yaşadığını ifade eden Timuçin, "Asker olduğumuzu unutmadığımızı gördük. Engelli olsak da, bir parçamız kalsa da bu vatan için kanımızı seve seve son damlasına kadar vermeye hazırız" diye konuştu.

KOMANDOLARIN GÖSTERİSİ

Gazilere silah arkadaşları da özel gösteri yaptı. İlk olarak komandolar, Karaburun mevkiindeki dev kuleye ip halatlarla tırmandı ve ardından hiçbir destek almadan 78 metre yükseklikten aşağıya halatla indi. Yine kuleden karaya halat üzerinde yaralı taşıma gösterisi yapıldı. Atış alanında ise gerçek mermilerle mini bir tatbikat düzenlendi. Sızma eğitimi olarak adlandırılan bu programda makineli tüfeklerle iki taraftan ateş açıldı. Ateş altında bir uçtan diğer uca hiçbir mermiye hedef olmadan sızmayı başaran komandolar, gaziler tarafından ayakta alkışlandı.

ŞÜKRAN BELGESİ, BRÖVE VE BERE

Programın son gününde ise komando okulu nizamiyesinde gazilere bröve ve bere takıldı. Burada gazilere şükran belgesi ve fahri komando beratı veren Tümgeneral Büyükışık, şunları söyledi:

"Sizlerin fedakarlıklarınız ve vakur duruşunuz bizleri daha kudretli kılmakta. Sizlerden aldığımız güçle Türkiye Cumhuriyeti geleceğe daha emin adımlarla yürümektedir."

Gaziler, 3 günlük programın ardından Ankara'ya döndü. 

HABERİ İZİNSİZ VE KAYNAKSIZ KULLANMAK YASAKTIR.. KULLANANLAR HAKKINDA YASAL İŞLEM BAŞLATILACAKTIR.. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

çok anlamlı

27 Nisan 2014 Pazar 10:41

Ispartada son zamanlarda yapılan programların en anlamlısı olduğunu düşünüyorum, gerçekleştirenlerden allah razı olsun.

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR