23 Mayıs 2018 Çarşamba

  • 4,629 TL
  • 5,412 TL
  • 200,52 TL
  • 101.892
ISPARTA 25°
GÖZYAŞLARIYLA SON VEDA

GÖZYAŞLARIYLA SON VEDA

UZMAN ÇAVUŞ MEHMET KAYAN KAZADA HAYATINI KAYBETTİ

UZMAN ÇAVUŞ MEHMET KAYAN KAZADA HAYATINI KAYBETTİ

O KAZADA ÖLEN SÜRÜCÜ DOKTOR ÇIKTI

O KAZADA ÖLEN SÜRÜCÜ DOKTOR ÇIKTI

ISPARTA'DA DEV OPERASYON 19 KİŞİ GÖZALTINDA

ISPARTA'DA DEV OPERASYON 19 KİŞİ GÖZALTINDA

FETÖ/PDY DAVASINDA 2. GÜN

FETÖ/PDY DAVASINDA 2. GÜN

Isparta

Isparta'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında haklarında dava açılan ve aralarında eski Isparta Valisi Memduh Oğuz, eski Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu ile bazı eski rektör yardımcılarının da bulunduğu 48'i tutuklu 130 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Isparta 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşma, sanık sayısının fazlalığı nedeniyle adliyenin konferans salonunda yapıldı. 

Duruşmada, eski SDÜ Rektörü İbicoğlu, eski rektör yardımcıları Prof. Dr. Talip Türcan, Prof. Dr. Süleyman Seydi, eski Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Halil Karakoç, eski Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tuğrul Sezer, iş adamları Bedri Ayhan, Alper Bayhan, Özcan Pınarcı, örgütün "Isparta bölge imamı" olduğu iddia edilen Osman Demirhan'ın da aralarında bulunduğu 48 tutuklu sanık ile tutuksuz yargılanan bazı sanıklar hazır bulundu.

-"Peygamberimizin adına kesilecek kurban için bizden para istediler"

Duruşmada söz alan tanık Aliye Safi, kendisinin 2005 yılından başlamak üzere SDÜ Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde Radyoloji teknikeri olarak görev yaptığını söyledi. Hastanede örgütün"ablalarının" kendisini bir kez defa örgütün toplantılarına davet ettiğini ifade eden Safi, bu toplantılarda örgüt elebaşısı Fetullah Gülen'in yazdığı kitapların okunduğunu söyledi.

Her toplantının sonunda ortaya bir kutu konularak"himmet" adı altında para istendiğini dile getiren Safi, "Benim maddi durumum iyi olmadığı için hiç para vermedim. Kurban bayram öncesi Peygamberimizin adına kesilecek kurban için bizden para istediler. Ben de para verememekten dolayı bir eziklik oluştuğu için de bir daha toplantılarına gitmedim" dedi.

Kendisininden Zaman gazetesine abone olunması da istendiğini ve hastanede personeller arasında ayrımcılık yapıldığını,toplantılara gitmeyi bırakmasının ardından doğum yapmak için işten izin aldığı, izin döneminde sözleşmesinin fesh edildiğini öğrendiğini sözlerine ekledi.

Serkan Er ise üniversitede bir arkadaşı aracılığıyla tanıştığı tutuklu sanık Sedat Uçar'ın daveti üzerine örgütün toplantılarına katılmaya başladığını söyledi. Uçar'ın yardımıyla eşinin hastanede radyoloji teknikeri olarak göreve başladığını dile getiren Er, bir süre sonra Uçar'ın kendisinden maaşının yarısını "himmet" olarak istediğini belirtti.

Bunu karşı çıktığını ve toplantılara gitmekten vazgeçtiğini dile getiren Er, daha sonra örgütten bazılarının kendisine "bir kişi yüzünden cemaate küsülür mü?" diyerek toplantılara davet ettiğini ancak bu isteklerini de geri çevirdiğini kaydetti.

Tanıklarının dinlenmesinin ardından Mahkeme Başkanı Hacı Mustafa Yazıcı, sanıkların Bank Asya'ya ait hesap hareketlerini okudu.Sanıklarının çoğunluğunun 17/25 Aralık'tan sonra bankadaki hesap hareketlerinin devam ettiğini söyleyen Yazıcı, sanıklara bu hareketliğini örgüt elebaşısı Gülen'in çağrısı üzerine gerçekleştirilip, gerçekleştirilmediğini sordu.

Duruşma, yarına ertelendi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR