20 Mayıs 2018 Pazar

  • 4,490 TL
  • 5,287 TL
  • 186,41 TL
  • 102.410
ISPARTA 25°
ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

BU ACININ TARİFİ YOK

BU ACININ TARİFİ YOK

FETÖ ÖRGÜTÜNÜN İMAMLARI NE KADAR MAAŞ ALIYOR?

FETÖ ÖRGÜTÜNÜN İMAMLARI NE KADAR MAAŞ ALIYOR?

Isparta

İzmir'de yürütülen Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturmalarında örgüt üyeliğinden gözaltına alınan kişilerin ifadeleri ve ele geçirilen muhasebe kayıt sisteminde örgütün şirket gibi yönetildiği, sözde "Ege bölge imamı" olan firari Bekir Baz'ın şirketin genel müdürü, "il" ve "eyalet imamları"nın ise yönetim kurulu başkanları olarak gösterildiği, 20 ila 50 bin lira arasında değişen rakamlarda maaşlar aldıkları belirlendi.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca sürdürülen FETÖ/PDY soruşturmalarında Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince "örgüt üyeliği" suçlamasıyla gözaltına alınan kişilerin ifadeleri ve ele geçirilen muhasebe kayıt sistemi verilerinde, örgütün şirket gibi yönetildiğine dair ilginç ayrıntılar ortaya çıkarıldı.

Ele geçirilen verilerde, örgüt yöneticilerinin büyükşehir, il ve ilçe olarak ayrıldığı, yaptığı görevin önemine göre de "sabit ek ders" adı altında ve yüzdelik "makam oranı" hesaplamalarıyla ödenen ücretin şişirildiği görüldü.

"Bölge imamı"na açık çek

Ele geçirilen çizelgede, örgüt üyelerinin faaliyet yerine,görevine, kaçıncı grupta yer aldığına, makam oranı ve sabit ek ders oranına ücret verildiği tespit edildi.

Maaş hesaplaması için çıkarılan kat sayı çizelgesinde,şirket genel müdürü olarak gösterilen örgütün sözde "Ege bölge imamı"firari Bekir Baz'ın 1. grupta yer aldığı, 30 saat sabit ek ders ödemesi yapılan bu kişiye 50 bin lira civarında maaş adı altında ödeme yapıldığı belirlendi.  Örgüt üyeliğinden gözaltına alınan bazı kişilerin verdikleri ifadelerde de Baz'a ödenen parayı kimsenin sorgulamadığı,bu kişinin örgütsel faaliyet için gittiği seyahatlerdeki yol, yemek ve kalacak yer masraflarının tümünün karşılandığı, Baz'ın istediği zaman istediği kadar parayı kasadan hesap vermeden almaya yetkili olduğu bilgisi yer aldı.  Örgütün sözde "il" veya"eyalet imamı" olan kişilerin de 20 bin lira civarında maaş aldıkları, çizelgede 1. grupta yer aldıkları ve yine 30 saat sabit ek der södemesi ile maaşlarının hesaplandığı ele geçirilen belgede görüldü.

Bu kişilerin FETÖ'nün muhasebecisinden diledikleri zaman istedikleri miktarda parayı alabildikleri, kendilerine açık çek verildiği de zanlıların ifadelerinde yer aldı. Zanlıların ifadelerinde ayrıca İzmir'deki ilçelerde görev yapan"imam"ların da 12 bin lira civarında maaş aldıkları belirtildi.

Örgütsel faaliyetler "ek ders" olarak yansıtılmış

Örgüt üyelerinin maaşlarının yansıtıldığı çizelgede,"sabit ek ders" bölümüne FETÖ'nün sözde imamlarının akşam saatlerinde yaptığı örgütsel faaliyetlerin mesai anlamına gelecek şekilde yazıldığı, akşam saatlerinde "sohbet" adı altında toplantıları yöneten örgütün"abi" olarak anılan mensubunun kaç saat mesai yaptıysa yine bu bölüme yazıldığı, her ilçede bulunan baş muhasebecinin de sözde "imam" ve"abi"lerin maaşını bu çizelgeye göre hesapladığı kaydedildi.

Örgütün bütçesinin büyük oranda vatandaşların dini duygularının istismar edilmesiyle toplanan kurban bağışı, himmet ve burs paralarından oluştuğu, bir havuzda toplanan bu paraların yüzde 15'lik kısmının örgütün elebaşı Fetullah Gülen'in ABD'de yaşadığı Pensilvanya eyaletine gönderildiği bilgisinin de ele geçirilen muhasebe takip sisteminde yer aldığı ifade edildi.  

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

MILLI GÖRÜSCÜ!

28 Eylül 2016 Çarşamba 22:18

ALMANYADA MILLIGÖRÜS BU ÖRGÜTÜN YAPILANMASINI ÖRNEK ALIYOR! BUNLAR GIBI KENDI BAGLILARINI; AKLINI DEVRE DISI BIRAKMIS ; MERKEZDEN VERILEN EMRI BÜTÜN SUBELERDE ITIRAZSIZ YERINE GETIRECEK EMIR ERLERI YETISTIRMME GAYRETI ICERISINDELER! HALBUKI RASULULLAHIN SISTEMI BIR MES´ELEDE ESHABIN GÖRÜSÜNÜ ALIP; IKI FARKLI FIKIR ORTAYA KOYULDUGUNDA BILE IKISININDE ISABET ETTIGINI BUYURMUSTUR BAZI MES´ELELERDE! ABI VE ABLA SISTEMI ACELEYLE YERLESTIRME GAYRETI HIZLANDI, AVRUPA MILLIGÖRÜS FETÖNÜN ELINEMI GECTI??

Dr

27 Eylül 2016 Salı 21:16

İslami degerlerin sınırını aştınız bari insanì degerlendirin sinirini asmayin.zerre miktar belge olsa yayinlarsiniz nerde belgesi cunku böyle birsey yok.müfteriligi çok iyi becerirsiniz siz.bu insanlar evlerini gecindirecek kadar maas alirlar bu maas larida 3-6 ay geriden gelir.bazi zaman olur bebegine bez alamaz bazi zaman olur evine ekmek ****urumez bu boyle biline.

Fani

27 Eylül 2016 Salı 18:49

Atarken bari destekli at.Ortaya sallayanlar provokatorler baska da birşey değil.Zenginle ilgilenir diyorsun kaç çocuk biliyorum ben yıllarca beş kuruş vermeden cebine. harçlık vererek okudular.Yok 20bin. 50bin maasdan bahsediyorsun bu adamların çoğunun evi yok arabasi yok. Bence bunların suçu sizin gibi 5 para etmezleri adam pardon insan yerine koymak.

Baki yeşil

27 Eylül 2016 Salı 14:13

Bı örgüt tam bir israil mossad bağlantılı masonik,sebataycı bir yapılanma. İlgilendikleri insan ya zeki, ya zengin yada gelecek vadeden olacak, dışardan kız alışverişi yok, hedefe varmak için heryol,herşey mubah,yalan dahil her türlü takipte serbest, sinsi ve hücre yapılanması,ajan faaliyeti ve sır tutma kendinden olmayanı adam olarak kabul etmeme, tartışmaya girmeme, orduyu polisi,mit,maliye,eğitimi ele geçirip o ülkeyi teslim alma,para yetmezse Saroz dan açık çek. V.s. Tam İSRAİL NEOKANCI

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR