28 Mayıs 2018 Pazartesi

  • 4,698 TL
  • 5,505 TL
  • 196,80 TL
  • 103.200
ISPARTA 20°
KAYIP OLAN 2 GENÇ ISPARTA'DA BULUNDU

KAYIP OLAN 2 GENÇ ISPARTA'DA BULUNDU

MUHTEŞEM KARŞILAMA

MUHTEŞEM KARŞILAMA

ISPARTA'DA YANGIN PANİĞİ

ISPARTA'DA YANGIN PANİĞİ

ISPARTALI ANNE 2 ÇOCUĞUNU ÖLDÜRDÜ

ISPARTALI ANNE 2 ÇOCUĞUNU ÖLDÜRDÜ

FETÖ'NÜN GİZLİLİK İÇİN TERCİH ETTİĞİ TELEFON MARKASI

FETÖ'NÜN GİZLİLİK İÇİN TERCİH ETTİĞİ TELEFON MARKASI

Isparta

FETÖ çatı iddianamesinde örgütün gizlilik için kullandığı haberleşme tekniklerine yer verildi. 'FETÖ her yerde ve hiçbir yerdedir'tespitinde bulunan Savcılık, örgüt tarafından en çok tercih edilen telefon markasına da ulaştı.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) gizlilikten taviz vermediği haberleşme yöntemleriyle ilgili çatı iddianamede çarpıcı tespitlere yer verildi. Örgütün yöntemleri ve kullandıkları iletişim araçları anlatılırken, tercih ettikleri telefon markasının CISCO olduğu belirtildi. CISCO IP hatlı telefonlar kriptolu görüşme imkanı da sunuyor.

15 Temmuz darbe girişiminden birkaç gün önce mahkeme tarafından kabul edilen çatı iddianamede ihanet şebekesinin gizliliğe verdiği önem “Fetullahçı Terör Örgütü her yerde ve hiçbir yerdedir” tespitiyle anlatıldı.Karar'da yer alan iddianamede, "Siyasi iddialarını hiçbir zaman açıktan dile getirmezler. Dünya genelinde yaklaşık yüz altmış ülkede faaliyet gösteren,yüz binlerce mensubu olan FETÖ için haberleşme, talimatların alınıp verilmesi,gelişmelerin güvenli ve zaman kaybetmeksizin aktarılması, faaliyetlerin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için hayati öneme sahiptir. Faaliyet alanların çeşitliliğine paralel olarak FETÖ'nin haberleşme yöntemleri de çeşitlilik arz etmektedir. Yazılı değil sözlü iletişim ve koordinasyon ön plandadır. 'Yüz yüze' iletişim tekniği asıldır" denildi.

FETÖ'nün haberleşmede kullandığı yöntemler

İddianameye göre, örgüt mensuplarının haberleşmede kullandıkları yöntemler şöyle:

1-) Ru be ru (Yüz Yüze): Birinci derecede iletişim şekli rube ru (yüz yüze) şeklindedir. Eskiden örgüt toplantılarında alınan kararlar küçük kağıtlara yazılıp daha sonra bu kağıtlar mutlaka imha edilmektedir. Ancak acil durumlarda görüşülmesi gereken bir kişi veya konu varsa mutlaka yüz yüze gerçekleştirilmekte, mecbur kalınmadıkça telefonla görüşme yapılmamaktadır.Çağrı cihazları cep telefonu yaygınlaşmadan önce örgüt tarafından haberleşme aracı olarak yaygın olarak kullanılmıştır.

2-) Cep Telefonları: Örgüt içinde en önemli haberleşme aracı"cep telefonu hatları"dır. Ancak bu hatlar, genel olarak başkası adına kayıtlı ya da FETÖ kontrolündeki kurum/kuruluş adına kayıtlı olan, abone bilgilerinden gerçek kullanıcısına ulaşılamayan numaralardır. Yaklaşık 3 ayda bir yeni bir GSM hattı temin edilmekte ve eski hatla birlikte telefon cihazı da değiştirilmektedir. Cep telefonunda yine de her şey konuşulmaz. Genel vedinleyenin anlaması mümkün olmayan konular konuşulur. Örgütün sorumlu düzeyde bulunan elemanları deşifre olmamak için kendi adlarına olmayan GSM hatları kullanmaktadırlar. Telefon ile yapılacak görüşmelerde örgüte ait tabirler ve Fetullah Gülen'in ismi kesinlikle söylenmemektedir. Buluşma yerlerinin isimleri açıktan söylenmeyip mutlaka karşı taraftaki örgüt mensubunun anlayabileceği şekilde şifrelendirilmektedir. Örneğin “İzmir Caddesindeki Yenirenk Dershanesinde buluşalım yerine, oranın müdürü Hüseyin Bey ise “Hüseyin Beyin yerinde buluşalım” gibi kısa cümleler kullanılmaktadır.

3-) İnternet Programları: İnternet üzerinden haberleşmeye imkan tanıyan “Skype, Tango, Kakao, Talk, Viber, Line, WhatsApp” vb. programlar şifreli ve düşük maliyetli olması nedeniyle haberleşmede örgüt tarafından sık kullanılmaktadır. “Acrobits, Softphone, Bylock” isimli programlar ile de cep telefonunda kullanılan internet aracılığıyla güvenli kriptolu, şifreli görüşmeler yapılmaktadır. Tibnot isimli program ile de örgütün Türkiye genelindeki bütün mensupları üzerinden bilgiler toplayıp biriktirdiği tespit edilmiştir.

4-) Kriptolu Ip Hattı: Kiralık hatlar vasıtasıyla kriptolu IP telefon kullanılması, özellikle yurt dışındaki okullarla irtibatta kullanılan yöntemlerdendir. FETÖ mensupları CISCO marka IP telefon kullanmakta olup, söz konusu hatlara dair güncellemeler ve kriptolama işlemleri, FETÖ kontrolündeki Sürat Bilişim tarafından gerçekleştirilmektedir.

5-) Canlı Kurye: Canlı kurye kullanılması, en sağlıklı haberleşme yöntemlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Talimat almak ve faaliyetler hakkında bilgi vermek amacıyla doğrudan ABD Pensilvanya'ya gidilmek suretiyle Fetullah Gülen, Cevdet Türk yolu ve Mehmet Yaşa ile "yüz yüze" görüşülmekte ve talimatlar bizzat alınmaktadır. Fetullah Gülen'in,“çok mahrem hususların ru be ru görüşülmesi” yönünde talimatı vardır. FETÖ mütevellisi içerisinde yer alan Naci Tosun ile iş adamı İzzet Akyar, Fetullah Gülen'den doğrudan talimat alarak yapılanmaya aktaran şahıslardandır...

6-) Buluşma: Haberleşmede kullanılan bir yöntem ise aile toplantıları, piknik ve çay bahçesi buluşmaları şeklinde gerçekleşmektedir.Önemli ve uzun süre konuşmayı gerektiren ve organizasyon yapılıp planlama yapılacak hallerde bir vesile ile aileler olduğu halde bir araya gelen örgüt üyeleri bir fırsatını bulup konuşarak haberleşmeyi sağlamaktadırlar.

7-) Sosyal Medya: Bu örgütlenme haberleşmesini sosyal veri ağlarını kullanarak denetlenemeyen teknik ağ sistemi üzerinden sağlamaktadır.Günümüz teknolojisi ile yurt dışında bir terör örgütünün yönetilmesi mümkün ve çok kolay bir iş haline gelmiştir. El Kaide gibi terör örgütleri her ülkede örgütlenmiş olup Afganistan'daki ve Pakistan'daki ana üstlerinden yönetilmektedir. Paralel yapılanmada Pensilvanya'daki ana merkezden kolaylıkla yönetilebilmektedir.

8-) Not ile Haberleşme: Örgüt mensuplarının “not” ile haberleşmesi eskiden yaygın iken giderek azalmıştır. Bu daha çok kamu idareleri içinde ve gizlilik gerektiren durumlarda kullanılan bir yöntemdir.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

abdullah

15 Eylül 2016 Perşembe 12:46

Isparta hiçbir fetöcü çıkıp ta, bizide kandırdılar pişmanız diyemiyor.Çünkü göbekten bağlılar.

vatandaş

15 Eylül 2016 Perşembe 12:26

İşleri bal kaymaktı bunların.. Açığa alınan fetöcülerden bir tanesi üniversiteden mezun olduktan sadece 2-3 hafta sonra aynı üniversitede işe başlamıştı. Yüksek, doktora eğitimleri bütün işleri tıkırındaydı. Hayatta tüm kapılar ona açılıyordu.

vatandaş

19 Eylül 2016 Pazartesi 00:07

eğirdir myoda dağıtılan kadrolarda araştırılmalı bence

Vatandaş

15 Eylül 2016 Perşembe 11:36

İnananlar ancak bu hükümet zamanında diğerleri gibi birinci sınıf vatandaş oldular.Daha ne istiyordunuz.Nankör sahtekarlar, sonunda buldunuz belanızı.

Rafet

15 Eylül 2016 Perşembe 08:57

Bunca şeyi yapmaktaki amacınız ne? Devletinizden milletinizden bu kadar gizlediğiniz şey ne?

Baki yeşil

15 Eylül 2016 Perşembe 08:19

Bu millet bu ümmet böyle bir ihaneti görmedi,doğru haçlıların size ne yaparki zaten haçlısınız. Ermeni papazı aslanın yerine fetoş ve pkk,biri içerden diğeri dışardan arada dhkpc mezhepçi desteği tam israil,haçlı ittifakı. Yoksa müslüman ın M si abd ye İsraile avrupaya giremezken bütün bu güçler bunlara niye sahip çıkıyor,anlasanıza. Fetoş için Türkiye gibi bir ülkeden vaz geçiyorlarsa PROJE VE OYUN ÇOK BÜYÜK SEVR E KALDIĞI YERDEN DEVAM. Araya petrol paylaşımı girdi o kadar. SEBETAY BUNLAR

Baki yeşil

15 Eylül 2016 Perşembe 08:10

Kimin ocaklarına ateş düştü,kimin inlerine nasıl girildi,kim kaçacak delik arıyor,ortada. Onlar sırtını CIA ve mossad dayasın bize Allah yeter. Allah ın kime yardım ettiği,kimi zelil ettiği ortada,ukalalık gurur ve kibirleri paçalarından akıyordu. Bu dünyanın zelilliği hiç asıl ahirette hesaba bile çekmeye gerek kalmadan münafıklar ebedül ebed cehennemin en dibi,kafirlere bile taş çıkartır bunlar herbiri israil ajanı bu akıl onlarda yok,**** akıl adamı bu kadar ****ürür,Hain şerefsizler.

Akkus

15 Eylül 2016 Perşembe 05:06

Gerçekden bu sözü tüm dünya firavunlarına duyurmalıyız bu sözüEy Müstekbirler! Ey kendilerinde güç kuvvet olduģunu zanneden zalimler! Firavunun sõğledigi bu sözleri siz ne zaman sõğleyeceksiniz bunu ama firavuna fayda vermediği gibi O zaman sõğleyeceğiniz bu sõzün size de hiç bir faydası olmayacakdır.

Akkus

15 Eylül 2016 Perşembe 04:59

Allah'ında bir hesabı vardır.Yeryüzünün en güçlü adamı en müstekbir insanı firavun suda boğulurken şu sözü sõglerken kendini alamıyordu."İnandım ki israil oģullarının iman ettigi Allah'tan başka İlah yokmuş Ben de müslümanlardabım!" Bir hesabı vardı firavunun ama Allah'ın da bir hesabı vardı O bunun farkında deģildi.Tıpkı bugun dünya üzerindeki Tüm Firavuni güçlerin Müslümanları yakın takibe aldıkları gib......

Akkus

15 Eylül 2016 Perşembe 04:30

Isde onlara Rab tarafından bir azap vardır.Artık onlara ne makamları,ne dunyadaki servetleri fayda verir.Kendi içlerinde kendi oyunlarıyla yok olup giderler Muhakkak Allah C.C Herşeyi daha iyi bilendir.

Akkus

15 Eylül 2016 Perşembe 04:26

Ahir Zamanda bazı firavunlar deccallar ortaya çıkacakdır.Muslumanları birbirine düşürmek bölücülük muslaman gibi gözüküp dini alet ederek çeşitli oyunlar düzenleyeceklerdir.Ama Ellerine ayaklarına dolanıp Rab Muslumanları deccala karşı üsdün kılacakdır.islam her geçen gün dünyada üstünlüğünü saģlayacak Hiristiyanlar islama katılmaya başlayacak Rab bir çok mücizesiyle dunyayı aydınlatacakdır.deki o zaman onların gözleri var görmezler,kulakları var işitmezler bozgunculukda Israr ederler.

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR