21 Temmuz 2018 Cumartesi

  • 4,791 TL
  • 5,612 TL
  • 190,01 TL
  • 94.082
ISPARTA 29°
MHP AF TASARISI İÇİN KOLLARI SIVADI

MHP AF TASARISI İÇİN KOLLARI SIVADI

O KAZANIN İŞTE TÜM DETAYLARI

O KAZANIN İŞTE TÜM DETAYLARI

OKTAY PETROL AKDENİZ BÖLGE BİRİNCİSİ OLDU

OKTAY PETROL AKDENİZ BÖLGE BİRİNCİSİ OLDU

BEKÇİLİK SINAVINA GİDERKEN KAZA GEÇİRDİLER

BEKÇİLİK SINAVINA GİDERKEN KAZA GEÇİRDİLER

EV SAHİPLERİ,APART SAHİPLERİ,YURT SAHİPLERİ DİKKAT

EV SAHİPLERİ,APART SAHİPLERİ,YURT SAHİPLERİ DİKKAT

Isparta
Öğrencilerin konaklama alanlarında yeni dönem!

Yeni yönetmeliğe göre, öğrencilere konaklama adına hizmet verecek işletmelerin yanı sıra ev sahipleri de il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinden ruhsat almak zorunda.

Milli Eğitim Bakanlığınca hazırlanan "Özel Öğrenci Barınma Hizmetleri Yönetmeliği" kapsamında, öğrencilere hizmet veren konaklama alanlarının ruhsat ve izinlerinde yeni dönem başlıyor.

 

APARTMAN DAİRELERİ İÇİN DE ŞART GETİRİLDİ

 

Bakanlık tarafından hazırlanan yönetmelikle ortaokul,imam-hatip ortaokulu ve orta öğretim kurumları ile yüksek öğrenime devam eden öğrencilere barınma hizmeti sunmak amacıyla açılan ve işletilen yurt, pansiyon,apart, stüdyo dairelerin yanı sıra apartman daireleri, ruhsatsız ve izinsiz kiralanamayacak.

 

Özel Öğrenci Yurtları Birliği Federasyonu Başkanı Hüseyin Yıldızhan,  yaptığı açıklamada, 6 Mayıs'ta Resmi Gazete'de yayımlanan kararla öğrencilerin konaklayacağı ve kalacağı yurtlar, özel öğrenci evleri, öğrenci pansiyonları, öğrenci konukevleri, apartlar, öğrenci stüdyo dairelerinin bir yönetmeliğe bağlanarak izin ve ruhsatlarını Milli Eğitim Bakanlığından alma mecburiyeti geldiğini söyledi.

 

Öğrenci barındırma hizmetini ilk defa verecek yerlerin 30 Eylül'e kadar il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinden ruhsat ve izin almaları gerektiğini vurgulayan Yıldızhan, "Bu kanun ve yönetmeliklere uymayanlar yıl içindeki kontrollerde tespit edilip kapatılacaktır. Dolayısıyla öğrenci mağdur olacaktır. Onun için 2017-2018 eğitim öğretim yılına girerken,öğrencilerin, öğrenci velilerinin ve bu hizmeti yapacak olan iş yerlerinin de bu kurallardan bilgisi olsun istiyoruz." diye konuştu.

 

Yıldızhan, öğrencilere ve velilere ruhsatlı konaklama alanlarının tercih edilmesi konusunda uyarılarda bulundu.

 

Önümüzdeki eğitim yılında öğrencisini herhangi bir konaklama yerine yazdıracak olan velilerin, bu kurallara uyulup uyulmadığına bakması gerektiğine dikkati çeken Yıldızhan, şöyle devam etti:

 

"Yoksa ileride mağdur olabilir, buralar kapanabilir.Dolayısıyla kış ortasında yer değiştirmek ev, apart yurt bulmak zorunda kalabilirler. Öğrencilerin kalacağı yerlerin belirli büyüklüklerde olması,banyo ve tuvaletlerinin, yangın tedbirlerinin, gaz kaçaklarının önlenmesi adına gerekenlerin olması lazım. Bunları belgeleyerek milli eğitim müdürlüklerinden ruhsat alınması gerekmektedir. Ruhsat ve izin aldıktan sonra aynı koşulu sağladığı sürece öğrenciye hizmet edebilir, gelir temin edebilirler."

 

İKİ ÖĞRENCİ BİR ODADA KALAMAYACAK

 

Yeni yönetmelikle ciddi değişikliklerin de geldiğini belirten Yıldızhan, öğrenciye hitap eden yerlerin odalarında ya bir ya da 3, 4,5, 6 öğrenci kalabileceğini aktardı.

 

Yıldızhan, yönetmeliğe göre iki öğrencinin bir arada kalmasının sakıncalı görüldüğünü dile getirerek, "Onun için de 3 kişilik odaların banyo ve tuvalet sahaları hariç 24 metrekare olması lazım. Aksi halde o oda birkişiye hitap eden bir yer olabilir. Mevcut yerlerin bu yönetmeliğe uygun hale getirilmesi gerekiyor. Yeni yönetmeliğe göre, öğrencilerin konakladığı yerlerin, alkol satışının yapıldığı iş yerlerine, kahvehanelere, eğlence merkezlerine kapıdan kapıya 100 metreden fazla mesafe bulunması lazım. Yoksa ruhsat alamazlar." şeklinde konuştu.

 

Yönetmelik değişikliğinin ardından il milli eğitim müdürlüklerinde kontrol ekiplerinin oluşturulacağını anlatan Yıldızhan,öğrencilerin hangi konaklama alanlarında kaldığının üniversite tarafından bilineceğini kaydetti.

 

Yıldızhan, ruhsat almış ve öğrencilere hizmet veren mevcut yerlerin, 2019 yılına kadar yeni yönetmeliklere uyum sağlamasını gerektiğini anımsatarak, "Burada bilhassa personel konusu önemli. Kız yurtlarında erkek personel, erkek yurtlarında da bayan personel çalıştırılamayacak. Kanuni müeyyideleri var. Daha önce ruhsat ve izin almayanlar 30 Eylül'e kadar başvurabilirler." diye konuştu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

apartcı

26 Temmuz 2017 Çarşamba 10:34

DEVLET BİZE BİZ ÖĞRENÇİYE HAYIRMI CEPTENMİ ÖDİYCEKTİK ÇOK AKILLI BİR KARAR ALINMIŞ TBR EDİYORUM APARTÇIYAN GİREN ÇIKAN YOK RAHMETLİ DEMİREL FABRİKASIZ BACA DEMİŞTİ :D :D :D

boş laf

26 Temmuz 2017 Çarşamba 06:58

adam iskanı aldımı garaj yerleri çatılar kapatılıp daire yapılıyor.iskandan sonrada kontrol etsene.evlerin balkonlarının neredeyse yüze yakın yerleri odalara dahil edilmiş durumda.

Iso

25 Temmuz 2017 Salı 22:54

Adamlar balkonu kapatip 1 oda olarak apart diye öğrenciye veriyor denetleyen varmı yine denetleyen olmaz

Vesile yeşilyurt

25 Temmuz 2017 Salı 19:28

Bu kanun tasarısı herzaman oldugu gibi apart fiyatlarına yansır.

ISPARTALI

25 Temmuz 2017 Salı 14:04

BETER OLSUNLAR.....

Haksiz kazanc

25 Temmuz 2017 Salı 14:00

Bundan sonra herkes elini taşın altına koysun haksiz kazanç yapanları şikayet edin

GÜRORDU DENİZHAN

25 Temmuz 2017 Salı 12:40

Maliye gözünü açması lazım ülkemizin mali gelirlerin den bir dalıda kira geliridir, ancak neredeyse %70 i kirayı elden alıyor, Milli eğitim Maliye işbirliği ile vergi kaybının önüne geçebilir, hiç kimse zoruna gitmesin bülbül yuvası bile olamayacak meskenler fahiş fiyatlara öğrencilere kiralanmakta, her kurum herkes işini hak ederek yapmalı.

can

25 Temmuz 2017 Salı 12:12

kentde arsa fiyatları enaz 4 kat pahalı, bu fiyat direk daire fiyatlarına yansıyor, hal böyleyken neden yeni konut alanları üretilmez?bodrum ve çatı katları mesken edilemezken , isdisnasız meskene dönüşmesine neden göz yumulur, madem göz yumacaksınız neden insanlara iki kere iş yaptırırsınız..... kardeşim bu memleket sahipsizmi!? yönetimi , hukuku yokmu..... imdaattttttt....

hasan hassan

25 Temmuz 2017 Salı 11:37

Ben asgari ücretle geçinmeye çalışan bir çocuk babasıyım. Oturduğum ev kentsel dönüşümden yıkılacak ev sahibi bir iki aya çık dedi, bir aydır ev arıyorum çatı katı bile besihane gibi ama en az 700 lira nerede kalacağım ben? Ahirette bunların hepsinden tek tek hesap soracağım Yusuf Ziya haberin ola ilk senden soracağım sen geldiğinden beri bu ev ve kira fiyatları bu kadar arttı. Yazıklar olsun bu kadar bürokrata bir kişi kalkıpta fiyatları yarıya indiremiyor.

Eskobar

25 Temmuz 2017 Salı 10:47

Düdük kadar yerler 600-700den aşağı kira yok.. cebimize uygun kafamızı sokucak bi ev bulamıyoruz yada gerçekten sadece kafamız giriyor içeri.. 1+0 nedir yaa.. fiyatıda malum.. ailem için ev kiralıcam, kiralar başımı döndürüyor.. ne desek boş, kısacası Allah, evi olmayana güç kuvvet kolaylıklar sabırlar versin..

Selim

25 Temmuz 2017 Salı 09:00

İlk işim ne kadar bodrum ve çatı katı var onları şikayet edeceğim...

ABDULLAH

25 Temmuz 2017 Salı 07:33

HAYDI HAYIRLISI İNŞAALLHA ŞU TAPUSUZ APARTLARADA EL ATILIR İNSANLAR ÇATİ ARALARINDA 800 TL KİRA VERİYOR KÖPEK BAĞLASAN DURMAYACAK YERLERE ÇOCUKLAR BİR SÜRÜ PARA VERİYOR BUNLARIN ÖNÜNE GEÇİLSİN 34 M2 YERE NASIL VERİLİR 1000 TL KİRA ÖNÜNE GELEN APART YAPIYOR ÇOK GÜZEL AMA NEDENSE KİRALAR DÜŞMEK YERİNE ARTIYOR... BEN GERÇEKTEN DEVLETTEN BU KİRALAR İÇİN YAPTIRIM BEKLİYORUM ASKERİ ÜCRETLE GEÇİN Bİ KİŞİ 100 M2 EVE 600 TL KİRA VEREMEZ..

Musa okur

25 Temmuz 2017 Salı 01:08

Kararlar doğru, nezaman bu konuya el atılacak diye merak ediyorum, tebrikler.

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR