24 Mayıs 2018 Perşembe

  • 4,575 TL
  • 5,360 TL
  • 200,52 TL
  • 101.892
ISPARTA 18°
GÖZYAŞLARIYLA SON VEDA

GÖZYAŞLARIYLA SON VEDA

UZMAN ÇAVUŞ MEHMET KAYAN KAZADA HAYATINI KAYBETTİ

UZMAN ÇAVUŞ MEHMET KAYAN KAZADA HAYATINI KAYBETTİ

O KAZADA ÖLEN SÜRÜCÜ DOKTOR ÇIKTI

O KAZADA ÖLEN SÜRÜCÜ DOKTOR ÇIKTI

ISPARTA'DA DEV OPERASYON 19 KİŞİ GÖZALTINDA

ISPARTA'DA DEV OPERASYON 19 KİŞİ GÖZALTINDA

EŞİ RESSAM KIZI YAZAR

ITSO Başkan Yardımcısı İşadamı Metin Çelik'in eşi Meral Hanım amatörce ilgilendiği resim alanında ilk kişisel sergisini açarken, 13 yaşındaki kızı Derya ise kendi yazdığı Benim Dünyam kitabıyla Türkiye'nin en küçük yazarları arasında yerini aldı.

Isparta

Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı İşadamı Metin Çelik, sanat alanında çifte mutluluk yaşıyor. Amatörce resimle ilgilenen eşi Meral Çelik, kişisel ilk sergisini cumartesi günü İncident Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinde açtı. Çelik'in 13 yaşındaki kızı Derya'da 1 ay önce yayınladığı Benim Dünyam kitabıyla Türkiye'nin en küçük yazarları arasına girmeyi başardı. Derya Çelik, Isparta'nın da en küçük yazar unvanını elde etti. Meral Çelik'in cumartesi günü gerçekleşen kişisel resim sergisi açılışına Vali Yardımcısı Mestan Deniz ve çok sayıda davetli katıldı. 32 eserden oluşan sergi 1 ay kadar açık kalacak.

AMATÖR DE OLSA BÜYÜK BİR CESARET

Serginin açılışı öncesinde konuşma yapan Vali Yardımcısı Deniz, Isparta'da her hafta kültürel, sosyal ve sportif etkinlikler düzenlediğine dikkat çekerek, şehrin bu alanda el sanatları ve güzel sanatlara ziyadesiyle önem verdiğini bildirdi. Deniz, Isparta'ya gelmeden de önce bu ilimizin değerli mensuplarının bu hassasiyetlerini ve bu alandaki başarılarını biliyordum. Meral Çelik hanımefendiyi kutluyorum. Her ne kadar amatörce bir çalışma olsa da büyük bir cesaret olduğunu düşünüyorum. Bu alanda diğer hanımefendilere güzel bir örnek oluşturacağına da yürekten inanıyorum. dedi.

İLERİDE PROFESYONEL HALE GELECEK BU ÇALIŞMAYI TAKDİR EDİYORUZ

Herkesin esasında bir takım becerileri olduğunu ifade eden Vali Yardımcısı Deniz, sözlerine şöyle devam etti: �Ama bunlar ortaya çıkartılamamıştır. Belki üzerinde titizlik gösterilip, bu becerilerin geliştirilmesine yönelik çalışmalarımızı devam ettiremememizden bir takım yavaş çalışmalar olabilir. Hâlbuki bu konudaki yeteneğini ve becerilerini kültürel ve güzel sanatlar alanında gösteriyor olmaları da güzel bir olaydır. Bu bakımdan amatörce dediğiniz ama belki ileri de profesyonel hale gelecek bu çalışmayı takdir ediyoruz. Ayrıca İncident Ağız ve Diş Sağlığı Hastanemize bu işin organizasyonunda ev sahipliği yaptığı için de teşekkür ediyorum.�

ÇOK FAZLA TALEP VAR

Kişisel ilk resim sergisini açmanın mutluluğunu yaşayan Meral Çelik ise, resim yapmaya 2009 yılında başladığını belirterek, güzel sanatlara büyük ilgisi olduğunu ifade etti. Daha önce sanat alanında hiçbir faaliyet göstermediğini belirten Çelik, Resim alanında çalışma yapmaya karar verdim. Denedim ve hoşuma gitti. Hiçbir eğitim almama rağmen başarılı oldum. Her şeye karşı el becerilerim vardı, resimde bunu kanıtlamış oldum. Ayrıca talep çok fazla. Ben bu kadar talep göreceğini düşünmüyordum. Eserlerim evimdeydi. Eserlerim çerçeve aşamasında bile müthiş talep gördü. Ama satış düşünmüyorum şeklinde konuştu.

13 YAŞINDA KİTAP YAZDI

Öte yandan İşadamı Metin Çelik'in sanat alanında yaşadığı çifte mutluluktan bir diğeri ise 13 yaşındaki kızı Derya'nın kendi eseri olan Benim Dünyam isimli kitap. Çok küçük yaşta yazdığı hikâyeleri ve denemeleri 92 sayfalık kitabında ölümsüzleştiren Derya Çelik, bu başarısıyla Türkiye'de en küçük yazarlar arasında yerini aldı. Derya Çelik, Isparta'nın ise en küçük yazarı unvanını elde etti. 1 ay önce 2 bin adet basılan kitabın şimdilik satışı yapılmıyor.

KÜÇÜK YAŞTA BÜYÜK ESER

Vali Yardımcısı Mestan Deniz, TED Koleji 8. Sınıf öğrencisi Derya Çelik'i de kutlayarak, Benim Dünyam isimli kitabın küçük yaşta yazılan büyük bir eser olduğunu vurguladı. Deniz, Bu kitap küçük yaştaki insanların büyük işler başaracağına bir örnektir. Bu öğrencilerimizi böyle yüksek performans gösterecek şekilde yetiştiren sevgili öğretmenlerimizi ve saygı değer velilerimizi de yürekten kutluyorum dedi.

BENİM ESERLERİMDEN DAHA ÖNEMLİ

Meral Çelik ise, duygusal ve sanata değer veren bir aile olduklarını vurgulayarak, kızı Derya'nın çıkardığı kitabın kendi resim eserlerinden daha önemli olduğunu ifade etti. Çelik, ŞAİK Lisesi Türkçe Öğretmeni Levent Kılıçkaya ile birlikte çalışıyorlardı. Onun desteğiyle beraber bir çalışma yaptılar. Kitaptaki hikâyeler kendi eserleri ve birkaç denemesi var. Sonuçta güzel bir eser çıktı diye düşünüyorum şeklinde konuştu.

DERYA ÇELİK KİMDİR?

24 Mart 2000 Antalya doğumlu olan yazar, 2006dan bu yana TED Isparta Kolejinde okuyor. İngilizce, Almanca dillerinde eğitim almaya devam eden Derya Çelik, farklı sosyal faaliyetlerin içinde de yer almak. Müzik, sinema, basketbol, voleybol gibi hoşlandığı uğraşları olan genç yazar, sevdiği ve güven duyduğu bir aile ortamında olmanın verdiği mutlulukla hem eğitim hayatına hem de yazarlığa devam ediyor.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR