27 Mayıs 2018 Pazar

  • 4,707 TL
  • 5,492 TL
  • 196,80 TL
  • 103.200
ISPARTA 22°
BAŞKAN GÜNAYDIN SAHAYA İNDİ

BAŞKAN GÜNAYDIN SAHAYA İNDİ

KÖY GARAJINDA YANDIN ÇIKTI

KÖY GARAJINDA YANDIN ÇIKTI

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

ERKEN SEÇİME BAKIN NELER DEDİLER...

Isparta, olası bir erken yerel seçime yeşil ışık yakıyor. Ana muhalefet, seçimlerin zamanında yapılması yönünde prensip kararı alsa da muhalefet partileri MHP ve Saadet gibi hazırlıklar başladı mesajı veriyor. MHP güçleneceğini, CHP Ispartalı'nın ortak kararını ön plana çıkarıyor, Saadet ise seçimlerin erkene alınmasının ardında yatanlara vurgu yapıyor.

Isparta

2013 sonbaharı yerel seçimlerin tarihi gibi gözüküyor. Seçimlerin 6 ay önce yapılması olasılığı, ana muhalefet partisini, prensip kararı almaya itti. CHP, seçimlerin zamanında yapılması önünde karar aldı. Ancak, olası seçime de hazırlık yapmaya başladı.

CHP İl Başkanı Vedat Şenol, iktidarın yerel seçimlerin zamanında yapılması tavrı olduğunu hatırlatarak, “Bizim genel başkanımız da seçimlerin zamanında yapılması konusunda tavırları var” dedi.  Şenol, “Bu bir prensip kararı. Ama seçimler erkene alındığı zaman biz zaten, her an seçim olacak gibi hazırlık yapıyoruz ve olacak erken seçime de hazırız” dedi.

“SEÇİMİN TEMASI: BELEDİYELERE

YAPILAN OPERASYONLAR OLACAK”

CHP İl Başkanı Vedat Şenol, yerel seçimlerin ana temasının belediyelere yapılan operasyon olacağını savundu. Şenol, “Yerel iktidarlara karşı AKP Hükümeti’nin büyük bir saldırısı oldu. Özellikle CHP’li belediyelere hiçbir mesneti olmayan suçlar isnad edilerek, terör örgütü yuvası gibi saldırıldı. Halbuki halkın oy vererek seçtiği belediyelere karşı daha tutumlu, daha özenli olunması gerekir. Buralar kurum değildir, halk adına çalışır. Sonradan altından kalkamayacakları uygulamalar yapmaktadırlar. Bu belediye başkanlarının yargılanması sonucunda hepsinin aklanacağını zannediyorum. Ama telafi mümkün olmayan yaralar açılmaktadır. Bu anlamda özellikle belediyelerimiz artık icraat mı yapacak, AKP hükümetine karşı savunmamı yapacak bilmemektedirler. Bu esasında ülke genelinde yaratılan kurku imparatorluğunun bir parçası. Ergenekon Operasyonu’nu CHP’ye yapamadılar, ama belediyelere bu şekilde operasyon yaptılar” dedi.

CHP’NİN ADAY BELİRLEME YÖNTEMİ

CHP İl Başkanı Vedat Şenol, Isparta’da nasıl bir aday çıkaracaklarını da anlattı. Şenol, “Isparta’da CHP dışında en geniş kitlelerin oy verebileceği aday adayları kimler olabilir bunun araştırmasını yapacağız. Bu konuda belediye başkanı adaylığına niyetli olan, ciddi bir şekilde çalışabilecek ekipler kurabilecek arkadaşlarımızın da partimize katılmalarını ve bu çalışmalara girmelerini isteyeceğiz” dedi.

MUHALEFET PARTİLERİ NE DÜŞÜNÜYOR?

Yerel seçimlerin erkene alınmasını en çok isteyen parti olduklarını söyleyen MHP İl Başkanı İsa Yalçın, bu karar alınırken, belediyelerin 5 yıllık planlarının göz ardı edilmemesi gerektiğinin de altını çizdi. Yalçın, “Sandığın gelmesini biz herkesten çok isteriz. Başarımızın artarak devamının nasıl olduğunu kendine göstermek istiyoruz. Ama belediye başkanlarımızın da şunları söylemek en doğal haklarıdır. 5 yıllık bir program yapmışlardır. Bu plan neticesinde zaman zaman bir takım dış sebeplerden dolayı engellemeler de olduğu için program aksamaktadır. Hizmet noktasında 5 yıllık hakları vardır. Ancak, iktidar partisi erken seçimi gündeme getirirse, biz muhalefet partisi olarak sandığı en çok isteyen partiyiz” dedi.

SAADET PARTİSİNİN DÜŞÜNCELERİ

Diğer bir muhalefet partisi Saadet de, “Ne zaman karar alınırsa alınsın, bir seçime hazırız” dedi. Saadet Partisi İl Başkanı Cevat Gençay, “Ne zaman güreşeceklerse mindere çıkmaya hazırız” dedi.

Saadet Partisi İl Başkanı Cevat Gençay, seçimlerin 6 ay öne alınmasının da düşünülmesi gereken bir konu olduğunu söyledi. Gençay, “AKP, herhalde puan kaybetmeye başladı ki çok daha fazla puan kaybetmeden bu seçimi biran önce yapayım, aynı gücümü sağlayayım diye çalışıyor. Ama, bu sefer o eski minderler aynı şekilde olmayacak. Bu sefer halkımız, seçimde farklı düşüncelere kaymalar olacak. Özellikle Saadet Partisi çok artış sağlayacak” dedi.

HABER FOTO: GÜLKENT GAZETESİ

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR