visitor analyticsvisitor analytics

ERKEN SEÇİM EN GÜÇLÜ İHTİMAL

ERKEN SEÇİM EN GÜÇLÜ İHTİMAL
13 Ağustos 2015 Perşembe 19:27

Başbakan Davutoğlu Son dakika! Koalisyon açıklaması AK Parti - CHP koalisyonu olmadı Türkiye'nin günlerdir beklediği koalisyon görüşmesinde son dakika açıklamasını Başbakan Ahmet Davutoğlu yaptı. Davutoğlu, "Koalisyonun olmayacağı yönünde bir kanaat hasıl olmuştu. Yeniden mili iradeye başvurmanın artık tek ihtimal haline geldiğini söyleyebiliriz.

Türkiye'nin günlerdir beklediği koalisyon görüşmesinde son dakika Başbakan Ahmet Davutoğlu ile CHP lideri Kılıçdaroğlu arasında gerçekleştirilen koalisyon görüşmesine ilişkin olarak, "Koalisyonun olmayacağı yönünde bir kanaat hasıl olmuştu. Yeniden mili iradeye başvurmanın artık tek ihtimal haline geldiğini söyleyebiliriz. Erken seçim güçlü bir ihtimaldir." dedi.

Türkiye'nin günlerdir beklediği koalisyon görüşmesi sona erdi. Ankara Palas'ta gerçekleşen görüşme 1,5 saat sürdü. Görüşme sonrasında herhangi bir açıklama yapılmadı. Ancak kulislere yansıyan bilgiler ve piyasa tepkileri 'koalisyon kurulamadığı' yönünde oldu. İki lider partilerinin MYK üyelerini toplantıya çağırdı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun konuşmasının satırbaşları;

"ÇOK ZOR SÜREÇLERDEN GEÇTİK"

Hükümet kurma görevini aldıktan sonra kapsamlı bir bilgi sunmak üzere huzurunuzdayım. Ama her şeyden önce son günlerde ülkemizin huzuru güvenliği için büyük gayret sarf eden askerlerimize polislerimize TSK’ya emniyet birimlerine takdirlerimi ifade ediyorum. şehitlerimize rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. 7 Haziran seçimelri ülkemizin önüne yeni bir tablo koymuştur. 7 Haziran akşamından itibaren parti olarak çok yoğun bir değrelendirme sürecinden geçtik. Millet bir görev vermişse ona tekrar düşün demeden önce görevlerimizi yerine getirme bilinciyle tüm istişarelerimizi yaptık. ülkeyi yönetme sorumluluğunda bir parti olarak gereğini yapacağımızı söylemiştik. Çok zor süreçlerden geçtik. Eminin milletimizin her ferdi iki aylık süreçte üzerimize düşeni yaptığımızın farkındayız. Ülkemize yönelik güvenlik riski sözkonusu olduğunda güvenlik mekanizmalarımız tereddüt edilmeksizin harekete geçtik. Milletimizin bize verdiği ödevi yerine getirmekte kararlıyız. Tereddüte mahal olmayacaktır. 

"KİMSE NE KARAMSARLIĞA NE DE FIRSATÇILIĞA YÖNELMESİN"

Kimse ne karamsarlığa ne de fırsatçılığa yönelmesin. Milli irade bize kendinizi değerlendirin demiştir. Bunun gereği içinde partimizin bütün kademelerinde değerlendirme yaptık. Milletimiz 7 Haziran'da oturun ve konuşun demiştir. Koalisyon görüşmelerinde netice alınmazsa yapılacaklar bellidir. Bütün çabalarımız meşruiyet çizgisinde yürümüştür. 8 Haziran'dan sonra pek çok parti kapılarını kapatırken biz bütün partilerle görüşeceğimizi vurguladık. Açık, ilkeli, şeffaf bir şekilde temaslarımızı sürdürdük. Hangi parti ile koalisyon imkanı varsa derinleşerek görüşmelerimizi gerçekleştireceğimiz söyledik. Hükümet ortaklığı kurmak için bir zemin olup olmadığına bakmak için istikşafi görüşme sürecini başlattık.

"CHP İLE ÇOK ÖNEMLİ BİR MÜTESEBAT OLUŞTU"

CHP ile 35 saati bulan görüşmeler neticesinde bütün meseleler gözden geçirildi. Çok önemli bir müktesebat oluştu. CHP ile görüşmeler sonucunda ortaya çıkan rapor, başlı başına bir kazanımdır. İki parti arasında uzun süredir talep edilen diyalog gerçekleşti. Üzerinde mutabık kalınan konular daha fazladır. CHP tarafına özellikle üzerinde mutabık kaldığımız zeminde süreli bir reform hükümeti kurulması yönünde teklifte buluduk.

"ERKEN SEÇİM EN GÜÇLÜ İHTİMAL"

Koalisyonun olmayacağı yönünde bir kanaat hasıl olmuştu. Yeniden mili iradeye başvurmanın artık tek ihtimal haline geldiğini söyleyebiliriz. Erken seçim güçlü bir ihtimaldir. Erken seçime gitme zaruretinin ortaya çıktığı bu önedme siyasi diyalog hep birlikte sürdürmeliyiz.

CHP'YE TEŞEKKÜR

Tam bir ay geçti. Sayın Kılıçdaroğlu ve ekibine, üslup kurallarına riayetleri dolayısıyla teşekkür ediyorum. bu medeni bir ilişkidir. Bunu şunun için zikrediyorum. Görüşmeler açık ilkeli ve şeffaf yürümüştür. Şeffaflık taraflar açısından. Derin tartışmalar yaşanmıştır, ama hep karşı taraflar birbirlerinin görüşlerini not etmişlerdir.

Tabi iki farklı akımdan gelmek, farklı siyasi kanatlardan gelen siyasi partiler olarak, derin görüş ayrılıklarımızın olduğu da bir vakadır. Üzerinde ittifak edilen hususlar olduğu da aşikardır. Ben metinleri okuduğumda, mutabık kalınan. Ancak başta dış politika ve eğitim olmak üzere, bazı alanlarda da görüş ayrılıkları vardı.

Reform ve restorasyon hükümetleri arasındaki farktan da kaynaklanan, ortaklık kurmak bakımından anlayış farklılıklarının olduğu aşikar. Geçtiğimiz pazartesi bir akşam yemeğinde, 4,5 saate yakın tek tek gözden geçirdik. Derin görüş ayrılıkları dolayısıyla, uzun dönemli koalisyonda doğabilecek sıkıntılar da göz önüne alınarak, başta seçenekleri de değerlendirmek üzere CHP tarafına, üzerinde mutabık kaldığımız hususlarda, süreli bir reform hükümeti kurularak, seçimleri de göz önünde bulunduran bir yaklaşımla birlikte bir çalışma yapmayı, bunun sonunda karşılıklı anlayış içinde Türkiye’yi hükümetsiz bırakmama, türk siyasi zeminini istikrara kavuşturma yönünde teklifte bulundum.

Sayın Kılıçdaroğlu kendi ben kendi MYK’mızda istişarelerde bulunduk. Bugün bir araya geldiğimizde, karşılıklı güvenin arttığı, üslup ve usul anlamında anlayışa dayalı siyasette yumuşama ortak zemini güçlendiren bir atmosferin devam ettiğini görmekten büyük memnuniyet duydum.

"KILIÇDAROĞLU UZUN DÖNEMLİ KOALİSYON KONUSUNDA DAHA OLUMLUYDU"

Ancak sayın Kılıçdaroğlu’da yaptığı istişarelerde, uzun dönemli bir koalisyon konusunda daha olumlu, ancak reform, kısa dönemde süratle reforma odaklı bir şey konusundaki kaygılarını ifade ettiler.

“HÜKÜMET ORTAKLIĞININ GERÇEKLEŞTİRİLECEĞİ ZEMİN OLMADIĞI YÖNÜNDE BİR KANAAT OLUŞMUŞTUR”

Bu diyalogların karşılıklı anlayış içinde sürdürülmesi, hükümet ortaklığının gerçekleştirileceği zemin olmadığı yönünde bir kanaat oluşmuştur.

İki parti iki genel başkan olarak karşılıklı anlayış olarak bir tutum ortaya koyduk. Anlaşmak veya anlaşmamak doğal iki sonuçtur. Önemli olan, hangi sonuca ulaştığınız kadar, bu sürece ulaşana kadar gösterdiğiniz tavırdır.

Geldiğimiz noktada kitlelerimizin de farklı talepleri göz önüne alınarak, MYK’da da değerlendirdiğimiz kamuoyu anketi yaptık. Kitlelerimizin beklentilerindeki farklılık göz önünde bulundurarak, koalisyon ortaklığı yapmanın zemininin oluşmadığı kanaatine vardık. Bu Türkiye’nin yönetim boşluğuna düşeceği anlamına gelmez.

Yeni bir hükümet yapısı çıkana kadar bunu yapacağımızdan milletimizin emin olmasını beklerim. Ayrıca bu çabalarımız devam edecek. Ben daha ilk aşamada zikrettiğim gibi, Sayın Bahçeli’yle de Kılıçdaroğlu’yla temasları sürdüreceğimi ifade ettim. Ülkemizin hükümetsiz kalmaması çerçevesinde çabalarımızı sürdüreceğiz.

İkinci bir sonuç da görünen o ki, bütün bu değerlendirmeler, Bahçeli’nin erken seçim yönündeki açıklamaları göz önüne alındığında, ülkemizin bu yöntemler denendikten sonra, tekrar milli iradeye başvurma ihtimali yükselmiştir, hatta tek ihtimal haline gelmiştir de diyebiliriz. Erken seçim güçlü bir ihtimaldir. Hatta tek ihtimal de diyebiliriz. Bu yönde çalışmalarımız, yine gerektiğinde hukuk devleti kuralları içinde atılması gereken adımlar neyse, o adımlar atılarak gerektiğinde Türkiye’yi suhuletle ve huzur ortamı içinde Türkiye’yi erken seçime götürme sorumluluğu da üzerimizdedir.

Ankara bugün Türkiye tarihinin en kritik görüşmelerinden birisine daha ev sahipliği yaptı. AK Parti lideri ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu üçüncü kez koalisyon için biraraya geldi. Ankara Palas’taki görüşme saat 14:00′da yapıldı.HER GÖRÜŞMEDE YENİ ŞART

AK Partili kaynaklar görüşmelerde her türlü konunun tartışıldığını fakat CHP'nin her görüşme esnasında yeni şartlar ortaya çıkardığını dile getiriyor. AK Partili kaynaklar görüşmenin olumsuz geçtiğini ve 3 ay içinde seçimlerin tekrarlanacağını belirttiler.

"KOALİSYON OLMADI"


Gelen kulislere göre CHP ya hep ya hiç dedi. 4 yıllık hükümet yapalım dedi. AK partinin elinde ise 3 seçenek vardı. Reuters'a konuşan CHP’li bir yetkili AK Parti ile koalisyon görüşmelerinin olumsuz sonuçlandığını söyledi.

İSTANBUL’UN FETHİ!

Toplantıda liderler, İstanbul’un fethini resmeden bir tablonun önünde poz verdiler. Buluşmada CHP’li Haluk Koç ile AKP’li Ömer Çelik de bulunuyor.

GÖZLER TOPLANTI SONRASI AÇIKLAMALARINDA

Toplantı sonunda büyük ihtimalle Türkiye ya yeni bir seçime doğru yol alacak ya da AKP ile CHP koalisyon ortağı olup yeni hükümeti kuracak. Kritik görüşmeyle birlikte Ankara kulisleri de hareketlendi.

“İNTİHAR EDECEK HALİ YOK”


AK Parti cephesinde; dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Başbakan Davutoğlu’na yönelik yaptığı “Kendi ilkeleriyle de karşı düşüncenin örtüşmesi lazım. Herhalde örtüşmüyorsa, intihar edecek hali yoktur” açıklamasının ardından parti içerisinde erken seçim ihtimalı öne çıktı.A Haber kanalında canlı yayına katılan Numan Kurtulmuş koalisyon çalışmaları hakkında konuştu. Davutoğlu-Kılıçdaroğlu görüşmesi başladığı sırada konuşan Kurtulmuş, “Uzun bir görüşme olmasını beklemiyorum. Masadan hayırlı bir sonuçla kalkılacağını düşünüyorum” dedi.

İşte Kurtulmuş’un sözlerinden satır başları:

UZUN BİR GÖRÜŞME OLMASINI BEKLEMİYORUM


Son derece medeni ve açık yüreklilikle karşılıklı bir araya geldiler. Bu görüşme sürecinin yürütülmesi başlı başına bir kazanımdır. Uzun bir görüşme olmasını beklemiyorum.Masadan hayırlı bir sonuçla kalkılacağını düşünüyorum

SÜRECİN GELDİĞİ NOKTA BİLE BÜYÜK KAZANIM

Koalisyon görüşme sürecini yerine getiriyoruz. Sürecin geldiği noktada bile büyük bir kazanım elde edilmiştir.

Bundan sonra ne olur, olur olmaz, böyle olur, şöyle olur ne olursa olsun beklentimiz Türkiye'nin ortak menfaatini ilgilendiren konularda birlikte hareket edebilecek bir zemin olacağına inanıyorum.

('Bugünkü görüşmeyle ilgili ne düşünüyorsunuz? Bahçeli'nin "Cuma namazından sonra koalisyon kurulsun sözleri vardı' sorusu üzerine) Tek başınıza da olsa bunun bir zamanı vardır hükümet kurmak için. Siyasi şartlar var, bu şartlar şu zaman bu zaman demeyi doğru kılmıyor. 8 Haziran'da yeni bir tablo ortaya çıktı, halk 'koalisyon deneyin' dedi.

MHP İLE GÖRÜŞMELER OLACAK MI?


Söylediklerimizin arkasındayız, bütün partilere çağrıda bulunacağız. Bu memleketin meselesi hepimizin meselesidir. 8 Haziran'da hangi noktadaysak bugün de aynı noktadayız.

UNUTMAYINIZKI

vatandas
14 Ağustos 2015 Cuma 11:45

DIMRIYE PIRINCE GIDERKEN ; EVDEKI BULGURDAN OLMAKDA VAR!

1 Beğendim
3 Beğenmedim
 
Yanıtla
TÜM YORUMLARI GÖRÜNTÜLE

Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Sitemiz yapılan yorumlardan sorumlu tutulamaz.

DİĞER HABERLER

METEOROLOJİDEN ISPARTA İÇİN YAĞIŞ UYARISI

METEOROLOJİDEN ISPARTA İÇİN YAĞIŞ UYARISI

METEOROLOJİDEN ISPARTA İÇİN YAĞIŞ UYARISI

MHP’Lİ BAŞKANDAN MİLLETVEKİLİ BİLGİÇ’E TEŞEKKÜR

MHP’Lİ BAŞKANDAN MİLLETVEKİLİ BİLGİÇ’E TEŞEKKÜR

MHP’Lİ BAŞKANDAN MİLLETVEKİLİ BİLGİÇ’E TEŞEKKÜR

ULUBORLU FOTOĞRAF YARIŞMASI SONUÇLANDI

ULUBORLU FOTOĞRAF YARIŞMASI SONUÇLANDI

ULUBORLU FOTOĞRAF YARIŞMASI SONUÇLANDI

ESNAF DOSTU BAŞKAN

ESNAF DOSTU BAŞKAN

ESNAF DOSTU BAŞKAN

ÇÖP KAMYONU KADINI EZDİ

ÇÖP KAMYONU KADINI EZDİ

ÇÖP KAMYONU KADINI EZDİ

3 İLİN VALİSİ GÜL TOPLADI

3 İLİN VALİSİ GÜL TOPLADI

3 İLİN VALİSİ GÜL TOPLADI

ÇOK OKUNANLAR

ÖNE ÇIKANLAR

SONRAKİ HABER

ITKM’de yeni süreç

ITKM’de yeni süreç