21 Mayıs 2018 Pazartesi

  • 4,505 TL
  • 5,298 TL
  • 186,41 TL
  • 102.410
ISPARTA 23°
ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

BU ACININ TARİFİ YOK

BU ACININ TARİFİ YOK

Enver Taha Aydın Yazdı

Daha önce bu köşeden yazdığım, MHP'li Belediyelere zulmediyorlar başlıklı köşe yazımda, AKP iktidarının kendi partisinden olmayan belediyelere nasıl davrandığını anlatmaya çalışmıştım.

Isparta

AKP’nin, iktidar olmanın verdiği güçle –her alanda- MHP ve CHP’li belediyeleri baskı altına almaya çalıştığını, sindirme operasyonları uyguladığını defalarca yazdık. Bunları artık duymayan kalmadı.

                Bu konuda en son aylar önce yazdığım, “MHP’li Belediyelere zulmediyorlar” başlıklı yazımda, Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın hakkında yapılacak olan bir ön incelemeye, bir ‘memur’un görevlendirildiğini, o memurun da Başkan Günaydın’ı ayağına çağırdığını yazmıştım. Belediye Başkanının onuruyla oynamak ve onu toplum nezrinde küçük düşürmeye yönelik yapılan bu eylemi yazmamdan sonra Vali Memduh Oğuz beni telefonla arayarak, böyle bir şeyin bir daha tekerrür etmeyeceğini, gerekli görülen hallerde ‘en azından’ bir daire müdürü görevlendirileceğini söylemişti.

                Belediye Başkanının, partisi ve şahsından öteye, temsil ettiği makama karşılık yapılan bu saygısızlıktan sonra Vali beyin “devlet adamlığı” adına söyledikleri beni sevindirmişti. Ancak birazdan aktaracağım olayda da göreceğiniz üzere; “küçük düşürme”, “yıldırma” ve “sindirme” politikaları -her alanda- devam ediyor.

 ** ÇALIŞMAYI BAKANLIK TAKDİR ETTİ!

                Konunun daha net ve ne kadar önemli olduğunun anlaşılması için konuyu en başından anlatalım. Türkiye genelindeki “Çöp Deponi Alanı” sayısı sadece 26. Bu deponi alanlarından bir tanesi de Isparta’da. Bu alan; “Göller Bölgesi Belediyeler Birliği” tarafından işletiliyor ve bu birliğin başkanı da Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın. Çöp Deponi alanı; 7 ilçe, bu ilçelere bağlı kasabalar ile merkez köy ve kasabalar tarafından kullanılıyor. Bu alana günlük 40 araç giriş-çıkış yapıyor ve bu araçlar ortalama 300 ton çöp döküyorlar.

                Çevre Bakanlığı, Türkiye genelinde bulunan 26 çöp deponi alanını denetliyor. Bu denetlemelerde, ilimizde bulunan çöp deponi alanı düzenli depolama, sızıntı sularının yer altı kaynaklarına karışmasının engellenmesi, arıtıldıktan sonra doğaya bırakılması gibi çeşitli konularda sınıfı geçerek “Türkiye ikincisi” oluyor.

                Bu başarının ödüllendirilmesi için Çevre Bakanlığı, Göller Bölgesi Belediyeler Birliği başkanı da olan Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın’ı plaketle ödüllendirmek istiyor. Bu plaketi de illerde en yüksek mülki amir olan Valiler veriyor. Plaketin verilmesi için de 5 Haziran Dünya Çevre Günü seçiliyor.

                Ancak ne oluyorsa işte bu saatten sonra oluyor.

** BAŞKANA YİNE AYNI MUAMELE!

                5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde plaketini almaya hazırlanan Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın o gün bir sürprizle karşılaşıyor. Protokol olarak Vali beyin vermesi gereken plaket, -her nedense(!)- o gün Vali beyin işinin çıkması nedeniyle “Vali Yardımcısı” tarafından verilmek isteniyor. Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın bunu şiddetle reddediyor ve törene gitmiyor.

                Skandallar bununla da sınırlı kalmıyor. Başkan Günaydın’a plaketini veremeyen Çevre İl Müdürlüğü yetkilileri Başkan Günaydın’ı arayarak, “Bir memur gönderin, plaketinizi alın” diyorlar. Başkan Günaydın da, “Ben plaket almak için değil, halkımıza hizmet etmek için görev yapıyorum. Hiçbir memurumu da göndermiyorum” diyerek kendisi ve oturduğu makama karşı yapılan bu “küçük düşürme” oyununa gelmiyor.

** BU MU SİZİN TARAFSIZLIĞINIZ?

                Bu gün yüzüne çıkmamış olayı aslında yazmak gibi bir derdim yoktu. Ancak, AKP İl Başkanı Nuri Uzaktaş’ın dün bazı gazetelerde çıkan, “parti olarak tarafsızız” anlamına gelen sözlerini okuyunca yazmak istedim.

                AKP İl Başkanı Uzaktaş neyi ne kadar biliyor bilmiyorum ama; Isparta Belediye Başkanı’na yapılan bu zulümleri halk görüyor ve öğreniyor. Daha önce bir memurla muhatap edilmek istenen Başkan Günaydın’a bu seferde “hak ettiği” plaketi vermek bile birilerinin zoruna gidiyor. AKP’den olmayan Belediye Başkanlarının hangi şartlar altında hizmet üretmeye çalıştıklarını, başarılı olduklarında da ne tür muamelelerle karşılaştıklarını Isparta halkı bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da öğrenecek.

                Yeter karar milletin!

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR