20 Haziran 2018 Çarşamba

  • 4,745 TL
  • 5,497 TL
  • 194,91 TL
  • 94.437
ISPARTA 21°
CEYHAH'DAN SDÜ REKTÖRÜNE SERT TEPKİ

CEYHAH'DAN SDÜ REKTÖRÜNE SERT TEPKİ

ISPARTA'DA GAZİ ALBAYRAK'IN EVİ YANDI

ISPARTA'DA GAZİ ALBAYRAK'IN EVİ YANDI

EĞİRDİR'DE KORKUNÇ KAZA 2 YARALI

EĞİRDİR'DE KORKUNÇ KAZA 2 YARALI

YAKA ARTIK TAMAM DİYOR

YAKA ARTIK TAMAM DİYOR

EN BÜYÜK HAYALİ GERÇEK OLUYOR!

Bediüzzaman Said Nursi’nin bundan tam 120 yıl önce 1897 yılında zihni temellerini attığı Medresültü’l Zehra Üniversitesi hayalini AK Parti iktidarı gerçeğe dönüştürüyor. Dini ilimlerle Fen bilimlerini birleştirecek olan bu üniversite için ilk adım bugün TBMM’de atılıyor. TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Üyesi ve Barla Platformu Başkanı Isparta Millvetvekili Said Yüce Sabah.com.tr için anlattı.

Isparta

Said Nursi'nin Osmanlı döneminde çalışmalarına başladığı ancak yarım kalan ve hayali olan Medresetüzzehra (Zehra Üniversitesi)Meclis'teki tasarı ile hayata geçiyor. Van'da hayata geçecek olan Üniversite'nin detaylarını AK Parti Isparta Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Üyesi Said Yüce Sabah.com.tr için anlattı.

İŞTE O AÇIKLAMALAR:

Said Nursi'nin 1897 de daha 19 yaşındayken Van'da Horhor Medresesi'nde, düşüncesini geliştirdiği ve temellerini attığı, Medresetüzzehra Projesi şükürler olsun artık gerçekleşiyor. Bediüzzaman Anadolu'nun ve İslam aleminin en büyük probleminin bundan 120 sene önce cehalet olduğunu tespit etmiş ve bunun çaresininde ancak eğitim ve ilimle mümkün olabileceğini ifade etmiştir.

"FEN İLİMLERİ VE DİN İLİMLERİNİN BERABER OKUTULMASINI İSTEMİŞ"

Osmanlı medreselerinin büyük bir zafiyet içine girdiğini,eğitimdeki gerilemenin Osmanlı'nın ve İslam dünyasının en büyük problemi olduğunu görmüş ve bu üniversiteyi Bitlis, Van ve Diyarbakır illerinde başta olmak üzere kurulmasını istemiş ve eğitim kurumlarında, Fen ilimleriyle Din ilimlerinin beraber okutulmasını istemiştir.

"BUGÜN YAŞADIĞIMIZ SIKINTILARI YAŞAMIYOR OLACAKTIK"

Bediüzzaman'ın hayal edip düşündüğü bu proje o gün veya cumhuriyetin ilk dönemlerinde gerçekleştirilmiş olsaydı bugün yaşadığımız sıkıntıların birçoğunu yaşamamış olacaktık.

"BUGÜN MECLİS'TEN GEÇECEK"

İnşallah bugün meclis komisyonundan geçmesini beklediğimiz Zehra Üniversitesi projesi Meclis Genel Kurulu'nda da kabul edildikten sonra bu hayal gerçekleşecek ve ülkemiz için çok önemli neticeler doğuracağını ümit ediyoruz.

RİSALİ NUR KÜLLİYATI'NDA MEDRESETÜEZZEHRA ÜNİVERSİTESİ PROJESİ'NDEN NASIL BAHSEDİLİYOR?

Câmiü'l-Ezher'in kız kardeşi olan, Medresetüzzehrâ namıyla dârülfünunu mutazammın pek âli bir medresenin Bitlis'te ve iki refikasıyla Bitlis'in iki cenahı olan Van ve Diyarbakır'da tesisini isteriz. Emin olunuz,biz Kürtler başkalarına benzemiyoruz. Yakınen biliyoruz ki, içtimaî hayatımız Türklerin hayat ve saadetinden neş'et eder" diyerek devletin temsilcilerine Medresetüzzehrâ'nın açılmasının doğu illerinin ve doğu âlimlerinin geleceği için çok önemli olduğunu belirtmiştir.

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

soysuzlar

05 Haziran 2016 Pazar 11:39

Bir delinin anatomisini kendine felsefe edinen avaneler varacağınız nokta ****unuzda cebelleşmek olacaktır.

aslan

03 Haziran 2016 Cuma 10:47

ıspartada nur üniversitesi çoktan kurulmuş, haberin yokmudur. şubeleri bütün dünya ülkelerine bile açılmış. Üniversitenin ilk zamanlarda binlerce kalem matbaa gibi **** **** chp nin zulmüne karşın görevlerini layıkı ile yapmışlar. elhamdülillah.şimde ise acaba bu hizmette biz neredeyiz ona bakmalı

üniversiteli

03 Haziran 2016 Cuma 10:40

ıspartamızda üniversitemizmi yok sıkma canını yakında batı doğu kampüsü olarak ikiye böleriz alsanı bir üniversite daha

çobanisalı

03 Haziran 2016 Cuma 10:38

İlim; Dini ilimler ve fenni ilimler olarak elbette sınıflandırılmış. İnsan herzaman yanlış yapmaya meyyaldir. Bu dünya imtiham dünyası. orada kurulması gereken dini ilemlerle fenni ilimlerin bir arada mezcederek okutulan üniversitenin bahsedilen bölgede olması hem ülkemizin kalkınmasına, hem şu anki terör belasının birdaha neşet etmememesine, hemide doğu ile batı kültürünü birleştirerek ülkemiz doğu ve batı arasında her konuda iyi bir köprü görevi görerek daha ileri refaha kavuşmasıdır.

çetin

03 Haziran 2016 Cuma 09:02

Madem Isparta Milletvekilisin biraz Ispartaya çalışman güzel olurdu medem kurulacak bi üniversite ıspartaya kurulması daha güzel olmazmıydı

Baki yeşil

03 Haziran 2016 Cuma 07:51

Din ile fen ilimleri beraber ne demek ilim ilimdir,biz ayırıyoruz fen diye din diye,o o gün doğru olabilirdi bugün artık gelinen nokta o konumda değil bunu lise düzeyinde bile yapamazsın. Balıklama dalma özelliğimiz var. İnsan bozulmuş,aile bozulmuş ev düzenin mimarinin mobilya giyim kuşamın gitmiş sen üniversiteden bahsediyon sıkıntı temelde anne sütü bozulmuş babanın aşı hep haram olmuş işe ordan başlamak gerek. Benlik,nefisler ıslah olmaz topluma kanaat etme edep adap olmazsa hiçbirşey olmaz

Aslı aslan

03 Haziran 2016 Cuma 00:15

rabbim yardımcısı olsun. Isparta ya da din ve fen ilimlerini okutulacağı ya Risale-i Nur akademisi yada Nur Üniversitesi kurulsun.

alettin

03 Haziran 2016 Cuma 14:08

kuarn herşeye yeter gerisi ****dir

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR