19 Mart 2018 Pazartesi

  • 3,944 TL
  • 4,857 TL
  • 166,48 TL
  • 115.748
ISPARTA 11°
YENİ SANAYİ SİTESİNDEN DEHŞET ANLARI

YENİ SANAYİ SİTESİNDEN DEHŞET ANLARI

GELİNLİK GİYİP HEP BİRLİKTE İSYAN ETTİLER

GELİNLİK GİYİP HEP BİRLİKTE İSYAN ETTİLER

ÇİFTLİK BANKIN AÇILIŞINDA TEKBİR GETİRTEN ISPARTALI KONUŞTU

ÇİFTLİK BANKIN AÇILIŞINDA TEKBİR GETİRTEN ISPARTALI KONUŞTU

ISPARTA MİLLİ EĞİTİM'DE NÖBET DEĞİŞİMİ

ISPARTA MİLLİ EĞİTİM'DE NÖBET DEĞİŞİMİ

Elma iç kurduna feromonlu çözüm

Türkiye'de elma ihracatının % 20'sini karşılayan Isparta'da çiftçiye yönelik eğitimler devam ediyor. Eğirdir'de Sumi Agro Turkey (Sumitomo Corporation Dış Ticaret A.Ş.) firması tarafından Eğirdir Mavi Göl Uygulama Oteli'nde bölge zirai ilaç bayileri ve çiftçilere Elma İç Kurdu'na karşı feromonlu mücadelenin adı olan ISOMATE C PLUS, Elmalarda Pas Mücadelesinin en etkili yolu Falgib ve kırmızı örümcek zararlısına karşı en son teknoloji ile üretilen KANEMITE SC adlı ürünlerine ilişkin teknik sunum yapıldı.

Isparta

Çok sayıda üreticinin katıldığı eğitimde Sumi Agro Turkey firması ürün geliştirme Müdür Yardımcısı M. Fatih Küçükler, Akdeniz Bölge Müdürü ibrahim Fidancı ve Bölge Teknik Sorumlusu Abdullah Güzel ürün hakkında bilgiler verdi.

Akdeniz Bölge Müdürü İbrahim Fidancı: “Bu tür organizasyonlarımızla tüm bölge çiftçilerine ulaşmayı ve her zaman yanlarında olduğumuzu kendilerine hissettirmeyi hedefliyoruz, biz sadece çiftçilerimize ürün sunmayarak aynı zamanda getirdiğimiz yenikliklerle bölge tarımının gelişmesine katkıda bulunduğumuza inanıyoruz. Elma iç kurduna, karşılık zirai ilaç (Pestisit) kalıntısından uzak mücadele sağlayan Isomate C Plus adlı feromon çubuk bunun en güzel örneğidir” dedi.

Fidancı; “Isomate-C Elma iç kurdu (Cydia pomonella)mücadelesinde şaşırtma tekniği uygulanarak kullanılan bir feromondur (cinsel çekici koku). Elma iç kurdunun doğal feromonuna kimyasal olarak eş değer sentetik feromon içeren kontrollü salınım yapan yayıcı formulasyondadır. Elma bahçelerimize astığımız Isomate-C’lerin yaydığı yoğun koku, erkek kelebeğin dişiyi bulmasını engeller, erkek kelebek dişiyi bulamayınca da çiftleşme meydana gelemez böylelikle iç kurdu üreyemeyerek elmalarımıza zarar veremez. Isomate-C, kesinlikle insektisit (böcek ilacı) değildir. Bu yüzden meyvelerimizde kalıntıya neden olmaz, çevreye, insanlara hiçbir zararı yoktur. Kullanılmaya başladığı ilk senelerde itibaren iç kurduna yönelik insektisit (böcek ilacı) kullanımı önemli ölçüde azalır. Doğal dengeyi koruyarak faydalı böceklerin de artmasını sağlayarak diğer zararlıların popülâsyonunun da baskı altında tutulması sağlanır. Isomate-C kullanımı sayesinde elmalarımızın Pazar değeri artarak daha yüksek değerlerde satma imkanımız doğar.

Uygulama Zamanı: Isomate-C, çiçeklerin dökülmeye başladığı ve meyve bağlama döneminde uygulanması şarttır. En geç gözetim tuzaklarına ilk kelebek yakalanmaları görülür görülmez dekara 100 adet Isomate-C yayıcı (feromon çubuk) eşit şekilde yayılacak şekilde ağaçlara asılır.

Isomate-C, Amerika’da 700.000 da., İtalya’da 190.000 da., Fransa’da 160.000 da., İsviçre’de 40.000 da alanda kullanılmaktadır. Tüm dünya’da 1.530.000 da. Alanda uygulanmakta ve de kullanım miktarı yıllar geçtikçe artmaktadır. Türkiye’de ise 2011 senesinde 25.000 da. alanda kullandırılmış ve çok iyi sonuçlar alınmıştır” dedi

HABER VE FOTO: KEMAL ERBEN BOMBA32 EĞİRDİR

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR