visitor analyticsvisitor analytics

ELMA İÇ KURDUNA FEROMONLU ÇÖZÜM

Elma iç kurduna feromonlu çözüm
28 Mart 2013 Perşembe 12:07

Türkiye'de elma ihracatının % 20'sini karşılayan Isparta'da çiftçiye yönelik eğitimler devam ediyor. Eğirdir'de Sumi Agro Turkey (Sumitomo Corporation Dış Ticaret A.Ş.) firması tarafından Eğirdir Mavi Göl Uygulama Oteli'nde bölge zirai ilaç bayileri ve çiftçilere Elma İç Kurdu'na karşı feromonlu mücadelenin adı olan ISOMATE C PLUS, Elmalarda Pas Mücadelesinin en etkili yolu Falgib ve kırmızı örümcek zararlısına karşı en son teknoloji ile üretilen KANEMITE SC adlı ürünlerine ilişkin teknik sunum yapıldı.

Çok sayıda üreticinin katıldığı eğitimde Sumi Agro Turkey firması ürün geliştirme Müdür Yardımcısı M. Fatih Küçükler, Akdeniz Bölge Müdürü ibrahim Fidancı ve Bölge Teknik Sorumlusu Abdullah Güzel ürün hakkında bilgiler verdi.

Akdeniz Bölge Müdürü İbrahim Fidancı: “Bu tür organizasyonlarımızla tüm bölge çiftçilerine ulaşmayı ve her zaman yanlarında olduğumuzu kendilerine hissettirmeyi hedefliyoruz, biz sadece çiftçilerimize ürün sunmayarak aynı zamanda getirdiğimiz yenikliklerle bölge tarımının gelişmesine katkıda bulunduğumuza inanıyoruz. Elma iç kurduna, karşılık zirai ilaç (Pestisit) kalıntısından uzak mücadele sağlayan Isomate C Plus adlı feromon çubuk bunun en güzel örneğidir” dedi.

Fidancı; “Isomate-C Elma iç kurdu (Cydia pomonella)mücadelesinde şaşırtma tekniği uygulanarak kullanılan bir feromondur (cinsel çekici koku). Elma iç kurdunun doğal feromonuna kimyasal olarak eş değer sentetik feromon içeren kontrollü salınım yapan yayıcı formulasyondadır. Elma bahçelerimize astığımız Isomate-C’lerin yaydığı yoğun koku, erkek kelebeğin dişiyi bulmasını engeller, erkek kelebek dişiyi bulamayınca da çiftleşme meydana gelemez böylelikle iç kurdu üreyemeyerek elmalarımıza zarar veremez. Isomate-C, kesinlikle insektisit (böcek ilacı) değildir. Bu yüzden meyvelerimizde kalıntıya neden olmaz, çevreye, insanlara hiçbir zararı yoktur. Kullanılmaya başladığı ilk senelerde itibaren iç kurduna yönelik insektisit (böcek ilacı) kullanımı önemli ölçüde azalır. Doğal dengeyi koruyarak faydalı böceklerin de artmasını sağlayarak diğer zararlıların popülâsyonunun da baskı altında tutulması sağlanır. Isomate-C kullanımı sayesinde elmalarımızın Pazar değeri artarak daha yüksek değerlerde satma imkanımız doğar.

Uygulama Zamanı: Isomate-C, çiçeklerin dökülmeye başladığı ve meyve bağlama döneminde uygulanması şarttır. En geç gözetim tuzaklarına ilk kelebek yakalanmaları görülür görülmez dekara 100 adet Isomate-C yayıcı (feromon çubuk) eşit şekilde yayılacak şekilde ağaçlara asılır.

Isomate-C, Amerika’da 700.000 da., İtalya’da 190.000 da., Fransa’da 160.000 da., İsviçre’de 40.000 da alanda kullanılmaktadır. Tüm dünya’da 1.530.000 da. Alanda uygulanmakta ve de kullanım miktarı yıllar geçtikçe artmaktadır. Türkiye’de ise 2011 senesinde 25.000 da. alanda kullandırılmış ve çok iyi sonuçlar alınmıştır” dedi

HABER VE FOTO: KEMAL ERBEN BOMBA32 EĞİRDİR

DİĞER HABERLER

MEDDEM HASTANESİ KAVŞAĞINDA BU KAÇINCI KAZA!

MEDDEM HASTANESİ KAVŞAĞINDA BU KAÇINCI KAZA!

MEDDEM HASTANESİ KAVŞAĞINDA BU KAÇINCI KAZA!

ISPARTA'DA ACI HABER FECİ KAZA ANNE ÖLDÜ ! KIZ AĞIR YARALI

ISPARTA'DA  ACI HABER   FECİ KAZA ANNE ÖLDÜ ! KIZ AĞIR YARALI

ISPARTA'DA ACI HABER FECİ KAZA ANNE ÖLDÜ ! KIZ AĞIR YARALI

ISPARTA'DA YİNE AYNI YER YİNE KAZA AYNI GÜNDE 2 KAZA

ISPARTA'DA YİNE AYNI YER YİNE KAZA  AYNI GÜNDE 2 KAZA

ISPARTA'DA YİNE AYNI YER YİNE KAZA AYNI GÜNDE 2 KAZA

FETÖ/PDY ÜYESİ OLDUĞUNU SÖYLEYEREK ISPARTA'DA 15 BİN TL VE 5 BİN AVROSUNU ALDI

FETÖ/PDY ÜYESİ OLDUĞUNU SÖYLEYEREK ISPARTA'DA   15 BİN TL VE 5 BİN AVROSUNU ALDI

FETÖ/PDY ÜYESİ OLDUĞUNU SÖYLEYEREK ISPARTA'DA 15 BİN TL VE 5 BİN AVROSUNU ALDI

İŞÇİ ALIMLARI İLANA ÇIKTI !

İŞÇİ ALIMLARI İLANA ÇIKTI !

İŞÇİ ALIMLARI İLANA ÇIKTI !

KAN DONDURAN OLAY BUNU DA GÖRDÜK !

KAN DONDURAN OLAY  BUNU DA GÖRDÜK !

KAN DONDURAN OLAY BUNU DA GÖRDÜK !

ÇOK OKUNANLAR

ÖNE ÇIKANLAR

SONRAKİ HABER

EMRESPOR VEDA ETTİ AMA

EMRESPOR VEDA ETTİ AMA