21 Mayıs 2018 Pazartesi

  • 4,575 TL
  • 5,389 TL
  • 189,93 TL
  • 102.258
ISPARTA 23°
ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

BU ACININ TARİFİ YOK

BU ACININ TARİFİ YOK

Elektriksiz yeni şehir !

İmara açılma çalışmalarına 10 yıl önce başlanan, 2011'de de inşaat ruhsatı verilmeye başlanan Çünür Yeni Şehir'de henüz elektrik şebekesi yok, AKEDAŞ ihaleyi hazırladı ancak şirketin tepe yönetimi vize vermedi.

Isparta

 Isparta Belediyesi'nin 1976 yılından buyana imarda tuttuğu, Balaman döneminde 18 uygulaması başlatılan, 2011'de de imara açılarak inşata ruhsatlarının verildiği 1 milyon 200 bin m2'lik Çünür Yeni Şehir'i karanlık günler bekliyor. İmara açma çalışmaları 10 yıl önceye dayanan imar alanında henüz elektrik şebekesi bulunmuyor. Mevcut inşaatlarda ise sınırlı miktardaki şantiye elektriği
kullanılıyor. Isparta, Burdur, Antalya bölgesinin dağıtım ihalesini üstlenen AKEDAŞ, kooperatifler ve müteahhitler aracılığıyla yıllara sari 5 bine yakın konutun üretilmesi beklenen 1 milyon 200 bin m2'lik yeni imar bölgesine elektrik şebekesi getirmesi gerekiyor. Bunun için de 10 milyon TL'yi aşkın maliyetli bir ihalenin gerçekleştirilmesi öngörülüyor. AKEDAŞ, içerisinde Çünür yeni şehirinde bulunduğu bazı bölgelere elektrik şebekesi götürülmesi için ihale hazırlıklarını tamamladı ve şirket üst yönetimine sundu. Ancak dağıtım işini üstlenen şirket yönetimi bu ihaleyi maddi imkansızlıklar nedeniyle yapmadı.

Çünür yeni şehre elektrik şebekesi getirecek ihale askıya alındı. Peki, bu bölgeyi kapsayan elektrik şebekesi ihalesi yapılmazsa ne olacak? Çünür yeni şehirin 700 bin m27lik bölümünde daha çok kooperatifler aracılığıyla konut imalatı planlanıyor. Şu anda bölgede çok sayıda kooperatif aracılığıyla 300'e yakın konut inşaatı devam ediyor. Elektrik ihtiyacı ise şantiye elektriği olarak karşılanıyor. Ancak o da yetersiz kalıyor. Yeni kooperatiflerin şantiye elektriği bulmakta zorlandığı 1, 2 km öteden elektrik getirmek zorunda kaldığı belirtiliyor.

ITSO Başkan Yardımcısı Metin Çelik de bölgede konut imalatı yapan müteahhitler arasında. İnşaat Mühendisi Çelik, Çünür yeni şehir planlamasının çok geçmişe dayandığının altını çizdi. İmara açılma
çalışmalarının 10 yıla dayanan bölgede elektrik şebekesi olmamasını eleştiren Çelik, "kooperatifler harıl harıl inşaat yapıyor. Yaz sonunda evleri teslim edilecek çok sayıda vatandaş var. Orada yaşam yıl sonunda başlayacak. Elektrik şebekesinin olmaması oldukça ilginç. O insanlar karanlıkta mı yaşayacak? AKEDAŞ Müdürümüz ITSO'yu ziyaretinde burayla ilgili ihaleye çıktıklarını ancak şirket yönetiminin maddi imkansızlıklar nedeniyle iptal ettiğini anlattı. Böyle bir şey olamaz. Buranın elektrik ihtiyacı nasıl karşılanacak? Şirketin maddi imkansızlığı ya da başka bir sorunu bizler bilemeyiz. Sonuçta 10 yıl öncesinden imara açılma çalışmaları başlamış bir yer. Mutlaka TEDAŞ'ın burada imar çalışmalarının başladığından bilgisi vardır" diye konuştu.

ITSO Başkan Yardımcısı Çelik, Çünür yeni şehirde birçok kooperatifin işe başlamak üzere olduğunu da söyledi. Ancak şu an şantiye elektriği bile bulanamadığını kaydeden Çelik, "kooperatifler 1, 2 km. öteden şantiye elektriği getirmek zorunda kalıyor. Bu da kooperatifler için ayrı bir maliyet. Elektrik sorununun biran önce çözülmesini istiyoruz" dedi. Metin Çelik, Çünür Yeni Şehirde Belediyeye düşen altyapı ve yolların da biran önce tamamlanması gerektiğini sözlerine ekledi.

Akdeniz

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR