03 Nisan 2020 Cuma

ISPARTA
ISPARTA İÇİN YENİ KARARLAR ALINDI

ISPARTA İÇİN YENİ KARARLAR ALINDI

PAZAR YERLERİ İÇİN YENİ KARAR

PAZAR YERLERİ İÇİN YENİ KARAR

İNFAZ DÜZENLEMESİNDE ÇALIŞMA TAMAMLANDI

İNFAZ DÜZENLEMESİNDE ÇALIŞMA TAMAMLANDI

ISPARTA'DA ATEŞ ÖLÇME UYGULAMASI BAŞLADI

ISPARTA'DA ATEŞ ÖLÇME UYGULAMASI BAŞLADI

EL DEZENFEKTANI ÜRETİMİ YAPACAKLAR

EL DEZENFEKTANI ÜRETİMİ YAPACAKLAR

Isparta

Süleyman Demirel Üniversitesi Doğal Ürünler Uygulama ve Araştırma Merkezi Şehit Yunus Emre Devlet Hastanesi işbirliği ile Isparta’daki sağlık kuruluşlarının el dezenfektan ihtiyacını karşılayacak el dezenfektanı üretti.

SDÜ Doğal Ürünler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Serdar Sezer, hem Isparta’daki sağlık kuruluşlarının hem de SDÜ’nün el dezenfektan ihtiyacını karşılayacaklarını söyledi. Konuya ilişkin açıklama yapan Doç. Dr. Serdar Sezer şöyle konuştu: “Yaşanan çeşitli kriz dönemlerinde kamu kurumlarının dezenfektan tedariklerinde sorunlar yaşanabiliyor. Bu nedenle Sağlık Müdürlüğümüz ile birlikte stratejik bir çalışma başlattık. Ürün temin edilemediği durumlarda kendi dezenfektanlarımızı güvenilir ham maddeler kullanarak yapabilir durumdayız. Hem kendi üniversitemizin hem de diğer sağlık kuruluşlarının ihtiyaçlarını karşılayabiliriz.”

İlk pilot denemelerin başladığını açıklayan Doç. Dr. Sezer, “Dezenfektanlar da çok çeşitli formülasyonlar mevcut. Şu an için Dünya Sağlık Örgütünün önerileri ve Sağlık Bakanlığımızın direktifleri kapsamında üretimi oldukça pratik ve kolay dezenfektan formüllerini üretiyoruz. Merkezimize doğal kaynaklı dezenfektan ihtiyacına yönelik talepler oluyor. Mevcut endüstriyi düşündüğümüzde doğal ürünlerden elde edilen ürünlerin etki süreleri ve raf ömürleri sentetik kimyasal ürün içeren çeşitlerine göre daha kısa ömürlü ve maliyetli. Birim maliyetler düşünüldüğünde de tercih edilmiyor. Fakat cilt hassasiyeti yüksek kullanıcılar için, doğal ürün içerikli ve su bazlı formülasyonlar özel olarak üretilebilir. Merkezimizin altyapısı pilot üretim ve ARGE çalışmaları için müsait. Olası bir malzeme sıkıntısı yaşandığında tüm imkanlarımızla hazırız” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

samet tekli

24 Mart 2020 Salı 20:11

lan yorumcular laf ****dan önce bi düşünün bu salgın üç günlük beş günlük degil en az 1 yıl surmesi tahmin ediliyor dunyanın her yerinde sizin beyninizi.... ön yargı yok lan bi kerede takdir edin lan

imalatçı

24 Mart 2020 Salı 17:17

Okuduğunu anlayamamak bu olsa gerek. Adamlar zaten yapmış vermiş. Tedarik sıkıntısı yaşanıyorsa yine veririz diyor. Zaten kolay bir iş olduğunu söylüyor. Kamu tedariğine alternatif yaratmak her alanda milli seferberlik ruhudur. Kendileri için basit te olsa, kimsenin üniversiteye uğramadığı dönemde her durumda hazırız mesajı takdir edilmeli.

takiyyeci

24 Mart 2020 Salı 14:22

korkmayın ensara tügvaya giden milyon dolarcıkları bilimsel çalışmalara aktarttık,,yakında cavurlardan önce bizim konyalı bilim adamları aşıyı bulacaklar kurtulacaksınız.

üretici

24 Mart 2020 Salı 14:06

Akradite oldunuzmu siz? Önce ona cevap verin Ne yaptığınız belli değil. Oyalamayın Ispartayı. şimdide dezenfektan...

hasta32

24 Mart 2020 Salı 10:51

Baya bilimsel bir iş yapmış olacaksınız. Diğer ilaç konusu noldu.

üretecez.. yapacaz.. .edecez...

24 Mart 2020 Salı 07:18

üretecez.. yapacaz.. .edecez... çalışmalara başladık.... dalga mı geçiyorsunuz ????? Bu salgın dün gece mi başladı dünyada?

El dezenfektanı

23 Mart 2020 Pazartesi 21:59

Zaten üretiliyor.

Necmiye c

23 Mart 2020 Pazartesi 17:55

Siz başlayana kadar ohoooooo

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR