26 Mayıs 2018 Cumartesi

  • 4,707 TL
  • 5,492 TL
  • 196,80 TL
  • 103.200
ISPARTA 20°
KÖY GARAJINDA YANDIN ÇIKTI

KÖY GARAJINDA YANDIN ÇIKTI

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

CENAZE TÖRENİNE GELİNLİK GİYEREK GELDİ

CENAZE TÖRENİNE GELİNLİK GİYEREK GELDİ

EKONOMİK GETİRİSİ OLMALI

Mimarlar Odası Başkanı Merve Kuyu, eski Özel İdare binasının yerine Isparta'yı simgeleyip ekonomik getiri olan örnek bir yapı inşa edilmesi gerektiğini söyledi.

Isparta

  
MİMARLAR BÖYLE İSTİYOR
 
 "Buraya Isparta’yı simgeleyen bir yapı yapılmalıdır. Teknolojik açıdan ve yapım şekli açısından örnek olmalı. Ekonomik getirişi olmalıdır. Sonuçta burası kamuya aittir. Oradan elde edilecek gelirle köylere hizmet götürülebilmelidir. Burayla alakalı kafadan görüş ortaya koyamazsınız. Özel İdare'nin kaynağı ne kadar güçlü olursa iktidar kim olursa olsun o üst düzeyde hizmet alır. Özel İdare binası ekonomik getirişi olan bina olmalıdır. Bina mutlaka estetik olmalı"
 
 Mimarlar Odası Başkanı Merve Kuyu, Eski İl Özel idare binasıyla ilgili tartışmaların siyasi döngü çerçevesinden çıkarılması gerektiğini söyledi. İl Özel İdare binasının kentin merkezinde kamuya ait bir yer oldu-ğunu belirten Kuyu, Kamunun malı olan bir yerle ilgili düzgün kararlar verilmesi gerektiğine dikkat çekti. Konu ile ilgili olarak istişarelerin yapılması gerektiğinin altını çizen Kuyu, "Bu tartışmalar siyasi döngüde olmamalı. Birisi bir şeye hayır diyorsa onun gerekçesini net söyleyebilmen ve bununla alakalı ardında duracak kadar gerekçeleri sağlam olmalı. İnsanların kafasını karıştırıp, işin yürümesine engel olmamalı" diye konuştu.
 
BU RİSK ORTADAN KALDIRILMALI
 
 Binanın deprem yönetmeliğine aykırı olduğunu anlatan Kuyu, buranın biran önce yıkılmasını istedi. Depreme dayanıksız olduğu raporlandığı halde buranın hala yıkamamasına tepki göste-ren Kuyu, "Deprem yönetmeliğine aykırı olan bu bina bir an önce yıkılmalıdır. Burayla ilgili veriler raporlar ciddi raporlardır' demiştim. Hatta birisi açıklama yapmış bu bina Burdur depremini gördü diye Böyle basit açıklamalar olmaz. Herkes kendi uzmanlık alanında konuşsun. Ben bir simitçinin sattığı simitle ilgili ancak beğendim beğenmedim yorumu yapabilirim. Ama içine şu kadar un katılmış bu kadar su katılmış diyemem. Depreme dayanıksız olduğu raporlanmış bir yerle alakalı burası hala yıkılmıyor. Allah korusun bir deprem olsa birisinin orada burnu kanasa bunun sorumlusu o rapora rağmen buna izin verenler olacaktır. O bina bir an önce yıkılıp bu risk ortadan kaldırılmalıdır" dedi.
 
'KENT KİMLİĞİNİ KORUYAN BİR YAPI OLMALI'
 
 Isparta’ya güzel bir yapının kazandırılması gerektiğini bildiren Kuyu, Buraya yapılacak yapının kent kimliğine katkıda bulunması gerektiğini söyledi.   Isparta’nın sembol bir yapısının olmadığına dikkat çeken Kuyu, "Buraya Isparta’yı simgeleyen bir yapı yapılmalıdır. Teknolojik açıdan ve yapım şekli açısından örnek olmalı. Ekonomik getirişi olmalıdır. Sonuçta burası kamuya aittir. Oradan elde edilecek gelirle köylere hizmet götürülebilmelidir. Burayla alakalı kafadan görüş ortaya koyamazsınız, özel İdare'nin kaynağı ne kadar güçlü olursa iktidar kim olursa olsun o üst düzeyde hizmet alır. Özel İdare binası ekonomik getirişi olan tana olmalıdır. Bina mutlaka estetik olmalı. Bu kadar estetik olmayan binaların olduğu bir ilde kent kimliğini koruyan bir yapı olmalıdır. Burada kazanan kamu olacaktır. Rant kazandı hesabı burada olmaz. İki kat az da yapsan kamu kazanacaktır. Çok modern bir kullanışlı otopark yapabilirsiniz ama sembol bir yapı olmaz. İkincisi ekonomik anlamda katkısı olabilir ama çok sığ bir düşüncedir ekonomik açıdan. Burası ticari anlamda karma bir bina olmalıdır. Bu binayla ilgili bir rapor hazırladık Giriş katlar ticari alanlar olabilir. İkinci katlar ofis rezidans olabilir. Dünyada artık böyle bir sistem var: Isparta bunu yok sayamaz. Ben İl Genel Meclisi'nin ortaya koyduğu görüşü de desteklediğimi ifade ettim. Ölü katlar dediğimiz yerlerde butik otel tarzında olmalı. Bu da doğru bir düşünce. En üst katı da halka açık olmalı. Burada restoran yapılabilir" görüşlerine yer verdi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR