20 Haziran 2018 Çarşamba

  • 4,755 TL
  • 5,506 TL
  • 194,98 TL
  • 94.122
ISPARTA 21°
CEYHAH'DAN SDÜ REKTÖRÜNE SERT TEPKİ

CEYHAH'DAN SDÜ REKTÖRÜNE SERT TEPKİ

ISPARTA'DA GAZİ ALBAYRAK'IN EVİ YANDI

ISPARTA'DA GAZİ ALBAYRAK'IN EVİ YANDI

EĞİRDİR'DE KORKUNÇ KAZA 2 YARALI

EĞİRDİR'DE KORKUNÇ KAZA 2 YARALI

YAKA ARTIK TAMAM DİYOR

YAKA ARTIK TAMAM DİYOR

EKMEK TEKNESİNİ YAKTI

EKMEK TEKNESİNİ YAKTI

Isparta

Antalya Toplu Ulaşım Esnafı Özel Şirketlere Peşkeş mi Çekiliyor ? Ulaşım Esnafının bir çoğu otobüslerini satılığa çıkardı, borçtan sıkıntıya düşen bir esnaf da otobüsünü ateşe verdi.

 

Antalya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı tarafından M kökenli Toplu Taşıma Esnafı resmen bataklığa sürükleniyor. Bir çok esnaf evine ekmek bile götüremediğini ifade ederken Antalya Ulaşım Daire Başkanlığı'nın ve Menderes Türel'in akıl almaz icraatlarını üzülerek seyrettiklerini söylediler.

 

ESNAF BATAKLIĞA SÜRÜKLENİYOR

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından bir çok ulaşım esnafının trafiğe çıkması engellenirken bazı anayollar üzerine çekilmiş otobüslerin satışa çıkarıldığı görülmekte. Yüzlerce esnafın yenilik adı altında mağdur edildiğini ifade eden bazı toplu ulaşım esnafı ise yapılan uygulama karşısında tamamen sindirildiklerini belirtiyorlar. Siyasi baskılar nedeniyle fikirlerini bile beyan etmekten korktuklarını anlatan bazı toplu taşıma esnafı ise yapılan uygulamanın esnafı bataklığa sürüklemekten başka bir uygulama olmadığını ifade ettiler.

 

ÖZEL ŞİRKETE TAŞIMA YAPTIRILIYOR

Antalya Ulaşım Esnafına zorla bazı uygulamaların dikte edildiğini belirten vatandaşlar şunları söylediler, “Bizler Toplu Taşıma Esnafı olarak gecemizi gündüzümüze katarak sabah namazı ile evimizden çıkıp gece yarısına kadar direksiyon sallıyoruz. Toplu Taşıma bizim asil işimiz fakat her dönem birileri gelip yenilik yapıyoruz diyerek esnafı bataklığa sürüklüyor. Bizler trafiğe çıkarılmazken özel sektörden firmalara taşımacılık yaptırılıyor.Bunların altında menfaat çıkar ilişkisi var mı yok mu mutlaka araştırılmalı.Çıkıp açık kimliğimizle eleştirdiğimiz zaman başımıza gelmeyen siyasi baskı kalmıyor. Burası Türkiye Cumhuriyeti hakkımızı arama yolları kapalı olmaması gerekir. Bizler emekçi insanlarız. Binlerce insan bu sektörden geçim sağlıyor.Siyasi çıkar ve menfaat uğruna bizler mağdur edilmesin.” İfadelerine yer verdiler.

 

TÜREL GERÇEĞİ GÖRMÜYOR MU?

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, toplu ulaşımda devrim niteliğindeki dönüşümü sorunsuz gerçekleştirdiklerini belirterek,vatandaşın yeni otobüslerden memnun olduğunu söylüyor. Türel, yeni sistemle,trafiğin rahatlayacağını, hat kavgası yaşanmayacağını, yolcu için yarışan araç sorunlarının tarihe karışacağını aktarmıştı. Ancak beklene olmadı. Türel'in açıklamalarıyla yapılan uygulamaların uyuşmadığı, halk otobüsleri yerine özel ulaşım firmalarından araç kiralandığı apaçık ortaya çıkarken, vatandaşlarının otobüs bekleme çilesi ve uzanıp giden kuyruklar ayyuka çıktı.

 

KOOPERATİF BAŞKAN VEKİLİ OKUR,

"15 TEMMUZ'UN İNTİKAMINI ALIYORLAR"

Antalya Minibüsçüler Kooperatifi Başkan vekili Musa Okur,"Antalya Ulaşım Daire Başkanlığı'nın ulaşımda devrim diye lanse ettiği uygulama 20 Ağustos 2011'de Mustafa Akaydın'ın uygulamasının aynısıdır. Bu uygulama, ulaşım esnafının büyük bir kısmını rezil rüsva ederken 150 araçlık bir bölümü mükafatlandırmaktadır. 60 yıldır 600'den fazla olan "M"kökenli taşıyıcılar bugüne kadar alınlarının akıyla vatandaşlarımızın ulaşımını sağlarken şimdi de şehrin dışına atılıp, iki kişi ortak olmaya zorlanarak zulüm edilmektedir. Antalya Ulaşım Daire Başkanlığı tarafından bir yıl önce tanesi 5bin TL'den 4 koltuk satılan M kökenli esnafın, koltuk borcu bitmeden karar değiştirilip "iki kişi ortak olup 12 metrelik otobüs alacaksınız"diyerek, aslında 150 araçlık halk otobüslerine tahditli plaka bedelsiz olarak hediye edilmektedir. Bunları yaparken işin aslında 15 Temmuz'un intikamı alınmaktadır, çünkü "M" kökenli taşımacılar, darbe girişiminin karşısında dimdik durdu, geçen dönem Akaydın'a boyun eğmedi. Açıktan Recep Tayyip Erdoğan'a destek oldu. Şimdi de bu dayatmalara maruz kaldılar. Bu dayatmaları ve uygulamayı ortaya atanlar, Akaydın yönetimindeki yetkililerdir, şimdi yine aynı kişiler işin aktörlüğünü yapmaktadırlar. M kökenli esnafların vebalini kimse ödeyemez. Antalya'da toplu taşıt araçlarını kullanan vatandaşlarımızın bu konuları bilmesi gerektiğini istedim. Ayrıca, şehrin yöneticilerini, böylesine vahim bir konuya dikkatlerini çekmek istiyorum. Umarım duyarsız kalmazlar." dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR