25 Mayıs 2018 Cuma

  • 4,757 TL
  • 5,576 TL
  • 199,47 TL
  • 101.138
ISPARTA 17°
LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

CENAZE TÖRENİNE GELİNLİK GİYEREK GELDİ

CENAZE TÖRENİNE GELİNLİK GİYEREK GELDİ

ISPARTA'DA 2 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

ISPARTA'DA 2 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Eğitim sistemine değil uygulamaya karşıyız

Bu yıl uygulamaya geçecek olan 4+4+4 eğitim sisteminin yankıları devam ediyor. Nazmi Toker İlköğretim Okulu önünde toplanan veliler eğitim sistemine karşı olmadıklarını, okulda ek bina varken çocuklarının başka bir okula gönderilmesine karşı çıktıklarını söylediler.

Isparta

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bu yıl ilköğretim okullarında uygulanması kararlaştırılan 4+4+4 eğitim sistemi ile birlikte gelen yeni uygulamalar birçok veliyi kızdırdı.

 

Nazmi Toker İlköğretim Okulu önünde toplanan veliler, okulda ek bina olmasına rağmen çocukların başka okullara gönderilmesine tepki gösterdiler.

 

Birden fazla çocuğu bulunan ailelerin bu uygulamayla sıkıntıya düşeceğini belirten öğrenci velileri, “2-3 çocuğu bulunan ailelerin bir çocuğu burada kalıp, diğerleri başka yerlere giderse aileler parçalanır. Bu durumda anneler ne yapacak, hangisine gidecek. Zaten çoğu anne de çalışıyor. Biz okulumuzun burada kalmasını istiyoruz. Ayrıca bu eğitim sistemi nedeniyle başka okullara atanan öğretmenlerimizin de burada kalmalarını istiyoruz.” dediler.

 

Nazmi Toker İlköğretim Okulunda öğrenci öğretmen arasında sağlam bir bağ olduğunu söyleyen veliler, “Bizim bu okulla ilişkimiz aile boyutunda. Gerek okul aile birliği, gerekse de okul yöneticileriyle ilişkilerimiz oldukça sağlam. Ayrıca çocuklarımızda buradan oldukça memnunlar. Geçen yıl ben çocuğum okula yeni başladı. zaten çok zor alışmıştı okuluna. Ben bunların tekrar yaşanmasını istemiyorum. Biz okulumuzdan çok memnunuz, yetkililerden bu konuda yardım istiyoruz” diye konuştu.

 

4+4+4 eğitim sistemine karşı olmadıklarını ifade eden veliler, “Biz eğitim sistemine karşı değiliz. Ancak bizim burada ek binamız dururken çocuklarımızın başka okullara kaydırılmasına anlam veremiyoruz. Burada bulunan ek binamız 5 öğrenci için bilim-sanat olarak kullanılıyor. 5 öğrenci için koca bir bina bilim-sanat okuluna çevrildi. Bizlere yeni eğitim sisteminde bir sınıfta 50 öğrenci olacağı belirtiliyor. Bizler 50 öğrencilik bir sınıf değil, buranın aktif hale getirilerek 20-30 kişilik sınıflar haline getirilmesini istiyoruz. Bizim geçen yıl birinci sınıfı okuyan çocuklarımız daha yeni yeni okula ve öğretmenlerine ısındı.

 

Çocuklarımız okullara tam alıştı derken, okullarda ki kontenjan boşluğu nedeniyle bazı öğretmenler de başka okullara atandı. Biz okulumuzu ve öğretmenlerimizi istiyoruz. İki binası olan okullarda yeni düzenlemeler yapılacağı söylentileri var. Bizim okulumuzda iki binalı. Yetkililerin bizleri mağdur etmeyeceklerini düşünüyoruz.” diye konuştular.

 

Bir başka veli ise şuanda büyük bir belirsizliğin olduğunu belirterek, “Daha önceki açıklamalarda hiç bir öğrenci ve öğretmen başka okullara alınmayacak denildi. Koca bir yaz öyle geçti. Biz neye göre hareket edeceğiz? Biz bu sistemi sağdan soldan duyduk. Neden çıkıpta biri açıklama yapmıyor? Bizim 5 öğrenci için kullanılan ek binamız var. Burayı bize versinler, çocuklarımız burada okusun. Ek binanın bu şekilde kullanılması çok anlamsız. Bizim çocuklarımız bu okulu seviyor ve burada okumak istiyor.” şeklinde konuştu.

 

İkinci sınıfa yeni geçen Nazmi Toker İ.Ö. Okulu öğrencilerinden Abdullah, yeni eğitim sistemi nedeniyle başka bir okula nakledilen öğretmenini geri istiyor. Abdullah, “Öğretmenimi başka okula gönderdiler. Ben öğretmenimi çok seviyorum, ben onu istiyorum.” dedi. Başka bir okulda okuyacak olan Abdullah’ın küçük kardeşi ise abisini istiyor. Abisi ile ayrı okullarda okuyacak olan küçük kardeş, “Ben abimi istiyorum” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR