visitor analyticsvisitor analytics
28 Haziran 2017 Çarşamba 13:41

EĞİTİM BAHANE TURİZM ŞAHANE

Eğitim bahane turizm şahane
17 Mayıs 2012 Perşembe 10:22

Süleyman Demirel Üniversitesi Orman Fakültesi, Isparta'nın koruma ağındaki turizm değerlerini Türkiye'ye tanıtma amacıyla "elçi" modelinde eğitim çalışması başlattı. Proje kapsamında ülke genelindeki öğretmen ve öğrenciler tanıtımı yapılacak merkezlerde eğitime tabii tutulacak.

İLK ETAPTA MİLLİ PARKLAR

SDÜ Orman Fakültesi Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Bölümü bu eğitim programı sayesinde Türkiye’nin dört bir tarafından gelen öğretmen ve öğrencileri gönüllü turizm elçisi ilan edecek. Bölüm Isparta’da Kızıldağ ve Gölcük Tabiat Parkı gibi koruma altında bulunan doğa değerlerini pilot bölge seçti.

Süleyman Demirel Üniversitesi Orman Fakültesi Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç Dr. Yasin Ünal, Isparta’nın koruma ağındaki turizm değerlerini Türkiye’ye tanıtma amacıyla ‘elçi’ modelinde eğitim çalışması başlattıklarını söyledi.  Ünal, projeyle Isparta’nın doğa, kültürel ve tarihi değerlerinin tanıtılmasının amaçlandığını bildirdi.

HEDEF: ORTAK 

EKOLOJİ VİZYONU

Proje kapsamında ülkemizde bulunan doğa severleri bir araya getireceklerini belirten Ünal,  hedeflerinin Isparta’ya ortak bir ekoloji vizyonu oluşturmak olduğunu belirtti.  Projenin hedef kitlesinin öncelikleöğretmenler ve öğrenciler olduğuna dikkat çeken Ünal, SDÜ Orman Fakültesi Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Bölümünün bu eğitim programı sayesinde Türkiye’nin dört bir tarafından gelen öğretmen ve öğrencileri gönüllü turizm elçisi ilan edeceğini bildirdi. Yöredeki ekolojik ve biyolojik öneme sahip korunan alanları ve bu alanlar bazında biyolojik ve ekolojik obje, kavram, doğal olay ve oluşumların tanıtılması, öğretilmesi suretiyle Kızıldağ ve Gölcük Milli parkında bir hafta süreyle eğitim vereceklerini dile getiren Ünal, “Etkinlik sahamızın sahip olduğu habitat zenginliğini, flora ve fauna çeşitliliğini, jeolojik yapısını ve kültürel değerlerini hedef kitleye aktaracağız. Tabiatı doğal bir dershane gibi algılamalarını ve yaban hayvanlarının doğal yaşam ortamlarında görmelerini sağlayacağız” dedi.

MİLLİ PARKLAR, ÜLKE

GELECEĞİNE YATIRIM

Projeyle gönüllü çevreciler yetişeceğini anlatan Ünal, proje 

hakkında şu bilgileri verdi:

“Projemiz, öğretmenlere ve öğrencilerin çevrelerini tanımaya yardımcı olacak. Doğayı öğrenmeye yönelik ilgi ve istekleri artacak.  Hedef kitleye yöremizde bulunan doğal alanların tanınması ve bunlarda yaşayan flora ve fauna türleri hakkında yerinde bilgiler verilecek. Projemiz Isparta’nın sahip olduğu değerleri daha iyi anlatabilmeye ve gösterebilmeye ön ayak olacak.  Doğal, kültürel ve tarihi değerleri bir arada bulunduranetkinlik sahalarımızda hedef kitleye Milli Parklar ve diğer korunan alanların, aslında ülke geleceğine yapılan çok önemli yatırımlar olarak görüldüğü uygulamalı olarak anlatılacak” diye konuştu.

SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR

EKOTURİZM BÖLGESİ

Isparta’nın sahip olduğu kültürel, ekolojik, doğal ve tarihsel özellikleri ile sürdürülebilir bir ekoturizm bölgesi olduğunu belirten Ünal, “Isparta Antalya’yı İç Anadolu, Marmara ve Ege’ye Batı Toroslar üzerinden bağlayan bir geçiş bölgesidir. İl sınırları içinde 3 iklim özelliği birlikte yaşanır. Torosların alt kısımları olan Sütçüler civarında Akdeniz İklimi, orta kısımlarında geçiş iklimi, yüksek kesimlerinde ise karasal iklim özellikleri yaşanır. Bu iklim zenginliği yörenin ekolojik, biyolojik, kültürel, toplumsal ve ekonomik koşullarını belirleyen temel unsurdur. Aynı zamanda ülkemizin en büyük doğal gölleri olan Eğirdir ve Beyşehir Gölleri il sınırları içinde yer almaktadır. İl sınırları içinde; Kızıldağ, Beyşehir Gölü, Kovada Gölü, Çamdağ, Gölcük ve Yazılı Kanyon olmak üzere 6 korunan alanı bulunan illerdendir” diye konuştu. 

KELEBEKLERİN GÖÇ YOLU

Göçmen kuşların ve kelebeklerin göç yollarının Isparta’dan geçtiğine değinen Ünal, ilin zenginliklerini daha iyi tanıtılması halinde ekoturizmin canlanacağını sözlerine ekledi.

DİĞER HABERLER

HEM ANNESİZ HEM BABASIZ KALDI

HEM ANNESİZ HEM BABASIZ KALDI

HEM ANNESİZ HEM BABASIZ KALDI

O İLAC TÜRKİYEDE DE SATILIYOR

O İLAC TÜRKİYEDE DE SATILIYOR

O İLAC TÜRKİYEDE DE SATILIYOR

AMBULANS İLE MİNİBÜS ÇARPIŞTI

AMBULANS İLE MİNİBÜS ÇARPIŞTI

AMBULANS İLE MİNİBÜS ÇARPIŞTI

YALVAÇ'TA SEYİR HALİNDEKİ OTOMOBİL ALEV ALDI

YALVAÇ'TA SEYİR HALİNDEKİ OTOMOBİL ALEV ALDI

YALVAÇ'TA SEYİR HALİNDEKİ OTOMOBİL ALEV ALDI

TRAKTÖRÜN ALTINDA CAN VERDİ

TRAKTÖRÜN ALTINDA CAN VERDİ

TRAKTÖRÜN ALTINDA CAN VERDİ

KIBRIS GAZİSİ YAŞAMINI YİTİRDİ

KIBRIS GAZİSİ YAŞAMINI YİTİRDİ

KIBRIS GAZİSİ YAŞAMINI YİTİRDİ

ÇOK OKUNANLAR

ÖNE ÇIKANLAR

SONRAKİ HABER

YAMAÇ PARAŞÜTÇÜLERİ ŞOV YAPTI

YAMAÇ PARAŞÜTÇÜLERİ ŞOV YAPTI