25 Şubat 2021 Perşembe

Bir doktor daha koronavirüse yenildi

Bir doktor daha koronavirüse yenildi

Özgür Oflaz vefat etti

Özgür Oflaz vefat etti

SDÜ TÜRKİYE'NİN İLK BEŞ ÜNİVERSİTESİ ARASINDA

SDÜ TÜRKİYE'NİN İLK BEŞ ÜNİVERSİTESİ ARASINDA

PANDEMİNİN YARATTIĞI BU ETKİYE DİKKAT

PANDEMİNİN YARATTIĞI BU ETKİYE DİKKAT

EĞİRDİR ELMASININ YÜZDE 30’U PAZARLANDI

EĞİRDİR ELMASININ YÜZDE 30’U PAZARLANDI

Isparta

Türkiye’nin elma ihtiyacının yüzde 25’inin karşılandığı ilimizde elma hasat sezonu bu yıl yüzleri güldürdü.  Bu yıl üretimin iyi olması üreticinin yüzünü güldürdü.

Türkiye’deki her 5 elmadan 1’i ise Eğirdir Elması.  Elma hasat döneminden sonra satılanlar hariç soğuk hava depolarında muhafaza edilen sayı ise 131 Bin 320 Kg,  2021 Ocak ayında ise şu anda yaklaşık 100 bin ton Eğirdir elması soğuk hava depolarında muhafaza ediliyor.  Ocak ayı itibariyle Eğirdir elmasının %30’u pazara çıktı.

Eğirdir Belediye Başkanı Veli GÖK kısıtlamaların sürdüğü bu hafta sonunda İlçemizde faaliyet gösteren bazı Soğuk Hava Depolarını ziyaret ederek bilgiler aldı.

Başkan GÖK; ‘Şehrimiz Gölü, elması, tarihi ve doğasının yanı sıra bir çok güzellikleriyle anılan ve Türkiye’nin elma deposu olarak bilinen bir ilçesi. Üreticilerimiz yetiştirdikleri elmalarını  bin bir zahmetle elma hasat döneminde seçim işleminden sonra soğuk hava depolarında muhafaza altına alıyorlar, ağaç altına dökülen elmalar ise çuvallanarak meyve suyu fabrikalarına gönderiliyor, Eğirdir elması kokusu, rengi ve aromasıyla Türkiye’de olduğu gibi tüm dünyada biliniyor, Rusya, Libya, Hindistan ve Arap ülkelerine elma sevkiyatı ise sürüyor. Ülkemizdeki  manav ve marketlerden alınan elmaların en kalitelisi Eğirdir elmasıdır.’ ifadelerini kullandı.

İlçede bulunan bazı Soğuk Hava Depoları, elma üreticileri ve çalışanları ziyaret eden Başkan Veli GÖK tüm çalışanları tebrik ederek başarılar diledi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

Vatandaş

27 Ocak 2021 Çarşamba 00:15

Üretiminin çok olduğu yerde fiyatın düşük olması gerekmez mi? İstanbul Ankara vb. ulaşım maliyeti olmamasına rağmen aynı fiyatlara elma yiyoruz...

Gerçek gerçektir

26 Ocak 2021 Salı 20:25

MAHMUT ÜNAL, cevap Asıl Pusuda.bekleyenler her yerde her zaman hazır.olan **** fetocular ve iktidarın yanlışına yanlış diyecek erdemden dürüstlükte uzak olan yalakalık peşinde koşan takiyeci TROL bozuntularıdır samimi insan yanlışa yanlış diyecek cesareti olan insandır ama.trol bozuntularında bu yok seyret bak kaç.trol saldıracak şimdi.

Gerçek gerçektir

26 Ocak 2021 Salı 14:26

Ülkede üretilen tüm ürünlerin bedelini üç beş çakal belirliyor iktidarlarda seyredip tavşana kaç tazıyı yakala der gibi durumu idare ediyor seyredip hizmet yapar görünüyor çiftcinin üretim mallarına icra geldiği ülkede iktidara övgüler düzmek olsa olsa dangalaklıktır

Mahmut Ünal

26 Ocak 2021 Salı 12:31

Bomba 32 bin yorumcuları hep kadrolu gibi pusuda tilki gibi bekliyorlar ak Parti'nin lehine haber çıktımı hemen zipliyorlar

Bizde duyalım

26 Ocak 2021 Salı 10:13

İktidar partisi belediye başkanı olarak ilçemize ne hizmet yaptın bi söyle başkan ?

alpay

26 Ocak 2021 Salı 01:02

şu herifi haber diye çıkarıyorsunuz ya helal olsun.

Gelendostlu

26 Ocak 2021 Salı 01:00

Başkan tabi senin tuzu kuru, küçük müstahsil napsın sezonda bahçede dalında en az 2,30-2,40 tl.ye satılan elmalar depoda şu an o fiyatlara zar zor satılmaya çalışılıyor depolama va kasalama masrafları da çabası. Ihracat demişsin hani nerde ihracaat var da biz mi bilmiyoruz, güldürmeyin insani, çiftçi kan ağlıyor...

Sadettin Özdemir

26 Ocak 2021 Salı 00:09

Sayın başkan iyi gezmeler,caklı -cekli laflarla doğal gazdan Fen lisesinden ne haber?

Başkannn

25 Ocak 2021 Pazartesi 23:33

Eğirdire bi hizmet yap başkan hizmet. Göl kuruyor sen gezip duruyorsun

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR