16 Ocak 2018 Salı

  • 3,804 TL
  • 4,652 TL
  • 162,61 TL
  • 114.418
ISPARTA
ISPARTA'DA SAHİBİNDEN SATILIK APART

ISPARTA'DA SAHİBİNDEN SATILIK APART

KAMYONET İLE OTOMOBİL ÇARPIŞTI

KAMYONET İLE OTOMOBİL ÇARPIŞTI

YENİ KHK'DA GÖREVE İADE EDİLENLER VAR

YENİ KHK'DA GÖREVE İADE EDİLENLER VAR

DOĞA HARİKASINA MADEN RUHSATI!

DOĞA HARİKASINA MADEN RUHSATI!

Eczane açmak zorlaştı

Eczacılar Odası Başkanı Gargın, düzenlemeyi değerlendirdi.

Isparta

6197 sayılı Eczane ve Eczacılarla ilgili yasa Perşembe gün Türkiye Büyük Millet Meclisi genel kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Yeni yasaya göre eczane açmak zorlaşıyor. İlçe sınırları içindeki nüfusa göre en az 3500 kişiye 1 eczane açılabilecek. Isparta-Burdur Eczacılar Odası Başkanı Saygın Gargın yeni eczacılık yasasında yer alan bazı önemli maddeleri şöyle sıraladı:

*Eczane açmak, devretmek veya başka bir yere nakletmek isteyen eczacılar, bulunduğu ilin Sağlık Müdürlüğü’ne dilekçe ile başvurur. Eczane açmak isteyenlerin belgelerinin tam olması halinde ruhsatname düzenlenir. Düzenlenen ruhsatnameler Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz kurumuna ve Türk Eczacıları Birliğine bildirilir. Eczane açmak üzere ruhsatnamesinin almış bir eczacının mahalli belediyeden ayrıca bir işyeri ruhsatı alması ve mahalli belediyeye harç ödemesi zorunlu değildir.

*Serbest eczane sayıları, ilçe sınırları içindeki nüfusa göre en az 3500 kişiye 1 eczane olacak şekilde düzenlenir. Hiç eczanesi olmayan yerleşim birimlerinde nüfus kriterine bakılmaksızın bir eczanenin açılmasına müsaade edilir. Ancak bu şekilde açılan eczanelerin başka yerlere naklinde nüfus kriteri işletilir. Aynı ilçe içerisinde faaliyet gösteren eczanelerin nakillerinde nüfusa göre eczane açılması kriteri uygulanmaz.

*Muvazaalı olarak eczane açıldığı tespit edilirse, muvazaalı olarak eczane açmaktan dolayı ruhsatnamesi iptal edilenler, 5 yıl süreyle eczane açamaz.

*Bu Kanunun yürürlüğe girdiği takvim yılında eczacılık yapma hakkına haiz olan eczacılar ile eczacılık fakültelerinde okumakta olan ve okumaya hak kazanmış bulunanlar hakkında bir defaya mahsus olmak üzere nüfusa göre eczane açılmasına ve nakline dair sınırlamalara ve yardımcı eczacı olarak çalışma zorunluluğuna ilişkin hükümler uygulanmaz. Bu kimseler, sahip ve mesul müdürlüğünü yaptıkları eczaneleri bir sefere mahsus olmak üzere devredebilirler.

*Kanun yürürlüğe girdiği tarihte serbest eczanesi bulunan eczacılar, bir defaya mahsus olmak üzere herhangi bir kısıtlamaya tabi olmaksızın eczanesini bulunduğu ilçe dışına nakledebilir ve devir edebilir.

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR